Rubens jako růžová

Autor

Navštívili jste někdy mýdlárnu? Přemýšleli jste, jak složitý, či jednoduchý proces je výroba mýdla? Pokud vás, milí čtenáři, zajímá, jakými dary z přírody lze mýdlo, výživné oleje, šampony obohatit, dnešní článek je adresovaný přímo pro vás.

Podařilo se mi oslovit paní Miloslavu Hrachovcovou, zakladatelku Mýdlárny Rubens. Paní Hrachovcová nás pozve do voňavého království…

Kde Vaši mýdlárnu najdeme?

Naše mýdlárna se nachází před branami NP Českosaské Švýcarsko v malebné vesničce, která se jmenuje Růžová (cca 12 km od Děčína). Myslím si, že jméno Růžová tato vesnice určitě musela získat kvůli nejkrásnějším západům slunce, při kterých se celá vesnice zbarví do této barvy. A název Rubens? To je také růžová, ale latinsky.

Jste známí výrobou mýdel a šamponů z přírodních produktů. Jak vznikl nápad zabývat se právě výrobou bylinkových mýdel?

Myslím, že je to už známý příběh o knížce, kterou jsem objevila na babiččině půdě. To byl asi úplně první impuls, zkusit „uvařit“ mýdlo podle receptu z této knihy. Ale mýdlem, které se mi podařilo udělat, by se určitě nikdo nechtěl mýt. Tato mýdla se používala hlavně na praní prádla. Avšak myšlenka vyrobit kvalitní mýdlo mne už neopustila. Začala jsem obcházet antikvariáty a hledat staré recepty na výrobu kvalitního mýdla. Nakonec jsem opravdu našla to, co jsem hledala.

Z jakých darů přírody Vaše mýdla vznikají?

Všechna naše mýdla vyrábíme ze tří základních olejů – kokosového, palmového a olivového, bylinek a jejich výtažků. Nic víc do našich mýdel nepřidáváme. Žádné chemické látky a žádná barviva. Nemůžeme nic ošidit, protože na kvalitě mýdla se to okamžitě pozná. Olivový olej v mýdle zajišťuje jeho čistící schopnost, palmový tuk pěnivost mýdla a kokosový tuk tvrdost mýdla. Bylinky, jak v suchém stavu, tak i jejich výtažky, nám zaručují vyživující a učebné účinky v našich mýdlech Jistě k tomu přispívá i skutečnost, že všechny naše výrobky se vyrábí max. do 30 stupňů Celsia, čímž zaručujeme, že výživné složky jak z tuků, tak i z bylin, zůstávají v nezměněné podobě.

 

Kromě mýdel a šamponů nabízíte také bylinné oleje. Čím jsou bylinkové oleje specifické?

Jak rádi říkáme, do živých bylinkových olejů nás „dotlačili“naši zákazníci. Potřebovali silnější koncentraci bylinky, než jaká je obsažená v mýdlech. A protože už ve starém Římě věděli, že olivový olej je vynikající na regeneraci celého těla, nakládáme bylinky na rok do tohoto oleje. A proč tomu říkáme živé bylinkové oleje? Protože tím, že máme bylinky trvale obsažené v našich olejích, uvolňují stále výživné složky, čímž zvyšují koncentraci těchto olejů.

Co jsou tuhé bylinkové šampony?

Přišlo nám zcela přirozené, že když vyrábíme mýdla na očistu těla, tak k celkové očistě patří i mytí vlasů. Proto jsme se snažili vyrobit šampon, který bude splňovat všechny představy o kvalitním bylinkovém šamponu. Nejenom, že nám dobře umyje vlasy, bez problémů se vlasy rozčešou a nevysušují se. Navíc jojobový a mandlový olej jak vlas, tak i pokožku dostatečně vyživuje. A že je tento šampon v tuhém stavu? To určitě ocení všichni, kdo cestují – nevyteče a vezmou vám ho bez problémů i do letadla. A jak ho použít? Prostě si namydlíte předem namočené vlasy.

Jak zacházet s bylinkovou drtí?

Bylinková drť se používá do vany jako relaxační odpočinková koupel. Obsahuje hoblinky mýdel, bylinku a její výtažek. Věříme, že to ocení všichni, kteří po náročném dni potřebují znovu nabrat sílu. A když si k tomu dáte třeba dvojku červeného, výsledek je zaručený.

Jaro je časem výletů. Proč zavítat k Vám? Co zde návštěvníka čeká?

Věřím, že už návštěva tohoto kraje vás okouzlí. A když si najdete chvilku času zajít se podívat do naší mýdlárny, budeme moc rádi. V naší „říši bylinkových mýdel“ vás seznámíme s historií mýdla, jak se vyrábí mýdla u nás, povíme si něco málo o bylinkách, které si prohlédneme a přivoníme k nim v naší zahrádce. Podíváte se, jak mýdla schnou a co se s nimi všechno děje, než se dostanou do vaší koupelny. No prostě nahlédnete pod pokličku naší mýdlárny.

 

Na závěr dvě otázky přímo Vám „na tělo“. Je mýdlárna splněním Vašeho snu?

Nevím, jestli to byl přímo můj sen, ale s manželem děláme velice rádi neobvyklé věci. Pokud se nám podaří zaujmout okolí a oslovit něčím zvláštním a přitom potřebným, máme z toho všichni upřímnou radost.

Jaké mýdlo nebo produkt Vaší firmy je Vaše nejoblíbenější a proč?

Samozřejmě, že všechny (úsměv)! Ne, tedy vážně. Snažíme se nabídnout našim zákazníkům širokou škálu bylinkových produktů, aby si každý našel to své. Ať už pro léčebné účinky bylinek na pokožku nebo pro jejich vůně. Ale jedno mýdlo bych ráda opravdu vyzdvihla, protože máme velkou radost, že si ho zákazníci oblíbili a hlavně, že jim pomáhá.

Je to mýdlo s kozím mlékem. Je velice vhodné na atopický ekzém a lupénku, pro velmi citlivou a jemnou pokožku a doporučujeme toto mýdlo používat i pro děti do dvou let. Jak já říkám, je „nejpanenštější“ ze všech našich mýdel.

Na závěr bych vám ráda představila ještě jeden výrobek, který bude v prodeji zhruba do jednoho měsíce a to je peelingová mycí sůl z Mrtvého moře naložená do kokosového tuku. Sice to trochu zní jako recept do kuchyně, ale už se moc těšíme, jak na ni budou zákazníci reagovat. Víte, my opravdu nejvíce dáme na názor našich zákazníků.

Děkuji za příjemný rozhovor a přeji Vám co nejvíce spokojených zákazníků.

http://podekujdarkem.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na