Doma nebo na cestách, vařím už vždycky já

Víte, co vařit, když podzim zaklepe na dveře? Chcete se inspirovat od zkušené kulinární novinářky Hanky Michopulu? Rodina21.cz dnes přináší rozhovor se zakladatelkou časopisu Apetit, autorkou knihy Zpátky domů a maminkou 2 dcer. Hanka Michopulu s námi promluví o vlastní kuchyni, farmářských trzích a pilotním čísle časopisu pro gurmány ELLE á table, u jehož zrodu stále opět ona.

Dobrý den, v jakém nákladu vyšla kniha Zpátky domů, jste spokojená s její prodejností?

Prodaný náklad dosáhl osmi tisíc kusů a dočkal se druhého rozšířeného vydání. Moje nakladatelky říkají, že je to úspěch. Ale je to relativní. Je jasné, že v poměru k ostatním médiím jako internet nebo tisk, zůstávají knížky na konci žebříčku obliby. Nejsou ani moderním ani ekonomicky perspektivním médiem. Ale pořád jsou krásné. Kniha je opravdová jako máloco.

Které středomořské jídlo máte nejraději v létě, které v zimě?

Pečeného králíka na rajčatech, s cibulí, bylinkami a bramborem, takzvané stifado v zimě, chlazený vodní meloun s fetou a lístky máty v létě.

Jak změnit s příchodem podzimu do české kotliny jídelníček? Používáte ráda např. dýni?

S příchodem studeného počasí začnu dělat častěji polévky, než saláty. Je to naprosto logické. Polévky jsou takový náš zimní salát z hrnce. Tento týden jsem dělala krémovou mrkvovou, z dýně dělám ráda omáčku na noky nebo jí peču s tymiánem, jen tak k rychlé večeři. A dýňová polévka, to je samozřejmě stálice.

Podělíte se s čtenářkami o svůj poslední kuchařský úspěch (pro naši inspiraci)?

Nevím, jestli to byl úspěch, každopádně poslední domácí experiment se konal včera. Pokusila jsem se napodobit jídlo z pařížské sítě rychlého občerstvení Cojean. Byl to salát z quinoy, tuňáka, čerstvě nasekaného špenátu, kousku grapefruitu a zázvoru smíchaný se zálivkou z limety, olivového oleje a červené karí pasty. Ušlo to, ale v Paříži prostě chutnal líp. Ale tak to prostě je, místo je důležitá ingredience.

Rády bychom slyšely o Vašem novém projektu. Zde je prostor pro Vaše informace a naši zvědavost…

Úplně nejčerstvější miminko je časopis ELLE á table, kterému jsem pomáhala na svět a který vyšel teď na konci září. Jedná se o českou mutaci úžasného francouzského časopisu o jídle. Pilotní číslo je testovací, další budou následovat podle toho, jak na něj trh zareaguje. Ale vypadá to, že se příští rok dočkáme nejméně dvou čísel. Na jaře a na podzim. Pro první českou Elle A Table jsem dělala konzultace a vybírala témata. A také jsem si střihla rozhovor s nejrespektovanějším českým blogerem Martinem Kucielem alias Cuketkou a článek o šéfkuchaři Gwendalu le Ryuetovi, z restaurace Celeste v Tančícím domě v Praze, který na mě udělal dojem tím, jak vaří a pak taky faktem, že pracoval pro kuchařského Boha, Alaina Ducasse. Pokud se týká zkušeností, asi tu momentálně v Čechách není větší kuchařské eso než on. Český EAT se musel samozřejmě svou podobou podřídit mnoha pravidlům originálního produktu, ale i tak se z něj podařilo udělat český časopis pro místní čtenáře a jejich potřeby. A z toho se raduju.

V současné době jsou populární farmářské trhy, můžete nám, prosím, představit ty „Vaše“?

Tak já doufám, že po roce intenzivního „kampaňování“, kdy trhy rostly jako houby po dešti po celé zemi, už je jako nové představovat nemusím. Ví se, že ty naše byly úplně první. A že fungují pod značkou „Český farmářský trh“ na okraji Prahy v Klánovicích, Průhonicích, Dolních Počernicích. Co se neví, je, že 7.10. otvíráme trh také v Dolních Břežanech. Rozhodli jsme se, že od ostatních trhů se budeme vždycky lišit nadprůměrnou kvalitou. Jsme hodně přísní na dodavatele. Zatímco ve městě se na trzích běžně objevuje chuťově průměrné nebo dokonce zahraniční zboží i zboží dostupné v supermarketech, my se raději s trhovci , kteří nechtějí dodržovat tu původní ideu lokálního a skvělého zboží, loučíme. Takže naše trhy nejsou mamutí, ale zato vypiplané. Asi nejžhavější novinkou je, že jsme se stali partnery kavárny Savoy a Lokál a naši zemědělci do nich dodávají každý týden čerstvou zeleninu.

V předchozích rozhovorech jste mluvila o tom, že dcery mají dietu. Je těžké vymyslet inovativní jídla z omezených surovin? Kde se inspirujete? Ptám se, protože řada kamarádek má děti na bezlepkové dietě a stěžují si, jak na ceny, tak na sortiment.

Moje dcery trpí na histaminovou intoleranci. Podle průzkumů má s histaminem potíže nezanedbatelné procento populace, ale čeští lékaři s tímto pojmem zatím moc nepracují. Histamin je sloučenina, která se v jídle množí nakládáním, konzervováním a fermentací (všechno, kde je ocet, kvasnice, uzeniny, jiné než tvarohové sýry apod.). Ale je taky přirozeně přítomný ve většině ovoce , zeleniny a ve vepřovém mase. Seznam zakázaných potravin má víc než dvě áčtyřky, takže radši další nejmenuju. Bylo by to na dlouho. S jídlem pro děti si užiju víc než dost od nákupo po přípravu začerstva. Ale s ceiliakií to nemá nic společného.

Máte čas při všech svých aktivitách na odpočinek? Jezdíte za manželovou rodinou třeba na prázdniny? Kdo obvykle vaří?

Poslední rok zrovna nejsem příklad hodný k následování. Pravidelně se jednou za čas zhroutím únavou a pak doháním odpočinek za celou dobu, kdy jsem ho šidila. Nemám se čím chlubit. V kombinaci s trhy toho bylo opravdu hodně. Když mám volno, nejradši jezdím tam, kde je voda. Je pro mě nejsilnějším zdrojem energie. K moři do Francie, k tyrolským jezerům, k jihočeským rybníkům… Když to jde, plavu a plavu. Ať jsme doma nebo na cestách, vařím už vždycky já, protože mě to baví, a dělám to zkrátka lépe.

My se těšíme na další čísla časopisu pro mlsné a ještě mlsnější (který je nejen o jídle, ale také o lidech, kteří ho připravují). Hance Michopulu děkuji za rozhovor a přeji ať jsou i další čísla časopisu ELLE á Table úspěšná jako to první.

Doporučené zdroje:
Oficiální webové stránky Hany Michopulu: http://www.michopulu.cz/
Český farmářský trh: www.ceskyfarmarskytrh.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *