Zaskočte na Retrobiják

Autor

Už od 16. května probíhá v galerii Tančícího domu v Praze výstava Retro biják. My se tam dostali až teď, ale pokud máte zájem, je výstava prodloužena až do 21. října a určitě to stojí za to. Na své si zde přijdou všichni, kteří mají rádi filmy a seriály z tohoto období.

Po velmi úspěšné výstavě Retro 70. a 80. let jsme připravili unikátní filmovou výstavu s názvem Retro biják 60. – 90. let představující více než 200 kostýmů z téměř 70 filmů, pohádek a seriálů, které byly natočeny v období od 60. do 90. let.  Všechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize. V galerii je doplňují filmové rekvizity, fotografie a další dekorace. Dohromady vše vytváří pestré scény, které vždy vystihují to nejznámější z konkrétního díla.

Samotné filmy byly vybrány na základě hlasování 400 tisíc diváků a představují průřez tím nejpopulárnějším z československé kinematografie. Retro biják 60. – 90. let je největší filmovou výstavou v bývalém Československu od roku 1987. Většina vystavených kostýmů a rekvizit nebyla nikdy prezentována veřejnosti.

Oficiální web https://www.retrobijak.cz/

Tak samozřejmě, že jsem se nejvíc těšila na šaty a všechny byly úžasné. Překvapily mě třeba barvy šatů z filmu Světáci a u spousty šatů také to, jak úzké pasy měly herečky, které je oblékaly, třeba ty ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Nádherný byl kostým Salsy Verde z Tajemného hradu v Karpatech, ale třeba i šaty ze Starců na chmelu nebo filmu Limonádový Joe.

K vidění je u jednotlivých expozic také spousta rekvizit. Kromě spousty jiného si můžete prohlédnout kondiciograf z Jáchyme, hoď ho do stroje, kolo z filmu Postřižiny nebo obří kremrole z Což takhle dát si špenát. Výborná byla rozkradená tombola z Hoří, má panenko a nechyběly ani plavky, pro které si jedna ze slečen skočila domů.

 

Byly tu také expozice ze seriálů mého mládí. Pro mě byl velkým zážitkem stát přímo před CML (centrálním mozkem lidstva), protože seriál Návštěvníci jsem v dětství úplně milovala.

Asi nebudu jediná, která byla svou drahou polovičkou u expozice k Ostře sledovaným vlakům přemlouvána, aby stáhla gatě. Já tu odvahu neměla, takže jsem měla razítko jen na ruce.

Nechybí tu ani kultovky jako jsou Petrolejové lampy, Spalovač mrtvol nebo Sedmikrásky.

Výstava byla úžasná, takže jestli máte čas, určitě zajděte. Stojí to za to.

V rámci vstupenky je také vstup na vyhlídkovou terasu, kde máte úžasný výhled na Prahu.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na