Každý začátek je těžký

Autor

Vše začalo letošním vánočním pečením. Nikdy předtím u něj žádné mé dítko nevydrželo déle než čtvrthodinky. Chviličku vykrajovat, chvilku uždibovat a nakonec kreslit do mouky. Binec byl všude a já byla vděčná, že mě za ten krátký moment nechávají v kuchyni samotnou. Ale letos nastal obrovský zlom a mou téměř devítiletou dcerku pečení začalo bavit, ba co víc náramně si to užívala. Vlastně obě jsme si to užívaly, protože Káji byla opravdu moc šikovná. Nechala si poradit, a tak nám šla práce hezky od ruky a tři hodinky nám utekly, ani nevíme jak.

Tak obrovského nadšení si hned všiml Ježíšek a Karolínce přinesl její první kuchařskou knihu. A ta jen odstartovala touhu po samostatných krůčcích v kuchyni. Můžeme jen doporučit pro malé kuchtíky Velkou kuchařku pro kluky a holky od Heleny Rytířové. Je protkaná nádhernými fotografiemi a navíc je určena těm nejmenším, protože začíná tím nejsnazším a vše podrobně popíše. Karolínka byla rozhodnutá provařit se knihou od začátku do konce, takže jako úplně první nás čekala vajíčka na všechny způsoby. Bravurně zvládla vejce na tvrdo, na měkko i na hniličku. Zavděčila se nám i volským okem a tatínek vychvaloval do nebes její hemenex.

Pak přišel na návštěvu strejda. Chudák si ještě nestačil ani odložit a už byl bombardován nabídkou vajec na mnoho způsobů. Co mu bylo platné, že by si dal nejraději kafe. Když zjistil, že bude vařit malá hospodyňka, nemohl vycouvat. Dalším receptem v knize jsou míchaná vajíčka na topince. Když jsem viděla, jak to těm dvěma v kuchyni jde, jak dozlatova zvládli opéct chleba, nechala jsem je tvořit samotné. Ale asi bych udělala lépe, kdybych se aspoň na tu jejich vzájemnou souhru dívala. Strejda, tedy můj bratr je v kuchyni snad ještě větší začátečník než dcerka, ale nenapadlo mne, že všechno nechá na malé kuchařce a nebude mít snahu se alespoň přiučit. V knize psali, přidejte ½ lžičky soli. To si Karolínka přečetla po svém, přidej 1-2 lžíce soli a taky přidala. Já přišla až k hotovému a skutečně to vypadalo úžasně, kéž by to ještě tak chutnalo. Leč po prvním kousnutí se mi zkřivila pusa a musela jsem sousto vyplivnout. Páááni, to je ale strašlivě slané!!! Ale když setřeme ty slaná vajíčka, je to vlastně výborné. První neúspěch se neubránil slzám: „Já už vařit, nebuduuuu…“

„Kdepak, jen z vlastních chyb se, Karolínko, učíme nejvíc, a každá správná kuchařka musí projít stádiem za stálého míchání vlijeme do záchodu“ poučoval tatínek, který nám zatím sám předvedl jen vaření čaje či kávy.

Ale já mám radost obrovskou, protože jsem nedávno načapala kuchařinku opět s otevřenou kuchařkou. Copak pro nás asi chystá??? Každopádně já se nechám z kuchyně vystrnadit moc ráda.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na