Říjnová Grada – Strážce nádrže a Na okraji

Autor

I říjnová Grada přináší svým čtenářům zajímavé tituly. Jedním z nich je švédská krimi Na okraji s vyšetřovatelkou Charlie Lagerovou, která potěší všechny milovníky napětí. Sáhnout můžete také po nové knize Zdeňka Svěráka Strážce nádrže psanou formou dopisů.

AnotaceUkázka z knihy
Dívku z města dostaneš, ale město z dívky ne….

Uprostřed Švédska na hranici krajů Västergötland a Värmland leží v hlubokých lesích vesnice Gullspång. Jednoho horkého léta odsud zmizí sedmnáctiletá Annabelle. Její rodiče šílí strachy, místní policie je bezradná a organizace Missing People ji bezvýsledně hledá.

KAM ZMIZELA ANNABELLE?

Na místo činu jsou vysláni inspektorka Charlie Lagerová a její kolega. Charlie je zkušená policistka a práce jí poskytuje uklidňující rutinu, kterou její chaotická duše potřebuje. Tohoto případu se ujmout nechce, ale nakonec udělá to, co vždycky: poslechne příkaz.

Charlie Lagerová se tak vydá na cestu do minulosti. Musí se vrátit tam, odkud odešla, když jí bylo čtrnáct let, vrátit se do dětství, kterému se ze všech sil snažila uniknout. Jakmile se vrátí, všechny její vzpomínky oživnou. Vzpomínky na tehdejší omezené možnosti a velkou touhu utéct. Vzpomínky na matku, která představuje všechno, čeho se Charlie bojí: alkoholismus a nemoc.

Zatímco se Charlie snaží zjistit, co se Annabelle stalo, objevuje děsivá fakta ze své minulosti. Musí čelit i své nejhorší vzpomínce: okamžiku, kdy nechala někoho zemřít.

JEN VE ŠVÉDSKU PRODÁNO PŘES 80 000 KUSŮ.
VÍTĚZKA CRIMETIME SPECSAVERS AWARD 2017 ZA NEJLEPŠÍ DEBUT.

O autorce:

Lina Bengtsdotterová (*1977)

Vyrůstala ve švédském městě Gullspång. Vyučuje švédštinu a psychologii. V různých novinách a časopisech po celé Skandinávii jí vyšla řada povídek. Žila ve Velké Británii a v Itálii. Nyní žije blízko Stockholmu se svými třemi dětmi.

Na okraji, v originále Annabelle, je její debutový román. Druhý díl s inspektorkou Charlie Lagerovou pod názvem Francesca vyjde ve Švédsku v září 2018.

Více o knize na https://www.grada.cz/na-okraji-10002/

AnotaceUkázka z knihy
„Starý strážce vodní nádrže Jiří Smrček si dopisuje s generálním ředitelem povodí. Jsou to zprávy o stavu přehrady, ale také o stavu jeho duše. Nevadí, že ředitel ani na jeden z jeho 23 dopisů neodpoví. Smrček, bývalý venkovský učitel, na sebe prozrazuje i věci, které každému nesvěříme. Je zjitřený úkolem, který ho zaskočil: má najít mezi spoluobčany obce Horní Znělá svého nástupce. Bude to plukovník Dekl, nebo někdo jiný? Je možné, aby to bylo veselé čtení? Pokusil jsem se o to.“

 

Úžasný a laskavý humor na vás čeká i v této novince Zdeňka Svěráka….

Kniha je tvořena osobními dopisy zapáleného důchodce s nesnadným úkolem najít za sebe náhradu do funkce strážce vodní nádrže. Ve svých pravidelných hlášeních, které posílá na Ředitelství povodí, informuje generálního ředitele o stavu nádrže Magda, rozepisuje se o mezilidských vztazích, běžných radostech i starostech lidí v obci, neopomene se zmínit ani o svých zdravotních problémech.

Z. Svěrák k novým textům říká: „Celý život nosím u sebe notýsek, kam si zapisuji nejrůznější krátké poznámky o tom, co mi přijde zajímavé, co jsem viděl, prožil nebo co mi někdo vyprávěl. Nedávno jsem si řekl, že už je mi tolik let, že bych se na to měl zpětně podívat a události si připomenout, případně se z těch poznámek inspirovat. Když jsem je začal pročítat, tak jsem zjistil, že téměř 90 % je nepoužitelných, no a z toho zbytku je tato nová kniha.“

Více o knize na https://www.grada.cz/strazce-nadrze-10198/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *