54. KVIFF – Den čtvrtý

Autor

Tak nakonec jsem slibovaný Arrest nestihl shlédnout, kvůli posunutí projekce z důvodu úvodní ceremonie k premiéře filmu Forman vs. Forman.

Na druhou stranu byla ceremonie naprosto dechberoucí. Pokud ji někde v plné síle najdete na internetu, rozhodně se na ní podívejte. Proslov paní Třeštíkové, se kterou jsem na konci filmu shodou okolností mohl mluvit, i přání k jejím nedávným narozeninám v podobě chorálního zpěvu tisíce lidí byl zážitek, na který se asi jen tak nezapomíná.

Synopse:

Film Forman vs. Forman je mimořádně mnohostranným portrétem českého oscarového režiséra. Unikátní je svou důmyslnou střihovou skladbou, čerpající z již natočených materiálů, ale také z neznámých záběrů z tvůrcova života, objevených v archivech přátel a spolupracovníků. Se záměrem autorů, podpořeným stanicí ARTE, Miloš Forman souhlasil, ale sám už se na něm nemohl podílet. Je ale přítomen ve scénách z natáčení svých filmů a v dřívějších záznamech úvahami nad tématem svobody, umělecké práce a jejich omezení, o nichž s ním v první polovině 80. let diskutovali například Věra Chytilová či Jaromil Jireš. Autobiografickému vzpomínání slavného tvůrce propůjčil hlas jeho syn Petr Forman.

Film, byť ukázal vše, co už jsme viděli v jiných dokumentech je nastříhán tak, že díky němu dostanete unikátní pohled na Miloše Formana.

Zjistíte, proč to byl Pan režisér.

Film mě několikrát i dojal. Jak paní Třeštíková tak pan Hejna udělali úžasnou práci s výběrem a poskládáním fragmentů do ucelené pocty dnes již zesnulé legendě, panu Miloši Formanovi.

Oceňuji lásku, s jakou do tohoto nelehkého úkolu šli. Potlesk skrze celé, téměř desetiminutové titulky a následné standing ovation pro tvůrce byly rozhodně na místě.

Film Arrest bych mohl stihnout, pokud bych odešel z filmu zhruba čtvrt hodiny před jeho koncem, přišlo mi to však jako urážka jednoho z našich největších filmových velikánů.

Hodnocení: 10/10

Zítra se můžete těšit na reporty z filmů: Okouzlení a Co budeš dělat, až svět vzplane?

Budu se na vás těšit zase zítra u dalšího mého festivalového okénka.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *