Květinové brože a ozdoby z organzy

Autor

Možná i vy právě přemýšlíte, čím nazdobíte slavnostní tabuli, třeba i tu štědrovečerní. Možná po vás vaše dítka poslední dobou stále častěji vyžadují, abyste jim pomohli vymyslet, co by letos mohli vyrobit pod stromeček babičkám či paním učitelkám. A možná si chcete jen tak pro radost vyrobit nějakou drobnost. Pak se s námi pusťte do tvoření.

Budeme potřebovat:

  • Organzu různých barev šíře 30 cm.
  • Čajovou svíčku, zápalky.
  • Nůžky, jehlu, nit, špendlíky, fix.
  • Perličky různých barev průměr 5mm.
  • Zavírací špendlík nebo gumička.

Postup zhotovení:

Pokud budeme dělat několik květinových broží najednou, navrstvíme si organzové pásy na sebe, abychom si ušetřili práci se stříháním. Vyrobíme si z tvrdého papíru šablony kruhů různých průměrů. Šablony obkreslíme na vrchní pás organzy. Každá květinová brož by se měla skládat z 8-10 kruhů, od nejmenšího po největší. Záleží na nás, jakou největší velikost si zvolíme, podle toho bude i velikost hotové brože mínus asi 2 cm, o které se kruhy po opálení zmenší.

Po nastříhání všech potřebných kruhů si zapálíme čajovou svíčku a po jejím rozhoření budeme postupně každé kolečko zvlášť nad svíčkou opalovat, to znamená v dostatečné vzdálenosti otáčet nad plamenem tak, že se okraj stáčí a zkrucuje. Opatrně, pokud se dá organza moc blízko plameni, tvoří se díry.

Kolečka navrstvíme na sebe od největšího po nejmenší a prošijeme je uprostřed nití a tak je spojíme k sobě. Doprostřed květiny přišijeme buďto jednu velkou perličku nebo několik menších. Na rubové straně brože přišijeme zavírací špendlík, nebo pokud budeme chtít květinu do vlasů, tak gumičku.

Brože nám mohou ozdobit šaty, halenky, saka, tašky, ale můžeme je použít i na výzdobu svatební tabule, výzdobu na auto ženicha a nevěsty, na různé dekorace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *