Písničkové říkanky

Autor

Děti milují písničky a říkanky. A rodičům pak už často z poslechu těch stále stejných vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Proto není od věci mít širší zásobu. Před měsícem se dostala do prodeje originální novinka – CD Ondráškovy písničkové říkanky, namluvené herečkou Jitkou Schneiderovou. Autor a tatínek na rodičovské dovolené, pan Ondřej Kříž, mi povyprávěl o přípravách, tvorbě i dalších plánech do budoucna.

Proč Vás napadlo vydat vlastní písničkové a říkankové CD?

Jsem založením tvůrčí člověk a být na mateřské je pro mě se vším všudy inspirativní období, které kdybych jakkoli nezachytil, tak by mě to mrzelo. Někdo fotí, jiný natáčí videa, další si píše deník. Já odjakživa vymýšlel nějaké říkanky a co si pamatuji od „základky“ i různé písničky. Tak asi proto. Navíc jsem vůbec nechápal, proč by se měl můj Ondrášek učit nějaké říkanky typu „Ten náš Pavel, to je kos, ztratil boty, chodí bos.“, s jejichž obsahem a kontextem se přeci absolutně nemůže identifikovat. (Nic proti autorům takovýchto říkanek. Nám se prostě jen nehodí). Psal jsem a píšu říkanky v takovém duchu, kdy vím, že Ondrášek ví, o čem je řeč (což ovšem nutně neznamená, že mu musí být každé slovo hned srozumitelné). Nejraději reaguji na situace, které spolu denně prožíváme a chci je buď nějak zatraktivnit…

Když přijdeme z venku domů, sundáme si botičky,
pak si jdeme – u sta hromů – umýt obě ručičky.

… nebo v nich popisuji nějaký proces:

Oškrábané brambůrky
rozkrájíme na půlky,
špetkou kmínu ochutíme,
v hrnci pěkně uvaříme.

Jak byste popsal Vaše CD?

Naše CD-čko je koncipováno tak, aby se střídaly vždy jedna říkanka a tatáž písnička. V mluvené části se děcko, ale i rodič, seznámí s tématem, zažije si rýmovánku, naučí se (nebo si připomene) text. Posléze, což nebyl původní záměr, ale následně nabytá zkušenost, rodič tyto mluvené chvilky ocení zejména k nasbírání energie na další písničku, u níž se (stejně tak jako u té předešlé) skáče, pobíhá, komíhá, dupe atd. – u nás doma tomu jedním slovem říkáme, že se prostě „paří“.

A protože toho času pobýváme ve Znojmě, pokusil jsem se oslovit zdejší rodačku herečku Jitku Schneiderovou, jestli by ty říkanky na CD nenamluvila a ona souhlasila. O hudební doprovod jsem se postaral já a manželka. Žena hraje na akordeon, já na kytaru a zpívám. Chtěl jsem původně zapojit i Ondráška, ale protože jsem mu CDčko dával k jeho druhým narozeninám, tak jsem od tohoto záměru upustil.

 

Která říkanka patří k Vašim oblíbeným, a kterou má nejraději Váš syn?

To je těžké říct. Mně se svým způsobem líbí všechny říkanky, které se líbí Ondráškovi (protože vidím, že fungují. A když si je prozpěvuje „pod vousy“, tak mám prostě radost). Všechny si je chci užívat, dokud to jde, protože každá má nějakou svoji životnost. A způsob, jakým ve verších a písničce komentuji nějakou situaci se za jistou dobu změní, obohatí se, rozvine podle toho, jak se vyvíjí posluchač. A pak třeba napíšu a zhudebním říkanku o tomtéž, co jsem již popisoval dvouletému dítěti, ale budu tím komunikovat k dítěti o dva roky vyspělejšímu a pak to bude vlastně úplně jiná písnička a jinak zpracované téma. Ale v něčem konkrétní přeci jen budu. Ondráškova favorizovaná písničková říkanka z tohoto CDčka je asi jednoznačně tato:

Krmítko

Kleště, pila, šroubovák, metr a kladívko,
postavíme za barák pro ptáčky krmítko.

Nabízíte i další služby pro malé předškoláky?

Se mnou je to, co se týče počítačové gramotnosti, dost těžké. Když jsem byl kolegou, u něhož ve studiu jsme CDčko nahrávali, upozorněn, že by to chtělo „webovky“, drobet jsem zesinal. Někoho platit a vysvětlovat mu, co potřebuji se mi nechtělo (a ani nebylo z čeho), nezbývalo tedy, než se tím nějak prokousat a „stránky“ vlastními silami založit a zprovoznit. Jsou ke spatření na www.ondraskovyrikanky.webnode.cz. A co se týče možného ježdění a hraní pro děti v mateřských školách, tak bych v případě zájmu určitě rád s Ondráškem a později i s manželkou přijel. (V lednu se nám narodí další chlapeček, proto o manželčině hraní říkám později). Každopádně to může být prima zábava. Navíc, protože jsem posluchačem kurzu „Péče o malé děti“, který pořádá jeden z partnerů CDčka, sdružení „Prostor pro rodinu“, by to byla i zajímavá forma praxe a konfrontace.

Přemýšlíte do budoucna i o variantě vydání říkanek knižně?

O knížkách jsem původně uvažoval. Je to něco, k čemu mám bezprostředně kladný vztah. Ale ani žena ani já nejsme výtvarně nadáni a dětská knížka bez obrázků není jaksi to pravé ořechové. Proto se raději budu držet svého „kopyta“ a dělat muziku.

Pokud bude Vaše CD úspěšné, máte v plánu pokračování?

Otázka není nejlépe položena. Mám za to, že CD úspěšné je. Dnes a denně se o tom přesvědčuji, když se Ondrášek dožaduje toho, abychom si pustili písničky a nebo si je sám zpívá. Takže v tomto ohledu mám jasno a na příští rok už připravuji další projekt – „Dětský písničkový herbář“. Základ je stejný. Něco s Ondráškem prožijeme (sbírání medvědího česneku, vaříme bezový sirup atp.) a já to v průběhu nebo těsně poté nějakým způsobem uchopím a zpracuji. Když se to Ondráškovi líbí a zaujme ho to, dávám tomu zelenou. Máme takto již předpřipravené písničky právě o „medvědím česneku“, „jitroceli“, „šťovíku“, „bezu“.

Koneckonců i písnička „Úrodička“ z CDčka, jež právě anoncujeme, byla jakousi první vlaštovkou na toto téma.

Úrodička

Na poli vyrostlo obilí, pšenice, ječmen a žito.
V létě, když obilí sklidili, tak mi to přišlo líto.
Kam se to obilí podělo? Nevím a to mě leká.
V silu se na mouku pomlelo, z mouky se upekl chléb a veka.

A co se týče úspěchu „takříkajíc“ komerčního? Bylo by samozřejmě milé, kdyby se CDčko prodávalo. Podstatné ovšem pro mě jako pro autora je, aby se zároveň líbilo.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí do rodinného života i velkou oblíbenost Vašeho CDčka!

Na webových stránkách Ondráškových říkanek http://ondraskovyrikanky.webnode.cz se dozvíte víc, zjistíte, jak s CD objednat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *