Mandarinkový ocet

Autor

I když je na českém trhu nepřeberné množství různých čisticích a úklidových prostředků, nejraději používám obyčejný, běžný, levný ocet.

Začala jsem ho využívat postupně. Nejdříve jsem objevila jeho úžasnou schopnost odstraňovat vodní kámen a využívala jsem ho na čistění rychlovarné konvice a zároveň toalety, do které jsem vylévala vroucí ocet poté, co byly odstraněny usazeniny v rychlovarce.

Další jeho úžasné využití jsem objevila v době, kdy byly děti malé, a hledala jsem způsoby, jak odstranit skvrny z oblečení. Na skvrny od ovoce se mi nejlépe osvědčil právě ocet. Čím teplejší, tím lepší. Teplota octa se samozřejmě musí řídit odolností tkanin a látek, ze kterých je čištěný oděv zhotoven.

I při úklidu hojně kyselou tekutinu používám. Přidávám ji do vody, se kterou umývám okna a jiné skleněné povrchy, které se po jeho použití krásně lesknout. Přidávám ho i do vody, se kterou umývám podlahu. Nejen že se podlaha po jeho použití nádherně blýská, ocet dokáže odpuzovat i drobný hmyz, jako jsou kupříkladu drzí a neodbytní mravenci, což je, jak jsem poznala i z vlastní zkušenosti, výborná pomoc.

Osvědčil se mi i jako je jemný, přírodní dezinfekční prostředek při čištění lednice, či mikrovlnné trouby, ale i pečící trouby, protože má i relativně dobrou schopnost odstraňovat i mastnotu.

Časem jsem ho začala nalévat v malé míře i do automatické pračky. K praní. Skoro ke každému prádlu jsem místo aviváže nalila trochu octa a doplnila aromatickou vůní povětšinou levandulovou.

Protože ocet využívám jako úklidový prostředek opravdu v hojné míře a jeho jediná nevýhoda (alespoň jak to vnímám já) je jeho pronikavý odér, vyzkoušela jsem ocet provoněný mandarinkou. Či spíše mandarinkovými slupkami.  Nejdříve jsem vyzkoušela variantu v zavařovací sklenici, kterou jsem naplnila slupkami od mandarinek a po hrdlo zalila octem.  Oranžová slupka v zavařovačce působí zvláště v zamračených, šedivých dnech jako balzám na duši, je to optimistická záležitost a vypadá jako efektní dekorace. Sklenici jsem postavila na okenní parapet. Při slunečných dnech ráda pozoruji, jak slunce prostupuje skrz sklenici a rozlévá do okolí teplé, barevné světlo.

Asi po třech týdnech jsem toto jednoduché čistidlo otestovala. Ocet mírně změnil konzistenci a vůně je patrná. Nejčastěji takto upravený ocet využívám k mytí podlah či místo aviváže do pračky a již nedoplňuji aromatickou vůní. Další časté využití je na toaletě, kde slouží k provonění a zároveň k odstraňování vodního kamene.

A co vy? Jaký je Váš tip na úklid? Jaké čistící prostředky preferujete?

 

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *