JAK NA DŮM: Papírování aneb Hlavně z toho nezešílet

Autor

Výběrem domu začíná jedna z částí, která je nejvíc náročná na nervy a často i na čas. Papírování. Kolik stromů padne na všechny ty smlouvy a jejich různé varianty, kolik času zabere setkávání s finančními a dalšími poradci, kolik telefonátů budete muset v pracovní době zařídit a kolik návštěv úřadů, které mohou mít za následek nutnost objednání či dokonce hospitalizace na psychiatrickém oddělení. Jste vystrašeni? Jste (teoreticky) připraveni!

Při koupi domu se můžeme setkat s různými aktivitami, akcemi – zejména čtecími, přemýšlecími a v závěru ve velkém i podpisovými. Nastíníme vám několik tipů a rad. S čím se můžete setkat v době mezi tím, co jste si řekli: „Tenhle dům chceme!“ a „Díky za klíče od domu.“ Nechali jsme si dát rady od právníka i finančního poradce. A jak jsou na tom s papírováním Kadlecovi?

Smlouva o koupi domu

Je určitě rozumné sepsání kupní smlouvy (nebo její kontrolu – při sepsání z druhé strany) konzultovat s odborníkem. Věcná i formální stránka jsou stěžejními body kupní smlouvy a po podpisu smlouvy proti nim není odvolání. Správně sestavená „Kupní smlouva o převodu nemovitosti“ obvykle obsahuje: smluvní strany, předmět kupní smlouvy, kupní cenu a platební podmínky, prohlášení a ujednání smluvních stran a návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Rada odborníka:

Je důležité mít v kupní smlouvě dobře identifikovaný dům – správné údaje v katastru nemovitostí, parcelní číslo či čísla a další informace. Dobře si zjistěte, zda na domě není zástavní právo či věcné břemeno (i na určité sou-části domu) a tyto údaje si nechte zapsat i do kupní smlouvy. Doporučuji také pro bezpečnost klienta zapsat do kupní smlouvy, aby byla kupní cena uhrazena až po vkladu do katastru. Nabytí vlastnických práv totiž nastane až zápisem do katastru nemovitostí.

Se smlouvou to bylo celkem náročné. Museli jsme dlouze jednat s prodejcem, který už dokonce měl chuť od prodeje ustoupit. Největší časové prodlevy dělala banka, která postupně vyžadovala další a další dokumenty. Měnily se způsoby financování i další důležitá fakta, takže se smlouva musela několikrát upravovat a pozměňovat. K úpravám docházelo z obou stran a vzhledem k tomu, že obě strany chtěly být informovány o každé změně, byl výsledný vzhled smlouvy takřka vybojován a po jejím podpisu jsme si všichni hlasitě oddechli.

Hypotéka

Hypotéka je jednou z nejčastějších možností, jak se dostat k vysněnému bydlení. Málokdo má k dispozici několikamilionovou sumu na koupi domu. A tak je třeba se nadechnout, psychicky se připravit na závazek a upsat se. Ale pozor, ať neprodáte i svou duši. Vše je třeba podepsat s rozmyslem. Pomocníkem jsou tzv. kalkulačky, kam vložíte svoje příjmy a výdaje a zjistíte, zda a v jaké výši si můžete hypotéku dovolit. Jedná se o závazek na několik desítek let, proto netřeba rozhodnutí uspěchat.

Rada odborníka:

Před podepsáním hypotéky je důležité myslet na to, zda ji budete moci splácet i v době krize – nemoci, úrazu, nezaměstnanosti a podobně. Mít zajištěno náhradní řešení, jakousi zálohu či rezervu, kterou můžete při problémech použít, aby nemuselo dojít k náročnějším tahům jako je například prodej domu.

Podepsali jsme se ve výsledku hypotéku na 25 let. Začínáme s jedním celým a jedním omezeným (rodičovským) příjmem, takže do budoucna předpokládáme o něco snazší splácení. Poté bychom se pokusili našetřit na další plánované úpravy domu. Rozhodli jsme se z počátku investovat vyšší částky například do topení, výměny oken, myčky atd., které se nám však díky jejich úspornému řešení časem vrátí zpět.

Pomocné odkazy:
http://www.finance.cz/financovani-bydleni/financni-kalkulacky/hyp-kalkulator/

JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI SE SMLOUVAMI A ÚŘADY? MÁTE HYPOTÉKU? A JAKÝ Z TOHO MÁTE POCIT?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na