Perníkové domino

Autor

Také jste se někdy nemohli rozhodnout, jaký dárek pro vaše děti koupit? Jestli raději nějakou sladkost a nebo spíše hračku? Ráda bych vám teď dala tip na obojí, ale v jednom. A je to perníkové domino.

Děti si ho můžou zahrát, dokonce i několikrát a potom sníst. Perníkové domino může být i originálním dárkem pro dospělé. A přitom jeho zhotovení nás bude stát jen pár korun.
 
Budeme potřebovat:
• Těsto na perníčky – 25 dkg hladké mouky, 9 dkg cukru moučka, 1a půl lžíce medu, 2 lžíce másla (sádla), půl prášku do perníku, 1 vetší vejce, trochu kakaa, trochu rumu. Toto množství stačí na 35-40 kostek domina.
• Vykrajovačku obdélníkového tvaru nebo šablonku z tvrdého papíru, nůž, vál, mouku na podsypání těsta, 1-2 plechy vymazané sádlem.• Žloutek s troškou vody určený na pomazání perníčků po upečení.
• Cukrová poleva na zdobení – bílek, citronka, cukr moučka – zamícháme vidličkou v hrnku a přidáváme cukr tak dlouho, až neztéká z vidličky. Cukrovou polevou plníme pevný  mikrotenový sáček, kterému ustřihneme malý rožek.

Postup:

Nejprve zpracujeme těsto na medové perníčky, které necháme 2 hodiny uležet.

 

Těsto poté na vále rozválíme do výšky asi 3-4 mm a vykrajujeme obdélníkové tvary domina. Buďto zakoupenou vykrajovačkou , nebo přikládáme papírovou šablonu na těsto a obřezáváme nožem. Druhá varianta je samozřejmě pracnější.

Takto vykrojené obdélníčky klademe na předem vymazaný plech sádlem nebo na pečící papír. Pečeme v troubě na 160°C asi 15-20 minut, podle tloušťky perníčků. Upečené a ještě teplé perníčky potíráme rozšlehaným žloutkem s vodou. Kdybychom tak neudělali, nedržela by na nich poleva.

 

Dominové kostky zdobíme mikrotenovým sáčkem buďto tečkami a kdo si troufne, může kreslit i obrázky. A je hotovo. Na závěr nám zbývá to nejkrásnější – obdarovat tímto dárkem své děti nebo blízké.

Pokud se do perníkového domina pustíte, držím vám moc palečky!!!

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *