Využijte pravou hemisféru – objevte sami sebe

Autor

O Serafinu a lektorce Lídě Maříkové jsem se dozvěděla loni na podzim. V jednom obchodě jsem objevila letáček s nabídkou dvoudenního kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou v nedaleké Litomyšli. Moc jsem si přála se tohoto kurzu zúčastnit, ale bohužel jsem měla v určeném termínu jiné závazky. Na kurz se tehdy přihlásila moje kamarádka a nemohla si ho vynachválit. Dokonce mi ukazovala některé své obrázky z kurzu, viděla jsem neuvěřitelné pokroky a byla jsem ještě více fascinovaná.

Slíbila jsem si, že letos si kurz ujít nenechám. Abych se o kreslení pravou mozkovou hemisférou a o jeho lektorce dozvěděla co nejvíc, oslovila jsem Lídu Maříkovou a položila jí několik dotazů. Možná zaujme náš rozhovor i vás, milí čtenáři.

Lído, odkdy ráda kreslíte? Byla výtvarná výchova Vaším oblíbeným předmětem ve škole?

Lásku ke kresbě jsem v sobě našla po základní škole. Ale už v první třídě jsem říkala, že budu malířkou. Intuice je skvělá věc a děti mluví pravdu, měli bychom je víc vnímat. Jinak si ani nevzpomínám, že bych na základní škole nějak zvlášť ráda kreslila. Učilo se nezajímavou formou a realistické předlohy mě také příliš nezajímaly. Vybavuju si spíš lepení listí nebo třeba tvorbu razítek z brambor… Věřím, že teď už je to jiné. Stále častěji k nám přichází učitelé, aby povzbudili aktivitu pravé hemisféry a aby předali dětem víc. Z toho mám radost.

Jste lektorka kreslení pravou hemisférou. Přibližte našim čtenářům, o co se jedná. Je pravda, že využití pravé a levé hemisféry je u různých lidí různé? K čemu slouží v našem mozku pravá a k čemu levá hemisféra?

Většinu plně zaměstnaných lidí polapila levá hemisféra, v níž sídlí logika, systematičnost a strach. Navíc je ohraničena časem. Naopak v pravé hemisféře najdete fantazii a emoce. V ní si utváříme své sny a přání. Všichni se narodíme plni fantazie, touhy po dobrodružství, ale postupem času, výchovy a přizpůsobení se realitě dáváme stále víc prostoru pragmatismu a tedy levé hemisféře. Za víkend strávený se Serafinem klienti svou pravou hemisféru znovu objeví a rozvinou. Není však úkolem dát veškerý důraz na pravou hemisféru a levou vyřadit z činnosti, obě by se měly doplňovat a souznít.

Během kurzu kreslení pravou hemisférou skutečně prožijete dva víkendové dny. Každý během „výuky“ objeví své často skryté vlohy kreslit. Není to ale pouze o kresbě, kterou se naučíte, ale také získáte jiný pohled na svět, najdete své vnitřní já, sebevědomí a odblokujete strach z poznání nových věcí, ale to už prozrazuji mnoho. Ráda vám budu dvoudenní průvodkyní.

Pravá i levá hemisféra funguje u každého člověka stejně. Je pouze na něm, kolik šancí pravé hemisféře dává, jaký má prostor fantazie a kreativita. Někteří vědci na základě výzkumů uvádějí, že odlišnost obou hemisfér charakterizuje odlišnost mužského a ženského myšlení. Mužům je bližší logické uvažování levé hemisféry, ženy jsou díky převažující pravé hemisféře naopak emotivnější a kreativnější.

Tužka před…

Tužka po…

Praktikuje se metodika využití pravé hemisféry ve školách např. při hodinách výtvarné výchovy?

Tradiční školní vzdělávání je zaměřeno na trénování činnosti levé mozkové hemisféry. Myslím si ale, že je čím dál více škol, kde vycházejí z Montessori pedagogiky, stejně jako při našem kurzu. Důležitý je samozřejmě učitel, ale i rozhodnutí rodičů, do které školy dítě zapíší.

Od jakého věku je možné zúčastnit se kurzu kreslení pravou hemisférou? Je zde kromě věkové hranice i jiný limit? Komu byste tento kurz doporučila?

Kurz bych doporučila každému, lidem s talentem i bez něj, ženě, mladíkovi i zralému muži. Mamince na mateřské, aby mohla kreslit s dětmi. Také studentovi, který potřebuje připravit na talentové zkoušky. Jde o kurz sebepoznání, sebepohlazení. Naučit se něco, co si myslím, že nikdy nedokážu… tudíž překonávání sama sebe. S kresbou strávíte fajn chvíle, které vám přinesou odpočinek. Budete mít třeba jen radost z nakresleného obrázku.

Ale abych odpověděla na celou vaši otázku. Je dáno, že do 9 let bychom si měli tvořit svou vlastní fantazii, proto máme jednodenní dětské kurzy od 9 do 12 let. Jsou speciálně sestavené dle Montessori pedagogiky. Formou hry jim vrátíme svět fantazie, radosti a tvořivosti. Jsou to právě děti, které by měly snít od rána do večera a vytvářet si svůj vlastní svět bez hranic a omezení. Kurzem provází zkušení pedagogové a rodičům dovedou předat zpětnou vazbu, jak pracovat s dítětem. Od 13 let mohou děti s doprovodem dospělého navštívit dvoudenní základní kurz Tužka a od 15 let přijít samostatně.

Jaký je maximální počet účastníků kurzu?

Kurzu se účastní plus mínus 15 klientů. Je to počet, který se nám osvědčil. Lektorka má dostatek času, aby se věnovala všem a aby všichni odcházeli spokojení.

 

Naučí se v kurzu kreslení pravou hemisférou (za dva dny) kreslit skutečně každý?

Ano. Na každém kurzu mi klienti říkají, že to budou právě oni, kdo se kreslit nenaučí. Nedivím se, naopak mají můj obdiv. Je v nich odvaha strávit víkend něčím, co nikdy nedělali, za co byli třeba káráni nebo dostávali špatné známky. Jejich sebevědomí je na nule. Pravda je ale taková, že kreslit umíme všichni. Stejně jako jsme téměř všichni schopni mluvit a psát. Narodíme se, jsme tvořiví, nic pro nás není problém. Postupem času, vlivem okolí a podhodnocováním slýcháme slova: „Nesmíš, nedělej to, ne…“. Naše levá hemisféra sílí, více prostoru dostává logika a pravá hemisféra, naše fantazie, jde do ústraní. Na kurzu kresby vaši dovednost kreslit objevíme a rozvineme. Talent ke kurzu nepotřebujete, v tom je naše metoda kreslení unikátní. Na konci se dostaví pocit štěstí a spokojenosti. S oblibou říkáme, že kurz ve své podstatě není o kreslení, je to bonus. Klienti u nás najdou hlavně sami sebe.

Co je Serafin a jak jste se Vy dostala k Serafinu?

Serafin je vzdělávací instituce, která působí na trhu již sedmým rokem a je akreditována ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Má přes pět tisíc spokojených klientů, kteří se do Serafinu za vzděláním, relaxací a vlastním sebepoznáním rádi vrací. To nás samozřejmě těší. Když se podíváte na naše stránky www.konecnekreslim.cz., zjistíte, že stále vymýšlíme nové kurzy. Nyní například kurz pop-artu nebo výtvarná dílna.

Mé seznámení se Serafinem nebylo náhodné, jelikož na náhody nevěřím. Dlouhou dobu jsem pracovala v personalistice, pak jsem ale zaměstnání změnila a práce s lidmi mi dost chyběla. Osud mi ale do cesty přihrál Jarku Pavlovou, která je jednou ze zakladatelek Serafinu. Bylo to krásné setkání a poté, co jsem poznala ostatní lektory a lektorky, jsem hned věděla, že jsem na správném místě. Splnil se můj sen.

Kde mohou případní zájemci Vaše kurzy navštívit?

Serafin působí po celé republice. Mapku měst najdete na www.konecnekreslim.cz. Přijíždíme i do nových míst, jsme flexibilní. Pokud by měl někdo zájem o kurz kresby v místě svého bydliště a nenajde se na našem webu, stačí zavolat nebo napsat a rádi přijedeme kamkoliv. Mé kurzy jsou převážně ve východních Čechách, a to v Hradci Králové, Pardubicích nebo v Litomyšli. Zanedlouho bych ráda otevřela kurzy také v Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou nebo v Chrudimi.
Klienti s námi mohou také strávit dovolenou. Několikátým rokem jezdíme na pobytové kurzy do Telče. Vždy během slavností, kdy jsou ve městě trhy, hudební a divadelní představení. Bydlíme v konviktu svatých andělů přímo pod zámkem. Úžasné prostory. Letos poprvé budeme léto trávit také v Kutné Hoře.

Co Vám osobně dává čas strávený s tužkou? Jak moc je pro Vás potřebný takovýto aktivní odpočinek?

Je pro mě hodně důležitý. I když jsem dost zaměstnaná, na kresbu si čas vždycky najdu. Baví mě spousta věcí, právě objevuji krásu drátkování. Každou chvíli zkouším něco nového, co podpoří mou fantazii. Kreslím tužkou, ale i maluji pastelem, pastelkami, akvarelem… Chystám se také na enkaustiku. Zjistila jsem, že ruční tvorba je červenou nití mého života – potkávat nové lidi a tvořit, v té chvíli jsem šťastná. Čas strávený s kresbou mi přináší úžasný relax. Vypnu, ponořím se do kresby a ruka mi jen tak lehce jezdí po papíru. Buď mám jasnou představu, jak má obrázek vypadat, nebo se nechávám překvapit, kam mě fantazie zavede. Nakreslený obrázek vám spoustu věcí napoví… třeba volba barev, které použijete. Můžete v něm vidět odpověď na vaši otázku, situaci, kterou právě řešíte… Kresba je odpočinek, dobití energie. Vřele ji každému doporučuji.

Mnohokrát Vám děkuji za milý a zajímavý rozhovor a těším se na zážitky a poznání, jenž si z kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou přinesu.

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/