Narušitel létá v knize i filmu

Autor

V současné době můžete nejen v kinech navštívit film, ale stejnojmennou knihu naleznete také na pultech knihkupectví. Řeč je samozřejmě o titulu Narušitel. A právě s režisérem, scénáristou a spoluautorem knihy Davidem Baldou vám přinášíme dnešní rozhovor.

Kniha je napsána podle filmového námětu. Jak nápad na film vznikl?

Když mi bylo asi 14, udělal jsem o dědovi krátký dokument, kde děda říkal svůj životní příběh, a do toho se nastříhaly nějaké záběry letadla. Vždy mě totiž to prostředí přitahovalo a poznal jsem, že letci jsou velmi zajímaví lidé. Po natočení dalších nezávislých filmů, mě to začalo vracet zpět do té letecké sféry. Létali jsme s dědou po letištích a já se vyptával jeho kolegů a kamarádů. Když jsme shromáždili dostatek materiálu, bylo jasné, že z toho musí být film.

Jak dlouho to trvalo od prvotního námětu až po finální film?

Scénář jsme začali psát na začátku roku 2017, v srpnu 2017 začalo natáčení a poslední klapka byla na konci prosince téhož roku. Celý rok 2018 byl film v postprodukci.

Nakolik je příběh fikcí a kolik je v něm skutečných událostí?

Film je inspirovaný skutečnými příběhy třech pilotů. Zásadní zvraty v ději jsou všechny podle skutečnosti. Dialogy jsou samozřejmě přizpůsobeny filmu a postava hlavního hrdiny je složena ze tří pilotů. Nic vymyšleného, co by bylo zásadní, ve filmu není.

S kým jste konzultovali letecké scény?

Při natáčení leteckých scén bylo vždy přítomno několik pilotů mladší i starší generace, kteří se o průběhu letové scény radili. Hlavní dialog však vždy vedli piloti, kteří danou scénu prováděli.

Umějí hlavní protagonisté létat?

Neumí, ale před natáčením a během natáčení dostali takový opravdu základní výcvik, aby to působilo důvěryhodněji.

Ve kterých lokalitách se natáčelo?

Nejvíce se natáčelo na krásném letišti v Hořicích, tam se točily scény z aeroklubu. Scény z armádního prostředí jsme natáčeli na letištích v Hradci Králové a v Hradčanech.

Vrátil se Váš dědeček po revoluci k létání?

Děda létal celou dobu a létá stále. Momentálně právě se Zlínem 126 zvaným Drakouš, který se synem opravili a který ve filmu hraje sám sebe o třicet let později.

AnotaceUkázka z knihy

Kniha Narušitel vznikla podle skutečných událostí a scénáře ke stejnojmennému filmu mladého režiséra Davida Baldy.

Příběh vypráví o životě armádních letců z doby 70. a 80. let minulého století. Hlavními postavami jsou čtyři přátelé, které spojuje jejich velká láska k létání. Nejtalentovanějším z nich je Vladislav Kučera, který na svazarmovském letišti tráví většinu svého času. Najednou toto idylické prostředí naruší všudypřítomná StB.

Mnohaletí přátelé se s agenty dostávají do blízkého kontaktu a je zcela nemožné se styku s nimi vyhnout. Přátelé rázem stojí proti sobě na různých stranách barikády. Kučerovým hrozí životní nebezpečí, a proto se odhodlají k riskantnímu řešení. Není jiná možnost. Musí se rozhodnout, komu můžou věřit, a kdo pro ně představuje hrozící zradu. Podaří se jim uniknout Státní bezpečnosti a dostat se do bezpečí?

Kniha obsahuje velké množství fotografií z filmu i z natáčení!

Více o knize na https://www.grada.cz/narusitel-10300/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *