Tvoření s dětmi před létem

Jak vyrobit prales? Nebo pláž? Nepřemýšlela jsem o tom do doby, než byl syn doma s druhou angínou během krátké doby a projevil tato přání… Posbírala jsem materiál, co si pro podobné případy schovávám a čekala na nápad. Nápad se dostavil, než jsem dostříhala krabici… Až se vás váš předškolák zeptá, jestli umíte udělat prales nebo pláž, už si nemusíte lámat hlavu. Vše potřebné najdete opravdu doma (nebo na internetu).

Prales

Potřeby:
tavná pistole na silikon, silikonové náplně, karton z menší krabice, lepidlo na papír, 2 roličky toaletního papíru, libovolné množství sušených květin nebo kousky dřevěných dekorací, akrylové barvy, štětce, houbička, zbytek korálkového závěsu (odřezky)

Vyřízneme ovál, který použijeme jako palouk. Nachystáme si podložku (akrylové barvy se špatně smývají po zaschnutí) a začneme barvit. Pro rovnoměrné nanášení barev na větší plochy, je dobré mít doma nějaký starší kousek molitanu nebo houbičky, kterými vytvoříme zajímavý podklad. Necháme podložku zaschnout. Mezitím vezmeme roličky od toaletního papíru a každou na jednom konci zastřihneme cca 2cm na čtyřech místech. Lehce ohneme. Nachystáme si lepidlo. „Kmeny“ přilepíme na zaschlou podložku. Dítěti můžeme svěřit barvení kmenů. Z kartonu vystřihneme libovolnou korunu, kterou dáme dítěti k nabarvení. Mezitím si nahřejeme tavnou pistoli. Poté aplikujeme silikon kolem „kořenů“. Okamžitě pokládáme dokola zbytek korálkového závěsu tak, aby vám zůstal jeden konec volný. Zatímco připravujeme „lijány“, dítě dobarví na korunu třeba květy nebo ovoce. Každý kmen nastříhneme na dvou místech nahoře (cca 2,5-3cm). Zaschlou korunu vsadíme do řezu. Ovineme lijánami. Můžeme dozdobit libovolnými sušenými květy nebo dřevěnými dekoracemi. A pak už zbývá jen rychle uklidit barvy a pozvat dinosaury… Uááá.

Pláž

Potřeby:
9 malých párátek (kulatá, s ostřejšími hroty), barevné papíry, akrylové barvy, štětce, 3 korkové zátky, karton z menší krabice, lepidlo na papír, lepící páska (úzká), tavná pistole na silikon, silikonové náplně, dřevěný klacík délky cca 10cm

Vystřihneme si z kartonu podklad, část nabarvíme jako moře, část jako písek. Dítě nám může nabarvit korkové zátky, které použijeme jako kmeny palem. Pro každou palmu potřebujeme 3 listy (celkem 9 listů). Vystřihneme si elipsy, menšími nůžkami vystřihujeme menší trojúhelníčky. Dítě zatím může z hnědého papíru namačkat kokosové ořechy, mamka nakreslí na žlutý papír trs banánů. Dítě stříhá, my napichujeme párátka do listů (jeden vpich na začátku listu, druhý cca ve 2/3 listu na druhé straně. Poté dítě může kreslit žraloka. My mezitím zapíchneme párátka tak, aby se palmové listy nekryly. Pokud je korek tvrdší, předem připravíme díry a zalepíme silikonem. Necháme vše zaschnout a nachystáme si loď. Stačí blesková stavba z kartonu, který prohneme dovnitř – slepíme lepidlem nebo lepící páskou. Silikonem upevníme stěžeň (použijte dřívko nebo silnější polovinu hůlky na suši jako my). Dítě si vystřihne plachtu. A my lepí žraločí ploutev a ovoce na palmy. Kokosy můžeme nalepit také na podložku pod palmy. Loď přilepíme na moře a můžeme vyplout!

Příjemnou zábavu přeji.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *