Smetanova výtvarná Litomyšl 2021

Autor

Výtvarná část k té hudební nejen že patří, ale je pro milovníky umění k dispozici každý rok o něco déle. Oficiálně letos dokonce do 10. 10. 2021, ale pozor, některé výstavy končí už o prázdniny, proto projděte nabídku a pohlídejte si termíny, ať pak nelitujete.

Letos máme 15 výstav, 23 výtvarníků, 13 galerií a 12 instalací v terénu. Toť číselný počet letošního, 17. ročníku ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle 2021. Zahájen byl 12. června, kdy během pár dní proběhla většina vernisáží. A my Vás zveme aspoň malou ochutnávkou, abyste se natěšili a těšili do kulturní Litomyšle, ať už v létě nebo o babím létě.

Augustova tiskárna: její historie a budoucnost

     

Projekt, kterému fakt fandíme: Augustova tiskárna. Historický objekt, který je po dlouhých letech v rekonstrukci a moc se těšíme, jak to půjde a jak to dopadne, protože plány jsou vynikající. Aktuálně do října lze shlédnout venkovní výstavu o její historii a budoucnosti. A my zůstáváme nadále držet palce a podporovat tento projekt!

White Gallery: Milan Houser – Barvy z kosmu

       

Tahle bílá galerie je naše oblíbená. Baví nás budova sama o sobě, umístění, stejně jako zajímavé výstavy, které nabízí. Tentokrát jsou to obrazy, kde jde o barvy, ale i o návštěvníka, jak je vnímá, jak vnímá světla, jak obrazy vnímají světlo, vesmír, možná i to, jak vesmír vnímá nás. Prostě barvy z kosmu, které vás pohltí. Nebo pohladí. Nebo odradí. Proto mě umění baví. Je na každém, jakou cestu si k němu najde.

Eva Kmentová – Olbram Zoubek: Lidská důstojnost

      

Spojení dvou sochařských individualit, které pojilo nejen životní partnerství, ale také se vzájemně inspirovali. A právě to bylo pro výstavu z části vyhledáváno. Pracovali samostatně a každý „jinak“. Pro oba umělce byl důležitý „člověk“ a řešili jeho postavení ve světě, ale také lidskou existenci jako takovou. Některá díla vám budou známá, ale některá patří mezi ta méně známější. Na vernisáži byly přítomny i dcery Polana a Eva.

Iva Hüttnerová – Obrázky

V Regionálním muzeu je výstav více, právě milé obrázky paní Hüttnerové je možno navštívit jen do poloviny srpna, takže kdo se rádi ohlídne do „starých dobrých časů„. Povšimněte si, že ani tam nechybí dnes tak obávaná témata jako stáří, hřbitov, smrt. Ale pořád se nese v milé formě. Máte-li radši drsnější svět, popojděte na výstavu Dracula.

Byla to opravdu jen ochutnávka, více najdete na: https://www.vytvarnalitomysl.cz/cs/

P.S. PLÁN B
Instalace v terénu Vám představíme v příštím článku. Tam můžete díla procházet volně po městě, takže není třeba hlídat termíny. Pokud díla někdo neodveze. Nebo neodcizí. Nebo nezničí. Ale i to bývá součástí (ne)kulturního světa. Těšte se na začátek srpna!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *