Povolání? Zámečník

Autor

Pozvání na kávu jsem dnes neodmítla sympatickému zámečníkovi. Protože se spolu známe spoustu let a často si vyprávíme o různých tématech, řešíme praktické životní otázky a někdy i filozofujeme, nebyl problém nadhodit téma pracovní.

Máme tu pondělí a pro tento den je na našem webu typická rubrika Práce šlechtí, přejdu tedy rovnou k věci…

Zámečník

Jaká je náplň tohoto zaměstnání? Z mého pohledu jistě práce se železem. Pro zámečníka by neměl být problém vyrobit něco z kovu, z oceli. Vím, že tento člověk zvládá vyměnit zámek na dveřích, zhotovit zábradlí, brány, mříže, schody, kovový nábytek, řezat plamenem a svářet obloukem. Jako většina řemeslníků i zámečník spolupracuje s lidmi z jiných oborů – se zedníky, s elektrikáři, s čalouníky…

O jakém povolání jsi snil v dětství?

Začínáš mě zpovídat poměrně těžkou otázkou. Děti své sny často mění a já jich měl určitě spoustu. Asi nejvíc jsem obdivoval kamiony a práce jako řidič kamionu mě jako malého kluka dost lákala, tak asi toto.

Jak ses dostal k povolání zámečníka?

Ke svému nynějšímu zaměstnání jsem se dostal úplně přirozeně, protože jak učiliště, tak firma, ve které pracuji, jsou v okolí mého bydliště a já jsem nikdy nechtěl příliš cestovat a pobývat po internátech, takže volba byla jasná.

Co ti připadá na tvém povolání nejzajímavější?

Práce zámečníka není nijak výjimečné zaměstnání, je to práce se železem – opracovávání, sváření, vrtání atd… Určitě je tu potřeba nějaká zručnost.

Co tě na tvé práci štve?

Na každém zaměstnání je něco, co se někomu líbí a jinému nelíbí. Někdy je to příliš černá práce (špinavá). Není moc dobře platově ohodnocená, ve srovnání s jinými profesemi.

Chceš ve své nynější práci setrvat nebo se hodláš časem posunout někam jinam?

Ve svém zaměstnání chci určitě setrvat i nadále. Je to moje profese, moje řemeslo a ve své zručnosti se musím neustále zdokonalovat, abych byl schopen vyhovět nárokům, jaké na mě můj zaměstnavatel klade.

Je to zajímavé. Někdo za svými sny pospíchá, jiný letí třeba na druhý konec světa a další právě proto, že nikam létat nechce, volí variantu, kterou má z domu blízko. O našem zámečníkovi vím, že je to skutečně velice šikovný člověk, ale zároveň muž, který má rád teplo domova, neholduje změnám a nesnese nepravidelný životní režim. Podařilo se mu sladit práci se svojí životní filozofií. Tohle je asi pro život hodně důležité. Milému zámečníkovi děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v zaměstnání i v osobním životě.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *