Životopis podle Mámy

Pozvánka na pohovor je snem každého žadatele o práci. Myslím nás, běžných uchazečů, kteří nekončí v hledí mušky headhunterů (vyhledavačů zaměstnanců na specifické pozice). Co udělat, abychom získali alespoň příslib nového začátku? Ucítit vůni uheráku, když salám zatím ještě nevidíme… Zásadním krokem při hledání práce je uvědomit si, co, kde a proč hledáme. Po tomto obtížném kroku následuje jiný, neméně důležitý. Jak se mám prezentovat před potenciálním zaměstnavatelem?

Součástí prvotní prezentace sama sebe, je psaná forma komunikace. Tedy životopis, motivační dopis, reference, obsah stránek a aplikací, na které životopis odkazuje. Příjemná realistická fotografie, funkční odkazy a kontakty, aktuálnost, jsou samozřejmostí… Jak sestavit životopis a motivační dopis tak, abychom uspěli? Poradila nám Máma v práci.

Jak sestavit úspěšný životopis?

Životopis slouží personalistovi k tomu, aby během chvilky pochopil, zda uchazečův profil odpovídá požadavkům daného pracovního místa. Naším cílem tedy je přehledně, stručně, pravdivě a v co nejlepsím světle prezentovat naše zkušenosti, kvalifikaci, znalosti a schopnosti a vyzdvihnout naše přednosti.

Jednotlivé části CV

  • V hlavičce uveďte jméno a kontakt. Věk ani další osobní informace jako rodinný stav či počet dětí uvádět nemusíte.
  • Pod hlavičku doporučujeme napsat s titulkem například “profil” jednu až tři věty, které nás jako profesionála charakterizují a vysvětlují jaké zaměstnání hledáme.
  • Dále pokračujte profesní praxí – vždy uveďte firmu, pro kterou jste pracovala, pozici, kterou jste zastávala a stručně, nejlépe v pár bodech popište zodpovědnosti, které jste na dané pozici měla. Zkušenosti pište chronologicky, začíná se současností a končí minulostí.
  • Na závěr uveďte dosažené vzdělání, jazyky, které ovládáte a na jaké úrovni.
  • Uvést můžete také relevantní kurzy a školení.

Čemu se v CV vyhnout?

V životopise se vyhněte informacím osobního charakteru a vaše hobby uvádět také opravdu nemusíte. Ani fotografii (pokud tak není v podmínce výběrového řízení) přikládat není třeba. Ne každý je fotogenický a foto vás může hendikepovat. Pokud fotografii přikládáte, určitě by se mělo jednat o portrétní fotografii. Vyhněte se fotografím z dovolené, či fotkám s vašimi dětmi. Jakkoliv jste na své děti pyšná, ve vašem životopise nemají co dělat.

Na co nezapomenout?

Opomenout byste neměla nic, co vás v očích personalisty bude prezentovat jako dynamického profesionála svého oboru. Pomáhala jste jako dobrovolník v neziskovce? Určitě to zmiňte. Při mateřské jste částečně pracovala v kamarádově firmě? Uveďte to. Dejte si práci a u každé z vašich profesních zkušeností opravdu uveďte stručný výčet vašich zodpovědností. Určitě nezapomeňte eliminovat překlepy a pravopisné chyby.

Každý uchazeč o nové zaměstnání by si určitě měl s životopisem dát práci a odprezentovat se co nejlépe. Kvalita vašeho CV určí, zda budete pozváni na interview či nikoli. V tom vám může být nápomocný i průvodní, či motivační dopis, který doprovází váš životopis.

Proč si dát záležet při psaní průvodního dopisu?

Motivační neboli průvodní dopis je velmi důležitá, ale také často velmi opomíjená součást komunikace uchazeče o zaměstnání. Cílem motivačního dopisu je personalistu zaujmout alespoň natolik, aby si přečetl váš životopis a pozval vás na pohovor. Je tedy více než žádoucí využít těchto několik řádek k tomu, abyste čtenáře vašeho dopisu přesvědčili o tom, že jste vzhledem k požadavkům na dané pracovní místo ten pravý kandidát.

Co má motivační dopis splňovat?

  • Motivační dopis by měl být krátký, ale výstižný a samozřejmě bez gramatických chyb.
  • Musí odpovídat pozici, na kterou se hlásíte a firmě, která místo otvírá. Měl by podtrhnout vaše zkušenosti a kvalifikaci potřebné pro dané pracovní místo a zmínit zájem, který ve vás toto místo vzbuzuje.
  • Měl by být pozitivní a přesvědčivý.
  • Měl by být pokud možno adresný, tedy určen přímo osobě, která má nábor pro dané místo na starost.

A jak má dobře sepsaný průvodní dopis vypadat?

Motivační dopis může ideálně vedle oslovení a rozloučení obsahovat 3 odstavce.

  • V úvodním odstavci uveďte proč dotyčnému píšete, tedy na jakou pozici reagujete (uveďte referenční číslo, název pozice a kde jste se o ní dozvěděli)
  • V následujícím odstavci podtrhněte vaše zkušenosti a kvalifikaci, které máte a které odpovídají inzerovanému pracovnímu místu. Pokud je možné, použijte terminologii užitou ve specifikaci požadavků daného volného místa. Uveďte, jakým přínosem můžete být pro danou firmu. Zmiňte proč vás láká práce pro danou společnost, na dané pozici a ve vašich argumentech buďte pozitivní a přesvědčiví.
  • V závěru zopakujte váš zájem, uveďte jaké přílohy přikládáte (např. životopis) a sdělte váš zájem prodiskutovat vaši kandidaturu při osobním setkání.

Dále doporučujeme psát motivační dopis přímo do emailu, ke kterému přikládáte životopis. Pokud přiložíte jako přílohu, vystavujete se riziku, že si jej většina personalistů nepřečte.

A čemu je třeba se opravdu vyhnout?

Poslat firmě AB motivační dopis určený pro fimu XY. V takovém případě si můžete být téměř jistá, že pozvánku na pohovor nedostanete.

Za informace děkuji paní Janě Bauduin a organizaci Máma v práci. Tématu se budu ještě věnovat, budu ráda za jakékoliv podněty od vás.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *