Křehká krása Vánoc

Autor

Už jako malá holka jsem milovala skleněné vánoční ozdoby. Se zatajeným dechem a maximální opatrností jsem brala do rukou tu křehkou krásu a jednu po druhé zavěšovala na stromek. Celé Vánoce jsem pak chodila a fascinovaně koukala na všechny ty koule, zvonečky a ptáčky a pozorovala, jak se v nich odráží světelné odlesky a celý okolní svět.

Chtěla jsem se o nich dozvědět víc a jsem ráda, že mi na rozhovor kývla Romana Juklová z firmy Ozdoba CZ, která má k této skleněné nádheře opravdu blízko.

Jak dlouho se vaše firma zabývá výrobou skleněných ozdob? Co zavedlo vás osobně do tohoto oboru?

Firmu založil Václav Berger již v roce 1900 a původně se věnoval výrobě skleněných foukaných perel. Za 1. světové války se zapojila také manželka, jež Václav Berger instruoval pomocí dopisů z fronty. Firma zažila několik krušných období a jedno z nich – ekonomická krize ve dvacátých letech vedla Václava Bergera k tomu, že svou výrobu změnil z perel na foukané vánoční ozdoby. Do chodu firmy se zapojovali i všichni čtyři synové, dva přímo a dva spíše okrajově. Byl to zkrátka rodinný podnik se vším všudy, kde všichni spolupracovali a přinášeli své znalosti i píli ve prospěch podniku a tím i celé rodiny. Firmě se dařilo až do roku 1948, kdy byla bohužel znárodněna.

V roce 1991 se rozhodli potomci Václava Bergera opět firmu rozjet a vrátit jí ztracenou slávu. Což se daří. Já jsem ve firmě začala pracovat v roce 2001 a o dva roky později jsem se přivdala do rodiny.

Jak taková ozdoba vzniká?

  • Nejprve si foukač nad hořákem připraví odtažky ze skleněných trubic. Odtažky pak znovu nahřívá a vyfukuje ozdoby (koule 3-15 cm, figurky Mikulášů, Ježíšků, andílků, sněhuláků atd.)
  • Foukané ozdoby se dále vystříbřují stříbřícím roztokem. Vystříbřené sklo je pak takovým malým zrcátkem, ve kterém se můžete vidět.
  • Dále se pak ozdoby smáčí v pestré škále podkladových barev. Provádí se i barevné stínování stříkáním (sprayováním ).
  • Má-li již výrobek barevný podklad je dekorován. Dekor malířky postupně rozmalovávají, aby každá z nanesených barev mohla zaschnout. Jinak by se barvy vpily jedna do druhé.
  • Nakonec jsou výrobky záponkovány, baleny do krabic a podrobeny výstupní kontrole kvality.

Jak poznáme kvalitně vyrobenou ozdobu?

Skleněné ozdoby, které jsou vyrobeny ručně rozeznáte podle způsobu provedení malování. Naše malířky malují pečlivě a svou práci vnímají jako hobby.

Foukané skleněné ozdoby z naší domácí dílny mají užší „krček“ zakončení a menší kovové záponky.

Vyrábíte pouze vánoční ozdoby?

Ozdoby s vánoční tématikou tvoří náš základní sortiment. Vyrábíme však i ozdoby s velikonočními motivy, logované a dárkové ozdoby. Tyto ozdoby jsou prodejné v obchodech s upomínkovými předměty apod.

Jaké jsou trendy vánočních ozdob pro letošní rok?

Každý rok vznikají nové kolekce ozdob. V letošním roce je oblíbená barva šampaň, hnědá, tmavě fialová, červená klasik, bordo (vínová). Stále oblíbená je barva bílá, modrá a zlatá. Dekorování se liší podle vkusu našich zákazníků. Někteří mají v oblibě jednoduchý dekor, druzí pak složité dekory se šatony (třpytivý kamínek).

Jsou rozdíly mezi tím, co žádaly naše babičky a co kupujeme my dnes?

Opět se vše odvíjí od poptávky našich zákazníků. Mnoho rodin má dodnes schované ozdoby po svých rodičích, kteří je věšeli ještě za svého mládí a měli je od svých babiček. Dodnes používáme a vyrábíme výrobky z forem, které nechal zhotovit zakladatel naší rodinné tradice Václav Berger (mnohdy dle návrhů svých synů).

Stejně tak můžeme nalézt i dekory, jenž zůstaly neměnné. Pouze se změnily barvy, kterými jsou ozdoby malovány.

Jaké ozdoby máte vy nejraději?

Osobně preferuji decentnější elegantní dekory. Náš stromek je však tradičně zdoben starými i novými ozdobami. Děti milují figurky, babičky reflektory, já nikdy nezapomenu pověsit zvoneček.

Do kterých zemí vaše zboží vyvážíte?

Vývoz provádíme do zemí – Německa, Rakouska, Švýcarska, Bulharska, USA a další země do kterých vyvážíme prostřednictvím našich exportních zastoupení.

Liší se nějak požadavky na ozdoby v tuzemských domácnostech a ve světě?

Samozřejmě. Každá země má jiné požadavky na dekorování, lidé preferují jiné druhy figurek a jsou zde i jiné nároky na barevné kombinace.

Jaké je vaše vánoční přání a co byste popřála našim čtenářkám a čtenářům?

Aby si každý ustrojil svůj stromeček bez ohledu na módní trendy. Nechte své děti a všechny členy rodiny, ať se zapojí do strojení stromku. Myslím, že takto nazdobený stromek bude pro všechny tím nejkrásnějším na světě. Jde především o vytvoření vánoční harmonie a rodinného štěstí.

Děkuji moc za rozhovor. Přeji hodně úspěchů v pracovním i osobním životě a krásné vánoční svátky.

Více informací najdete na www.ozdobacz.cz

Najdete zde nejen vše o firmě, ale také pozvánku Sklářského muzea v Jablonci nad Nisou, kde byla otevřena velká výstava skleněných ozdob. Celá expozice bude otevřena do května 2011. Na stránkách dále najdete i odkaz na dokument o výrobě velikonočních kraslic, který natočila „Toulavá kamera“ na jaře letošního roku.

Další zajímavosti a celá historie firmy Václava Bergera vyšla i jako součást knihy – publikace o Vánočních skleněných ozdobách.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *