Smetanova hudební Litomyšl 2017

Autor

Festival s geniem loci je za polovinou: 59. ročník byl zahájen 16. června a poslední kousek odehraje 6. července. Ještě je čas na některá představení sehnat lístky, takže Vás reportáží z první poloviny dost možná nalákáme na tradiční hudební akci plnou netradičních hudebních a divadelních představení. My jsme strávili v Litomyšli týden a stihli jsme toho spoustu. Výtvarno představíme za pár dní, dnes budeme čepovat hlavně z hudebního soudku.

Anglie a Polsko

Čtení z Anglických listů Karla Čapka v podání herce Jana Šťastného střídala hudba Parnas Ensemble. Kombinace to byla příjemná, milá a sladěná. Zajímavé bylo, že zhruba každý desátý návštěvník byl chlapec ve věku zhruba deseti let. Ani my jsme nebyli výjimkou a dodnes poutavé texty si vyposlechl i můj synek. Myslím, že poslech čteného je vhodná změna pro ty, co rádi čtou a dobré lákadlo pro ty, kteří naopak moc nečtou. Anglické listy byly čteny v Zámecké jízdárně. Poznaňská filharmonie se představila naproti – na Zámeckém nádvoří. Mimo jiné zahrála i výběr z hudby k filmové trilogii Pán prstenů, zpěvem ji doprovodil Český filharmonický sbor Brno. A sladěno měli také skvěle.

Dvojitý Dyk a tři sestry

Hned dva koncerty dva dny za sebou navštívilo dvakrát naplněné hlediště Zámeckého nádvoří. Vyzkoušelo se tak nadvakrát, zda a jak je pevně postaveno. Začínalo se totiž tradičně v sedě. Na konci došlo na potlesk ve stoje, ale ten už litomyšlské nádvoří zná. Ale tanec celého publika moc často nezažije. Sice se sezení trochu třáslo, ale vydrželo. Pořádně tak oslavila desáté výročí i s křtem nového CD kapela B-side Band, kterou v posledních letech doprovází Vojtěch Dyk a společně vyprodávají všechny prostory, kde se ukážou. Tentokrát je zpěvem doprovodilo i britské trio The Puppini Sisters. Předvedli všichni perfektní swing, funky, bebop i latino hudbu v originálních aranžích. Na závěr pak ke zklidnění i vzpomínce zazněla modlitba ze Mše (Mass), která byla v loňském roce divákům a posluchačům Smetanovy Litomyšle představena kompletní.

Varhany a harfa

Jaroslav Tůma se proslavil svými improvizacemi, což předvedl i na varhany v Kapitulním kostele Povýšení sv. Kříže. Zahrál jinou Mou vlast, než jsme zvyklí. Z jeho skladeb vystupoval Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhův a hájův, Tábor a Blaník jen velice specificky a v tu chvíli tvořená díla byla také nahrávána pro nové CD, takže jsme byli svědky o to speciálnějšího koncertu. Sice jedinečného, ale zachyceného, takže bude výjimečná možnost poslechnout si jej ve stejné podobě víckrát. Jinak, jak vysvětlil sám Jaroslav Tůma, je každé vystoupení opravdu jiné a nikdy předem neví ani jak bude znít, ani jak dlouho bude trvat. Jana Boušková pak předvedla také části Mé vlasti a také originálním způsobem. Poté se k ní přidal i Richard Novák a jeho bas. Na představení se zlatou harfou přišla opět plná Jízdárna.

Opera Ostrava

Dvě představení přivezl soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Nejprve to byl Lazebník sevillský!!! v režii (a krátkým kytarovým doprovodem) Ondřeje Havelky a v českém přebásněním Jarka Nohavici. Herci u opery nečekaně komunikativně spolupracovali s publikem, které nadchli. Komedie to byla svěží, s aktuálními vtipnými vsuvkami, což obecenstvo docenilo, stejně jako neopomenutelné hlasové výkony představitelů. Některé z nich jsme viděli i v následujícím představení Tajemství. Zamotaný děj plný nepochopení, vášní, tajností a tvrdohlavosti. A v obou případech skvělý orchestr, poprvé pod vedením dirigenta Marko Ivanoviće a podruhé Jakuba Kleckera a režiséra Tomáše Studeného.

Týden na Smetance

Festival jezdím sledovat už osm let. Člověk si rychle zvykne chodit z výstavy na koncert, do kavárny, zas na výstavu… Člověk si rychle zvykne sedat nebo chodit bos po trávě v Klášterních zahradách. Člověk si rychle zvykne na pomalou, poklidnou a slavnostní atmosféru ve vzduchu. Tentokrát byl ve vzduchu i sentiment, všudypřítomné vzpomínky na nedávno zemřelého Olbrama Zoubka. Byl dlouholetým mecenášem Smetanovy Litomyšle a účastnil se mnoha hudebních koncertů. Až do posledních let sedával na vozíku v přední řadě za doprovodu své ženy Marie. Letos poprvé sledoval koncerty shůry. Je těžké se po smetanolitomyšlském týdnu vrátit do běžného života, který je najednou hektický a chaotický. Pořadatelům se to prostě zase podařilo. Namíchat skvělé letní kulturní osvěžení. A je náročné při psaní nemíchat hudební a výtvarnou část dohromady. Protože vše se tak plynule prolínalo. Všichni ti hudebníci, malíři, herci, sochaři… umění v jednom festivalovém balíčku. Těžko se to popisuje, a tak lze spíš doporučit, abyste si balení kulturní pohody také pořídili, stihnete to ještě letos. Brzy Vás pozvu i na výtvarnou část. Ta většinou trvá i přes celé léto. A rozhodně stojí za vidění. I samostatně. Ale kombinace je kombinace.

Doprovodný program stojí za to

Letos jsme navštívili Starodávný jarmark na Smetanově náměstí a pořídili dřevěné vařečky a pochutnali si na rozpečeném sýru a topinkách. A děti si v Klášterních zahradách pohrály a zasoutěžily na Odpoledni se Škoda Auto, k tomu hrála živá hudba, a pak s promítali Autopohádky na LED-obrazovce. Ještě lze navštívit první červencový Smetanový víkend s Českou spořitelnou nebo 6.7. Odpoledne se Saint-Gobain Adfors, kde zahraje Jiří Pavlica s Hradišťanem a Vlasta Redl s kapelou Vandrovali hudci. Těšit se lze i na další koncerty, rozhovory se zajímavými hosty a hlavně pravou letní festivalovou náladu, ke které můžete využít lehátka nebo piknikové deky a koše. Pohoda, jazz. A nejen ten.

Více informací najdete přímo na místě nebo na www.smetanovalitomysl.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na