Léto – čas na proměnu dětského pokoje

Autor

Některé děti si užívají prázdnin u bazénu, jiné na chalupě. Čím dál menší část školáků odjíždí na tábor, větší část naopak k moři. Ale všechny děti o letních prázdninách nejvíce času stráví ve svém pokoji. Naskýtá se příležitost pro změnu interiéru dětského pokoje. Uvítá ji každé dítko.

Všichni rodičové vědí, jak těžké je přimět své ratolesti k úklidu. Nejdůležitější je vhodná motivace. A pokud jim navrhnete, že se mohou proměnit v návrháře, třídění hraček, sešitů, papírů , vyhazování nepotřebného, rozbitého, či přemísťování nábytku se stane zábavou. To, co v průběhu školního roku „nakřečkují“ do skříněk a šuplíků, rády protřídí, slíbíte-li jim např. novou kytičkovou tapetu či vyčleníte část stěny na graffiti.

Nemusíte hned měnit barvu omítek. Zvlášť, pokud jste vymalovali v rámci jarního úklidu. Školákům udělá radost zvětšení pracovního místa. Během školního roku jste si ověřili, jak rychle dokáže váš malý žáček obsadit každičké místo nejen na stole, ale i pod ním, vedle něj. Nemusíte pořizovat dokonalý studijní stůl, stačí přidat a vhodně uspořádat přídavné police či kontejnery na kolečkách tak, aby bylo vše snadno dosažitelné. Levnou, však milou změnou jsou barevné háčky, držáky tak poslouží na odložení toho, co školák potřebuje ke své práci či zábavě a nehodí se do skříní či zásuvek.

Dětský pokoj je objektem, o kterém si dítě chce rozhodovat samo. Zůstaňte rozumnými rádci, ne diktátory. Osobnost obyvatele dětského pokoje naprosto jasně zvítězí nad představami rodičů. Pokoj je zrcadlem jeho duše.

S pubertou přichází i do dětského pokoje období permanentního pohybu. Náctileté děti zásadně nesouhlasí s tím, co tvrdí dospělí. Respektujte změny stylu, změny dekorací. Pokud adolescentům dovolíte, aby zvířátka či autíčka z bordur či malby zmizela, ocení to. Dejte jim prostor o prázdninách, aby si pokoj změnili dle svých představ. Budete jejich nápaditostí překvapeni.

Prázdninovou proměnu pokoje dítě určitě neodmítne. Jedno vyprázdní pokladničku a koupí barevné nástěnné hodiny, druhé uvítá vyčlenění stěny na vlastní malbu, jiné si vylepí plakáty svých idolů. Každá idea a vlastní realizace však zaslouží pochvalu.

Také se letos chystáte změnit vzhled dětského pokoje? Jaké máte fígly a nápady?
Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na