Plán B – pojďme se projít

Autor

Letos máme 15 výstav, 23 výtvarníků, 13 galerií a 12 instalací v terénu. Toť číselný počet letošního, 17. ročníku ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle 2021. Zahájen byl 12. června, kdy během pár dní proběhla většina vernisáží. A my Vás zveme aspoň malou ochutnávkou, abyste se natěšili a těšili do kulturní Litomyšle, a tam se potěšili, ať už v létě nebo o babím létě.

Venkovní expozice: umělecká procházka podle Plánu B

Z loňského Plánu B se stává tradice a zajímavá. Místa, která si umělci vyberou a díla, která jim poskytnou dávají často i místním jiný pohled na svět. V Klášterních zahradách letos není napětí zvyšující dílo, ale místní „historická klasika“. Vidíte ji v davu na úvodním obrázku článku, jedná se o „Setkání Boženy Němcové a Magdaleny Rettigové“ od Eriky Bornové. Obě tyto svérázné a výrazné ženy jsou s Litomyšlí pevně spojeny a díky autorce se setkaly v jejím dřevěném pojetí.

Dalším dílem je například hodně „po-užívané“ dílo s názvem „Kouzlo osobnosti“, které intermediální umělec Matěj Ali-Ali umístil k dětskému hřišti a každý si může pomník upravit dle svého, respektive velikána vlastnoručně vztyčit anebo také ne. Objekt tím nabízí zamyšlení a sociální náhled na rychlé změny společenských priorit v uctívání osobností. Co stojí za podívání je i pedagogická škola, u které velikán stojí/leží.

              

A tak můžete projít Litomyšl. Buď s plánkem v ruce (doporučuji, seženete ve městě nebo na netu) anebo i náhodně, protože mnohá díla potkáte na běžných trasách. Nicméně některá umělecká díla díky „nemístním“ autorům naopak našli i místa, která jsou i obyvateli Litomyšle opomíjena. Ať už je to zapadlý parčík nebo lávka pod klubem.

    

Mějme oči otevřené, stejně jako srdce a stejně jako smysl pro porozumění a někdy i hůře pochopitelné a uchopitelné umění. Protože: proč ne. A když v něčem nevidíte smysl, můžete se na něj zeptat, nebo si ho sami najít. I hledání má smysl.

 

 

Šťastné letní cesty!

 

https://www.vytvarnalitomysl.cz/cs/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *