Jak si díky internetu nezavřít cestu k novému zaměstnání?

Autor

Aktivity na internetu, zejména na sociálních sítích, jsou tím, co je dnes nejvíce vidět. Lidé mnohdy bezmyšlenkovitě sdílí informace, zveřejňují své názory a zpřístupňují osobní fotografie. Jen málokdo z nich si ale uvědomuje, jaký dopad to může mít při hledání jejich budoucího pracovního místa.

Možná vás to nepřekvapí, ale nejjednodušší způsob pro personalistu, jak si někoho velmi rychle „proklepnout“, je právě prostřednictvím internetu. Jednoduše zadá vaše jméno do vyhledávače a pak už jen prochází informace, které našel a mohly by souviset s vámi. Schválně si zkuste sami vyhledat svoje jméno, možná budete překvapeni, co všechno o vás internet ví. Prohlédněte si také svůj profil na Facebooku a dalších sociálních sítích, kolik informací zde sdílíte.

Nyní, když víte, co všechno se pod vaším jménem na internetu skrývá, je načase si uvědomit, že všechny tyto údaje jsou veřejné a může je vidět kdokoliv. Výjimkou tedy nejsou ani personalisté nebo vaši budoucí zaměstnavatelé, kteří budou pátrat po každé pro ně zajímavé informaci, bohužel většinou po těch negativních. Jestliže zde najdou něco pro ně nepřipadající v úvahu, rovnou vás ze seznamu uchazečů vyškrtnou.

Jak se můžete bránit?

Nejjednodušší cestou je nikde a nikdy nic nezveřejňovat. Touto radou se ale bohužel jen těžko můžete řídit. Mnoho stránek o vás sdílí informace automaticky, a když chcete být v kontaktu se svými přáteli a využívat internet jako informační zdroj, jen těžko se tu a tam nějaká vaše internetová stopa neobjeví.

Daleko prospěšnější je tak dávat pozor na to, co a s kým sdílíte, jaké informace poskytujete a jaké názory vyjadřujete. Co byste například rozhodně měli před zveřejněním zvážit?

  • Veškeré své extrémní názory – Velmi časté jsou například rasistické nebo jinak nenávistné komentáře, které jsou často myšleny i ve vtipu, rozhodně ale na první pohled nedělají dobrý dojem.
  • Politickou orientaci – Ačkoliv zaměstnavatel nemá právo vás na základě této informace jakkoliv hodnotit, jistě se utvoření jistého názoru na vás nevyhne. Stejně tak jako může být tato informace vyřazující, se samozřejmě může stát zveřejnění politických preferencí i výhodou.
  • Pomluvy a nadávky – Ať už pomlouváte kamarádku, svého minulého zaměstnavatele nebo úplně neznámého člověka, budoucí zaměstnavatel jistě nebude chtít skončit na vašem seznamu
  • Nevhodné fotografie – Večírek, kde jste se opili a netrefili domů, pro vás může být skvělý zážitek. Připomínat si ho zveřejněním fotografií, kde se obnažujete nebo opilí tančíte na stole, ale na personalitu rozhodně dojem neudělá.
  • Soukromé informace – Nechcete, aby zaměstnavatel věděl, že jste rozvedená, máte dvě děti, trpíte artrózou a ujíždíte na nakupování bot? Pak si dejte pozor, kde tyto věci uvádíte, komu je sdělujete a kdo je může vidět.

Částečně můžete riziko úniku těchto informací snížit správným nastavením soukromí na sociálních sítích – komu se zobrazují vaše statusty, kdo vidí vaše fotky atd. Ověřit si, co mohou ostatní spatřit, si můžete snadno sami, když se odhlásíte a svůj profil vyhledáte jako anonymní osoba. Druhou cestou je místo občanského jména na sociálních sítích používat fiktivní jméno nebo přezdívku, kterou budou znát jen vaši přátelé. Cizí lidé si tak tento profil s vaší osobou nespojí.

Sociální sítě a internet nemusí být při hledání práce jen zlým pánem, ale i dobrým pomocníkem. Přínosné pro mnoho profesí je například vést svůj vlastní odborný blog.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *