Smetanova výtvarná Litomyšl 2016

Autor

Letošní Smetanova Výtvarná Litomyšl je opět bohatá. Na počet výstav, na rozmanitost, na fantazii. Některé můžete navštívit až do září, ale některé končí již v červenci – společně se Smetanovou Litomyšlí hudební. Projít městem samotným netrvá dlouho, ale chcete-li si užít výstavy, udělejte si času více. Anebo vybírejte. Poskytujeme Vám výběrovou ochutnávku z letošního ročníku.

Začít můžete mimo centrum Litomyšle (přesto je to jen pár ulic, to se mi tady líbí nejvíc), v magickém Portmoneu. Muzeum Josefa Váchala kromě svých tradičních vymalovaných místností hostí do 30. 9. 2016 výstavu DO NEBÍČKA. Grafiky, malby a plastiky malíře, ilustrátora, básníka, tvůrce objektů a prapodivných hudebních nástrojů, lovce zvuků a experimentátora Petra Válka. Jeho všestranným uměleckých zaměřením se prolíná jemný (někdy i drsný) humor. Téma „Do nebíčka“ trochu napoví, ale zcela konkrétně už to necháme na Vaši představivost a Vaši osobní návštěvu.

Jen do 10. 7. 2016 je ke shlédnutí přísně hlídané figurální umění ze sbírky Roberta Runtáka v Zámeckém pivovaře TOHLE NENÍ POESIE! (Zkroucení citů). Výstava je plná děl současného českého i zahraničního umění v malbě, soše i objektu. Tři místnosti, tři celky, tři možnosti nahlédnout do pocitů umělců z dnešního světa. Ať už je to kostlivec při práci, chlapeček, bušící hlavou do zdi (již jednou Litomyšl navštívil) či jiná díla, rozhodně jako celek působí velice silně, mně zrychleně bušilo srdce ještě dost dlouho po odchodu z výstavy.

V úplně nových prostorách první a zřejmě poslední výstava Vladimíra Komárka POTKAT ANDĚLA… Nová přístavba Piaristické koleje je budoucí knihovna a nabízí zase nový pohled na zámek. Mezi zásadní ingredience umění autora patří hloubka myšlenky, tajemno, poezie a humor. Tento malíř a grafik vytvořil rozsáhlou grafickou tvorbu, jejíž významnou součástí se stala ilustrace, zejména doprovod k dílům českých básníků. Za zmínku a prohlídku rozhodně stojí i jeho početný odkaz v oblasti ex libris a další drobné grafice, kde dokázal své velké umění předvést na tak malé ploše. K vidění do 6. července 2016.

Tvář v Kostele nalezení sv. Kříže, Sochy Olbrama Zoubka (nejen) U Rytířů, Rok zlomu v regionálním muzeu, Cesta do Budoucnosti Jana Kubíčka v Galerii Miroslava Kubíka a spousta dalších. V neposlední řadě pak White Gallery v Osíku, pár kilometrů od Litomyšle se Záznamy Noční hlavy Daniela Pešta. Ano, opět je na co koukat, na co zírat, čemu se divit, nad čím přemýšlet. Stačí přijet a okusit na vlastní oči i kůži. V každém počasí. Stojí to za to. I letos.

Veškeré informace o Smetanově výtvarné Litomyšli najdete ZDE!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *