Setkání s Assessment centrem

Assessment centrum – další z mnoha cizích slov personalistů, které slouží hlavně k vyděšení uchazečů o práci. Nenechte se ale zastrašit. Ačkoliv to není zrovna příjemný zážitek, zatím ho všichni přežili ve zdraví. Stále se totiž jedná jen o metodu hodnocení uchazečů, jakou je třeba i pohovor, jen assessment centrum je pokročilejší a přesnější. I proto se většinou používá pouze v situacích, kdy jde o obsazení důležité pozice ve firmě.

Hodnocení přirozenosti

Assessment centrum má za úkol ukázat hodnotitelům nejen vaše komunikační dovednosti, ale také vaše běžné schopnosti a vlastnosti, které se u pohovoru neprojeví. Uchazeči o práci jsou postupně vystavováni tlaku, nejrůznějším modelovým situacím a hlavně stresu, na základě čehož jsou pak hodnoceni. Správné řešení v tomto případě neexistuje, je důležité se chovat přirozeně a zároveň prokázat jistou kreativitu a schopnost přizpůsobit se situaci.

Protože se na assessment centru může objevit cokoliv, je v podstatě nemožné se na něj připravit nebo se na něm přetvařovat. Většina situací je založena na momentu překvapení a rychlém jednání, takže opravdu nezbyde, než ukázat sám sebe v pravdivém světle.

Dohlížet na vás bude několik hodnotitelů – zcela určitě budoucí nadřízený, personalista, většinou psycholog a někdy i tzv. špion, falešný uchazeč, který situaci sleduje zevnitř. Celkově se počet hodnotitelů může lišit, a to zejména podle toho, kolik uchazečů je na assessment centru přítomno.

Bez přípravy přesto připraven

Ačkoliv na assessment centrum jako takové se připravit nedá, stále existuje několik pravidel a doporučení, jak se vyvarovat těch největších chyb, takže přeci jen něco zlepšit jde.

Ideální začátek je připravit se jako na klasický pohovor, tedy zjistit co nejvíce informací o společnosti a pozici, o kterou se ucházíte. Připravte si i odpovědi na klasické otázky týkající se vašich předností, nedostatků, platu atp.

Dalším krokem je volba správného oblečení. Zde se už od klasického pohovoru trochu odchýlíte. Pokud není na pozvánce řečeno jinak, oblečení byste měli volit i tak formální. Zároveň by ale mělo být pohodlné, protože v něm budete trávit opravdu hodně času. Pro muže se hodí oblek, pro ženy spíše decentní společenské oblečení. Důležité je, abyste se v oblečení cítili dobře a mohli se v něm i přiměřeně bez obav pohybovat. Počítejte také s tím, že pravděpodobně dostanete možnost sundat si svrchní vrstvu. Takže zapomeňte na zpocené košile, příliš vyzývavá tílka do kostýmku nebo nevhodnou prosvítající podprsenku.

Pokud pozvánka přikazuje jiný druh oblečení, rozhodně se oblečte podle těchto rad. I tak ale stále dbejte na jistou úroveň. Žádné zašívané, oprané, zmačkané nebo děravé oblečení na assessment centrum nepatří.

Dále si ujasněte, jaké schopnosti jsou důležité na pozici, o kterou se ucházíte, a zkuste je v sobě mobilizovat. Myslete na to, že vám nepomůže ani podřízené a pasivní chování ani přílišná agresivita nebo neschopnost přijmout kompromis. Ačkoliv svou osobnost ovládnout nemůžete, důležité je si základní potřebné rysy alespoň uvědomit a přijmout je.

Jak assessment centrum probíhá?

V různých společnostech a na různé pozice se assessment centra samozřejmě liší, stejně tak jako doba trvání. Ta se pohybuje od několika hodin až po několik dní. Zpravidla ale mají všechna přibližně stejnou strukturu, kterou můžete očekávat.

Vše začíná zpravidla představováním se navzájem, protože s ostatními budete trávit několik hodin nebo dnů. Od hodnotitelů pak budete dostávat různé úkoly zaměřené na všechny oblasti osobnosti. Velká část z nich pak bude týmová.

Po ukončení assessment centra probíhá většinou ještě vyhodnocení. Výsledky se tedy dovíte zpravidla až několik dní poté. Pokud ze sebe ale vydáte to nejlepší, nemusíte se jich bát. I pokud nebudete vybrání, berte to tak, že jste získali důležité zkušenosti pro příště, a to může být vaší velkou výhodou.

Zažili jste i vy assessment centrum na vlastí kůži? Jak probíhalo a bylo pro vás úspěšné?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *