Smetanova výtvarná Litomyšl 2013

Autor

„Hledám ztracený ráj“, říkával místní rodák, Václav Boštík, který by letos oslavil sté narozeniny. Stejně jako tento malíř hledal celý život, i já jsem se letos vydala hledat kulturní ráj v 9. ročníku výtvarného festivalu, pořádaného u příležitosti 55. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl 2013. I vy máte možnost přijet hledat své oblíbené umění, některé výstavy končí s posledním červnem, jiné trvají déle, proto dobře v textu hledejte, ať nic zajímavého nepropásnete. Stejně jako poté na místě, mějte oči otevřené a čekejte i nečekané.

Navštívila jsem sedm vernisáží a několik dalších již probíhajících výstav. Jelikož je i letos opravdu hodně široká výtvarná nabídka, představím vám alespoň některé z nich. Je zcela na místě samozřejmě začít tím, koho jsem představila jako prvního. Václav Boštík se narodil před sto lety narodil v rodině mlynáře, což je po pečlivějším koumání patrné i v některých jeho dílech. Ta si můžete prohlédnout na dvou místech, a to v nově zrekonstruované Zámecké jízdárně a v Městské obrazárně ve 2. poschodí Státního zámku Litomyšl. Výstava potrvá do 4. 8. 2013.

Stačí popojít pár kroků a máte možnost prohlédnout si hned tři výstavy v Zámeckém pivovaru v prostorách Josefa Pleskota:
V prvním patře Fotoprůsvity Miroslava Kovala, série tvořená speciální fotografickou technikou, o které sám autor vyprávěl na zahajovací vernisáži, z let 1979 – 2001. Miroslav Koval mimo jiné tvoří také malby a tušové kresby a od roku 1994 vede šumperskou Galerii Jiřího Jílka, sochaře, jehož dcera Lada je manželkou právě M. Kovala. Navštívit výstavu můžete do 30. června 2013.

Jaká je Skrytá tvář Smetanovy Litomyšle odhaluje výstava fotografií Nikoly Tláskalové v přízemí Zámeckého pivovaru. Studentka fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ve svém domovském městě pořizovala mezi lety 2009 – 2012 fotografie ze zákulisí mezinárodního operního festivalu a nyní představuje jejich výběr v černobílém provedení. Výstava je k vidění do 30. 6. 2013.

Výtvarné návrhy Václava Cieglera a Michala Motyčky k výzdobě interiéru rekonstruovaného kostela Nalezení svatého Kříže, které by měly být realizovány v letošním roce, jsou k prohlédnutí také v přízemí Zámeckého pivovaru. Jedná se o světelnou instalaci, kterou v rámci vernisáže oba autoři představili výjimečné také přímo v prostorách kostela.

Na vernisáži výstavy ke 140. výročí narození Maxe Švabinského – Kozlovské sonety – promluvila mimo jiných také autorova vnučka, takže jsme měli možnost díky jejímu vyprávění nahlédnout i do soukromého, rodinného života známého autora. Švabinskému učarovala malebnost zdejšího kraje a byla mu velkou inspirací, jak dokazuje právě probíhající výstava Městské galerie v domě U Rytířů na Smetanově náměstí. Nakolik se mu podařilo charakter zdejší krajiny zachytit, zde můžete posoudit až do 1. 9. 2013.

Kolektivní výstava Zostra: česká fotografie dneška dala dohromady deset autorů (např. Jiří David, Tono Stano či Kateřina Držková) všech současných generací. Cílem je představit fotografii jako tvárné médium, jako jeden ze zásadních prostředků současného umění. Výsledkem jsou fotografie plné rozmanitosti, co se týče barev, obsahu, stylu, ale také „nefotografická“ ukázka malování barvami a světlem. Kteří současní fotografové vás baví a kteří naopak se můžete rozhodnout při návštěvě Galerie Miroslava Kubíka do 18. 8. 2013.

Linky Pavla a Zdeňka Farských jsou k navštívení v ateliéru Jiřího Dudychy (Ateliér Duke Bohemia). Zdeněk Farský se zabývá jak klasickým řezbářstvím, tak i moderní plastikou. Pavel Farský vychází ve svých pracích převážně z automatické kresby. Zajímavá je i „cesta k výstavě“, kromě úžasné zahrady plné Dudychových (Jiří Dudycha, litomyšlský keramik) soch se projdete i prostory ateliéru a nahlédnete tak do zákulisí tvorby. Nahlížet můžete do 30. 6. 2013.

Mistrovské doteky českého symbolismu a secese se vás přiblíží v Galerii Kroupa do 14. 7. 2013. Výstava si dala za cíl představit díla velikánů české malby přelomu 19. a 20. století, kterých se tyto dva směry dotkly letmo (František Kupka, Antonín Slavíček aj.) či autoři, pro něž se staly nosným prostředkem jejich tvorby (Alfons Mucha, Jakub Schikaneder aj.)

Do 30. 9. 2013 jsou ještě otevřeny výstavy Litomyšl zblízka a ještě blíže v Červené věži se snímky z rastrovacího elektronového mikroskopu (podíváte se do mikrosvěta různých materiálů a předmětů) a Volná tvorba studentů restaurování v Portmoneu – Muzeu Josefa Váchala.

Podle mého „to nejlepší na konec“, přední český výtvarník Theodor Pištěk skromně zahájil svou výstavu v jedinečném prostředí White Gallery (Osík u Litomyšle). Výstava představuje autorovu tvorbu ze šedesátých a sedmdesátých let, konkrétně například soubor jeho pozoruhodných černobílých laků a reliéfů. Tvorbu pana Pištěka můžete přijet obdivovat do 28. 7. 2013. Zároveň s vernisáží byla uvedena nádherná kniha Orbis artis s fotografiemi Jaroslava Brabce z ateliérů českých umělců, kniha byla graficky upravena Studiem Najbrt.

Pokud je Vám to výstavně málo, v Litomyšli lze navštívit také přímo Státní zámek Litomyšl, rodný byt Bedřicha Smetany nebo sklepení zámku se sochami Olbrama Zoubka. Nudit se tu rozhodně nebudete.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na