54. KVIFF – Den pátý

Autor

Opět se mi dnes povedlo stihnout pouze jeden filmeček, ale nakonec mi to vlastně ani nevadilo. Vybral jsem si totiž krásné a emotivní dílo Okouzlení.

Synopse:

Okouzlení je mnohovrstevnatý film, jenž o světě neslyšících nejen vypráví, ale zároveň jej vynalézavě zpřítomňuje prací se zvukovou stopou. Ve dvou časových rovinách, vzdálených od sebe padesát let, sledujeme příběhy Bena a Rose, dětí, které se možná nikdy nesetkají, ale jejichž osudy jsou si bolestně blízké. Oba jsou neslyšící, ale ani jeden nezná znakovou řeč. Oba mají cíl, pro jehož splnění se odvážili opustit domov. Adaptace bestselleru Briana Selznicka v režii Todda Haynese je filmem o mysteriu nejen rodinných pout a o odvaze najít své místo ve světě navzdory odlišnosti od většiny. V hlavních rolích excelují Julianne Moore, Millicent Simmonds a Michelle Williams.

Upřímně, opět jsem čekal něco jiného, než jsem dostal. A to neříkám ve zlém, naopak!  Mám pocit, že buď si vybírám díla až moc plná emocí, nebo ze mě KVIFF dělá cíťu.

Film nádherně ukazuje cestu dvou dětí za jejich cílem, který se zdá být nad kilometry vzdálený od už tak dalekého horizontu.

Místy psychedelické rychlo střižené snové sekvence prokládá krásný filmový snímek, který v sobě snoubí kouzlo černobílého němého filmu a barevného novodobého dramatu.

Film se mi celkově líbil. Děti ve filmu jakožto hlavní hrdinově jsou vždy vítaným okořeněním, ať už jde o TO nebo o Stranger Things bylo nám dokázáno, že to dětičky zvládají a tento film není nijak jiný.

Navíc, jak píšou v synopsi, opravdu, hra zvuku v sekvencích ušima hluché dívenky je mistrovským dílem. Dokáže ve vás navodit tu pořádnou atmosféru a hlavně  ve vás vyvolat soucit, když svýma kouzelnýma očkama sleduje hýbající se rty osob, které na ní křičí, nebo se jí snaží pomoct a vy neslyšíte nic víc než šum. Dojímalo mě to.

Část z ne tak vzdálené minulosti je pak více doplňována dialogem, ale neubírá jí to nijak na atmosféře. Naopak, vás to zde díky příběhovému opodstatnění chytne za srdce ještě více.

Filmu uděluji krásných deset z deseti hlavně kvůli tomu, že se na něj určitě rád znovu podívám a připomenu si ho za nějaký čas. A určitě si ho s sebou ještě chvíli ponesu.

Hodnocení: 10/10

Zítra se těšte na zombie komedii od samotného Jima Jarmusche Mrtví neumírají. Pokud se rozhodnu do zítřka, navštívit ještě nějaký snímek, rozhodně ho přidám.

Budu se na vás těšit zase zítra u dalšího festivalového okénka.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *