Když děti zahradničí

Autor

Mám malou zeleninovou zahrádku. Je příjemné jíst ekologicky vypěstovaná voňavá rajčátka, připravit si čerstvě utržený salát, či chroupat právě utrženou mrkvičku nebo kedlubnu. Je pěkné pozorovat, jak se maličké semínko mění v rostlinku a neustále se zvětšuje, pozorovat květy časem se měnící v chutné plody.

Jak děti rostly, postupně se mi snažily pomáhat. A protože jsem nechtěla jejich „pomoc“ na zahrádce odmítat, přemýšlela jsem, jak to udělat, aby děti zahradničily a ne jak již výstižně napsal pan Čapek, zahrad ničily. Co s tím? A tak mě napadlo řešení, že dětem udělám jejich zahrádku, o kterou se budou starat sami. Zbývalo pouze vyřešit, o jakou plodinu se budou starat. Kritéria byla jasná:

  • něco jednoduchého na pěstování (tím odpadly rajčátka, která se musí přivazovat),
  • něco co jim chutná (vyloučila jsem pórek a ředkvičky, které jim občas připadají příliš ostré),
  • něco co poznají, že je zralé (mrkvičku pod zemí neuvidí).

A napadly mě jahody. Jahodové keříčky poznají, nevytrhnou je místo plevele, zralé jahůdky jsou k nepřehlédnutí a díky těšení se na jejich lahodnou chuť budou mít velkou motivaci nepolevit ve svém pěstitelském úsilí.

Proto jsem vyčlenila část zahrady, na kterou jsem pro každé dítě vysadila dvě řádky jahod. Z praktických důvodů jsem, ještě na jiné místo vysadila několik keříčků pro mě a manžela s tím, že zároveň budou sloužit pro ty, co budou mít úrodu nejmenší, zejména pak pro mou nejmladší dcerku, protože rozdíl čtyř let, který ji dělí od bratra, je zatím dosti citelný.

Prvním rokem, těsně po přesazení jahůdek, nebyla moc velká úroda. Zato plody byly krásně veliké, čímž usnadnily dětem jejich sbírání. Někdy je mlsaly přímo ze zahrádky, někdy se šlehačkou, jogurtem či pouze s cukrem. I druhým rokem úroda vypadala velmi slibně. Bohužel však týden v jejich sezóně jsme si užívaly na dovolené u moře a tak se stalo, že nám některé uhnily. Naštěstí i těch zralých bylo velké množství, tak jejich ztráta výrazněji nebolela.

A jaká bude letošní sklizeň? Zatím kvetou moc pěkně, tak uvidíme, jaká bude úroda v souvislosti s letošním poněkud chladnějším počasím. Děti zahradničení moc nadchlo, a k oblíbenému ovoci přidávají další rostliny k pěstování. Loni pěstovaly brambory. Pěstování to sice bylo, ale ne pro úrodu, nýbrž ze studijních důvodů. Dětem trochu vrtalo jejich hlavičkami, jak se brambory pěstují. S důvodů omezeného prostoru na zahrádce, každá má ratolest zasadila jednu brambůrku, o kterou se v průběhu léta starala. Naše „úroda“ nám stačila pouze na jeden oběd, ale děti pochopily jejich pěstování v praxi, což je pro ně velkým přínosem.

Letos si zasadily kytičky – macešky. Pilně je chodí zalévat a macešky jim to oplácejí pěknými květy.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na