Baby Office – harmonie práce a rodičovství

Autor

Máte malé děti a přesto byste chtěli dál pracovat nebo alespoň občas být ve spojení se svou profesí, abyste neztratili nit? Nebo jste rodičem, chtěli byste začít podnikat a potřebujete směr nebo pár rad stejně založených rodičů? Možná právě vás osloví nový projekt Baby Office, s jehož iniciátorkou Hanou Krejčí vám dnes přináším rozhovor.

Představte nám svůj projekt Baby Office.

Baby Office (práce a děti pod jednou střechou) je unikátní projekt, který by měl pomoci zaplnit mezeru na trhu, kdy rodiče s malými dětmi nenalézají dostatek příležitosti k osobní a pracovní realizaci. Pod jednou střechou bude nabízet plnohodnotné pracovní zázemí pro rodiče a kvalitní péči pro jejich děti. Rodič má dítě vždy nablízku, takže s ním může v případě potřeby být, a zároveň je od něj oddělený, tudíž se může na práci plně soustředit. Rodič není izolován v domácím prostředí a může si vytvářet sociální kontakty. Důležitou součástí projektu je také podpora podnikání rodičů. Prostor bude také využíván pro relaxaci a osobní rozvoj rodičů i dětí.

Baby Office vyhrál pražské kolo soutěže o nejlepší začínající podnik – Rozjezdy 2012.

Kdo přišel s tím nápadem a jak dlouho trvala jeho realizace?

Jak to tak bývá, nejlepší nápady vznikají z vlastní potřeby. Tak to bylo i u projektu Baby Office. Když se mi narodila dcera Anička, stala jsem se hlavní iniciátorkou. Chtěla jsem si mateřství užít, a zároveň jsem nechtěla opustit své podnikání. Tehdy se objevila iniciativa usilující o založení Centra Konceptu kontinua, které by fungovalo opačně než mateřská centra – ústřední postavou by v něm byl pracující rodič. Děti by pomáhaly při práci, například na zahradě při pěstování bylin, při vaření a dalších činnostech, které děti tak milují a v běžném provozu při nich tak překážejí.

Bohužel se centrum kvůli financím nepodařilo otevřít, a tak nás napadlo zkusit se více zamyslet nad potřebami dnešních rodičů, co by jim pomohlo lépe se i s dětmi zapojit do běžného života. Velkou inspirací a pomocníkem je pro nás Hub (sdílené kanceláře podporující začínající podnikatele).

Po roce přemýšlení, hledání a ověřování je hotový základní koncept, který je podle nás životaschopný. Baby Office je srdeční záležitost pro celý tým: Pavlína Bandrowská je v současnosti hlavním tahounem projektu, Katka Brožová připravila koncepci školky pro Baby Office, KatkaTomešová píše žádosti o grant, Radka Pavlíčková se stará o ekonomickou stránku projektu, Lucka Houdková má na starosti obchod a Petra Pokorná která se stará o wellness.

Co vše u vás pracující rodiče najdou?

Nabídka Baby Office bude dost rozsáhlá, ovšem realizaci jednotlivých částí předpokládáme postupně.

Základem bude sdílená kancelář, kde bude možné pronajmout si pracovní místo na libovolnou dobu. O děti od jednoho a půl roku bude postaráno v miniškoličce, kde pro ně bude připraven program pro rozvíjení dovedností, fantazie, kreativity a osobnosti. V kavárničce bude prostor jen tak posedět i s menšími dětmi, dát si dobrou kávu nebo něco malého k jídlu.

Počítáme s pravidelným pořádáním akcí za účelem propagace vlastního podnikání a navazování nových kontaktů. Jelikož je stále poptávka po vzdělávání a osobnostním rozvoji, budeme pořádat kurzy na rozvoj pracovních a osobních dovedností. Baby Office také nabídne pracovní příležitosti na částečné úvazky pro své vlastní zaměstnance. Pro začínající podnikatele máme připraven program na podporu startupů. Na našich webových stránkách chceme zveřejňovat nabídky a poptávky práce vhodné pro rodiče, chceme mapovat místa, kde je možné s dětmi pracovat nebo si dát pracovní schůzku a dát prostor rodičům pro výměnu informací a zkušeností s prací s dětmi.

Součástí Baby Office by také měla být nabídka relaxačních masáží, případně kosmetika či cvičení podle zájmu našich klientů. Pro pořadatele kurzů, které jsou v souladu s naší misí, bude možnost pronajmout si místnosti v Baby Office a provozovat vlastní aktivity.

Co je vaším snem? Co plánujete do budoucna?

Vedle rodičů s dětmi jsou další ohroženou skupinou na trhu práce ženy kolem 50 let, kterým odcházejí děti z domova a oni přehodnocují svůj život a hledají nové směry. Rádi bychom rozšířili cílovou skupinu právě o tyto ženy, poskytli jim inspiraci i zázemí pro rozvoj vlastních podnikatelských aktivit. Již teď pomalu přemýšlíme o konceptu tzv. Lady Office.

A samozřejmě počítáme s tím, že budeme rozvíjet vlastní podnikatelské aktivity, budeme zaměstnávat rodiče, kteří nechtějí podnikat, ale jen si přivydělat k rodičovskému příspěvku a být v kontaktu se svou profesí.

Budete mít sdílenou kancelář i v jiných městech?

Ano, již teď se nám ozývají zájemci z Brna, Ostravy nebo jiných měst. Rádi bychom, aby Baby Office byla síť lokálních center, které jsou provozovány jako franšízy. Rádi bychom se dostali do povědomí rodičů jako místo, kde mohou smysluplně trávit s dětmi svůj čas, potkávat zajímavé lidi, rozjet své podnikání, najít práci, získat informace, vzdělávat se, vyměňovat si zkušenosti nebo se jen pobavit. Děti jsou zde vedeny k ekologickému, trvale udržitelnému životu, lásce k přírodě a k lidem.

Náš portál se jmenuje Rodina21. Jaké jsou podle vás možnosti rodičů v 21.století?

21. století dává lidem mnoho možností, jak trávit čas, jak se vzdělávat a co dělat. Někdy je člověk tak zahlcený informacemi a možnostmi, že se v tom všem ztrácí a těžko orientuje. Proto je nutné být v kontaktu sám se sebou, se svými pocity a potřebami a informace filtrovat. Výchova dětí není vědecká disciplína, ale především cesta k pochopení dětí i sebe.

Děkuji za rozhovor a přeji vám všem hodně radosti a sil při výchově potomků, nadšení a elánu do další práce a spoustu spokojených pracujících rodičů.

Více informací o projektu najdete na www.babyoffice.cz
Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na