Uvažte si kravatu, pánové

Autor

Kravaty jsou neodmyslitelnou součástí pánského společenského oblečení. Vyrábí se z rozličných materiálů (hedvábí, kašmír, vlna, polyester, mikro polyester) v různé šíři, se vzorečkem nebo bez vzorku. Pokud vás zajímá něco málo o historii tohoto elegantního doplňku nebo si chcete například zopakovat techniku vázání nejjednodušších kravatových uzlů, je dnešní článek určený pro vás.

Kravata vypovídá hodně o svém nositeli. Muž by měl vlastnit více druhů k různým příležitostem, zajímat se o současné módní kravatové trendy, obměňovat své doplňky. Z hlediska etikety je nevhodné kravatový uzel povolovat, jedná se o velké společenské fou paux, kterého by se neměl muž za žádné okolnosti dopustit. Délka kravaty je nejvhodnější taková, aby konec kravaty zakrýval opasovou sponu.

Historie

Název dali kravatě Francouzi v časech Ludvíka XIII., kdy se v jejich jízdním pluku objevili chorvatští vojáci s šátky uvázanými kolem krku. Šátky symbolizovaly věrnost chorvatským dívkám. Ujalo se pojmenování Croates – kravata. V podobě, jak ji známe dnes se na světě objevila až v druhé polovině dvacátých let minulého století zásluhou amerického krejčího Langsdorfa.

Uzel

Uvázat vhodný uzel na kravatě není jen otázka vkusu a umu, ale závisí také na skutečnosti, jaký úhel svírá límeček společenské košile. Pokud muž zvolí košili se špičkami límečku blízko u sebe, je vhodné uvázat kravatu jednodušším kravatovým uzlem. V opačném případě, kdy má široce rozevřené špičky límečku, je ideální vyplnit prostor pro uzel kravaty složitějším objemným uzlem.

Každý dospívající mladík a dospělý muž by měl umět ovládat techniku vázání kravaty. Tato dovednost se předává obvykle z otce na syna. Pokud již zvládá chlapec uvázat kravatový uzel, je připravený pro vstup do společenského života.

Four – in-handPrattův uzel

Four – in-hand je nejjednodušším částečně asymetrickým kravatovým uzlem. Hodí se do límečku, jehož špičky jsou blízko u sebe. Uvázat uzel four – in – hand je snadné.

Než začneme vázat, nachystáme kravatu tak, aby byl širší konec o trochu delší, než užší konec a překřížíme.

Z vnější strany otočíme kolem užší části.

 

Širší konec protáhneme spodem nahoru.

Spodní částí tvořícího se uzlu protáhneme širší část směrem dolů.

Upravíme výsledný vzhled.

Prattův uzel (nazývaný také Shelbyho) je méně často používaný (a mladý, teprve od roku 1989) typ jednoduchého kravatového uzlu. Je vhodný i pro kravaty se vzorkem. Pro jeho symetrický a masivnější vzhled se stal nejoblíbenějším typem uzlu na kravatách mého muže.

Opět začínáme s delším širším koncem, kdy úzká část tvoří pomyslnou osu.

Z vnitřní strany překřížíme širší část.

 

Provlékneme širší část směrem vzhůru.

Protáhneme širší část tvořícím se uzlem směrem dolů.

Upravíme výsledný vzhled.

Mezi složitějšími uzly nesmím opomenout zmínit v současné době velmi oblíbený Windsor Half a klasiku Windsor Full. Tyto typy uzlů jsou vhodné pro límečky se širším úhlem rozevření.

Jaké kravaty a typy uzlů jsou oblíbené u vás?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na