Kde se vzal – šicí stroj

Autor

Dnes je šicí stroj součástí téměř každé moderní domácnosti. Je využívaný šikovnými hospodyňkami a kromě domácího upotřebení nachází své pevné místo v továrnách s konfekčním zbožím nebo například v salónech módních návrhářů.

Pojďme si v tuto chvíli užít svižnou procházku historií a o dozvědět se pár zajímavostí o vzniku šicích strojů.

Dědečkové a prapředci šicích strojů

Dohledala jsem, že první prapradědeček současného šicího stroje se narodil někdy kolem roku 1755 v Německu. Za jeho zrodem stojí nápad moudré hlavy pana Weisenthala. Jmenovaný mechanismus měl však k současnému šicímu stroji opravdu na míle daleko. Zvládal šít pouze stehovacím stehem.

Řetízkový steh dokázal šít vynález dalšího Němce, pana Baltasara Kremse z Mayen (kolem roku 1800), jenž svůj šicí stroj využíval výhradně pro šití jakobínských čepců. Nevýhoda řetízkového stehu však spočívá v jeho malé pevnosti. Proto se musí šicí stroje dále zdokonalovat, jejich součástky vypilovávat…

  

Ani Francie nezaostává ve vývoji. Známe často diskutovaný příběh píle, pracovitosti a odhodlání pana Thimoniera. Pan Thimonier vyráběl šicí stroje ze dřeva. Podle dochovaných pověstí se mu skutečně dařilo a prosperoval, jenomže… Jenomže technickému pokroku bránící se skupina krejčíků jeho slavný projekt zmařila. Šicí stroje mu krejčí zničili a málem ublížili i samotnému Thimonierovi. Ten uprchl běsnícímu davu údajně jen o vlásek. Do konce života byl nucený skrývat se před nepřáteli pokroku a se svým posledním šicím strojem si vystoupeními po jarmarcích vydělával na nuzné živobytí.

Moderními šicími stroji lze označit produkty z dílny původně krejčovského mistra z Vídně, pana Maderspergera. Navazuje na vynálezy svých německých předchůdců a dovede steh, který se dá přirovnat k dvojitému prošívacímu stehu, jenž se používá dodnes.

Průlomovým jménem mezi vynálzci šicích strojů je Elias Howe. Jeho šicí stroje zvládají dvojitý prošívací steh (steh získává název Howeův) a jsou vybavené člunkem a podavačem. Zvládají 300 stehů do minuty.

Singer, celebrita mezi předchůdci i současníky

Kdo by neznal značku Singer, velikána mezi šicími stroji! V roce 1851 spatřuje světlo světa šicí stroj s mechanismem ozubených kol a dřevěného šlapadla. Singer proniká do domácností i do konfekčních firem. Singer prodává své stroje také formou leasingu. V roce 1889 se blýskl s průlomovou novinkou – strojem s elektrickým pohonem.

Dobré české šicí stroje

Zlaté české ručičky navazují na zkušenosti z Německa a rakouské Vídně a začínají vyrábět šicí stroje i u nás. Značku Minerva či Lada možná vlastníte právě vy…

Lada Soběslav funguje od roku 1919 s krátkou přestávkou za druhé světové války. Filozofií značky Lada je „Kvalita za rozumnou cenu.“

MINERVA M 18

„První síla Vašeho módního salonu má Vás ušetřit obtížné drobné práce, má urychliti pracovní postup a pomoci Vám důkladným vypracováním a rychlou obsluhou získati a uspokojiti i náročné zákaznice. Taková nepostradatelná síla Vašeho módního salonu je náš poslední model M 18, který obnitkuje, šije vpřed i vzad ozdobným i cik – cak stehem, všívá krajky, přišívá knoflíky, obšívá dírky, krátce je malým divem moderní techniky.“ (Časopis JAS ročník X, 1936)

Dnešní šicí stroje

Dnešní moderní šicí stroje mohou obsahovat paměťové karty pro vyšívání všemožných vzorů s unikátními prvky, např. automatické navlékání nití nebo automatická výměna vyšívacích nití.

Expozice věnovaná šicím strojům se nachází v Jindřichově Hradci a jejím autorem je pan Radim Pánek: http://www.historickesicistroje.estranky.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na