Výzdoba velikonoční tabule

Autor

Velikonoce se blíží a ve většině českých domácností startují přípravy na oslavy příchodu jara. Ty jsou spojeny s řadou tradic a také s dobrým jídlem. Pozornost je tak upřena i na velikonoční tabuli, kterou lze snadno dozdobit vlastnoručně vyrobenými dekoracemi.

Podle průzkumu z roku 2018 připravuje velikonoční pokrmy 69 procent Čechů. Kromě samotné výroby velikonočních pokrmů si dávají Češi záležet i na servírování a vyzdobené tabuli. „Pro velikonoční období jsou typičtí zajíčci, kuřátka nebo beránci – ti se promítají i do výzdoby velikonoční tabule v podobě dekorací. Velikonoce jsou především oslavou příchodu jara a probouzející se přírody, proto těmto svátkům dlouhodobě dominují přírodní materiály. S nástupem skandinávského stylu, který se aktuálně řadí v Česku k nejoblíbenějším, se tento trend ještě umocnil. Typické jsou materiály jako dřevo, proutí, bavlna, len, sušené květiny, kámen a další. Často bývají využívány ve své syrové podobě, která akcentuje jejich přirozenou strukturu. Co se týče barev, klasicky velikonoční je duha základních barev – sytá žlutá, červená, zelená a modrá. Ty se objevují jak na stuhách pomlázek, tak na malovaných vajíčkách. V bytových dekoracích a doplňcích se Velikonoce zrcadlí více v pastelových odstínech – růžová, světle zelená, žlutá nebo blankytně modrá,“ popsala Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka společnosti Korálky.cz.

NÁVODY NA VÝROBU VELIKONOČNÍCH DEKORACÍ

Korálkový beránek

Materiál: Dekorační dřevěné polokoule různých rozměrů, 2x dřevěný dekorační kroužek, samotvrdnoucí hmota, polystyrenová koule, špejle, řezák, tavná pistole, akrylová barva, štětec.

Postup:

Kouli seřízněte do válce, který bude tvořit budoucí tělo beránka. Ze samotvrdnoucí hmoty vymodelujte hlavu a zapíchněte do ní dva kusy špejle, které umístíte do těla vznikajícího beránka. Začněte cikcak od hlavy lepit polokoule těsně vedle sebe. Kroužky rozřízněte přibližně za polovinou, vytvoří budoucí rohy. Umístěte je na hlavu beránka a trochu zatlačte, ale zatím nelepte. Hmota musí nejprve zaschnout. Okolo přiložených rohů na těle beránka postupně lepte další polokoule a pokračujte po celém obvodu těla. Dole na bříšku pak nechte volnou plochu, na které bude beránek stát. Tip: Beránka můžete nechat v přírodním odstínu dřeva, ale pokud chcete zakrýt všechny nedokonalosti, natřete jej akrylovou barvou – bílou, černou. Jakoukoliv, díky níž vám beránek skvěle zapadne do bytu.

 

Květinové medailonky

Materiál: FIMO Air Basic terakota, lisované sušené květiny bílé, vykrajovátko, podložka, nůž, váleček, brčko, brusný papír, bezbarvý akrylový lak.

Postup: Ukrojte si kus hmoty a důkladně ji v rukou prohněťte. Hmotu rozválejte do rovnoměrné, přibližně 3 mm silné placky. Naznačte si vykrajovátkem okraje medailonku a umístěte dovnitř květy. Použijte karton z balení kvítků a pomocí válečku přes něj zatlačte kvítka do hmoty. Nyní můžete medailonek vykrojit z placky. Brčkem vykrojte otvor pro zavěšení. Medailonků můžete vytvořit tolik, kolik květů máte k dispozici. Nechte je alespoň den na vzduchu vytvrdnout. Brusným papírem obruste hrany a nedokonalosti medailonku. Lakem přetřete povrch medailonku, abyste jej zafixovali. Barva terakoty krásně vynikne.

Korálkový věnec

Materiál: Dřevěné korálky v průměru od 12 do 40 mm, asi 200 kusů, slaměný nebo polystyrenový základ o průměru 15 cm, tavná pistole, 5 náplní do tavné pistole, na dozdobení: pírka, sušené kvítky, větvičky, korálky v jiném odstínu.

Postup: Na slaměný základ postupně přichytíme tavnou pistolí všechny korálky. Postupujte spíš od větších a menšími pak zakryjte poslední dírky. Hotový věneček nechte chvíli zatuhnout. Zkontrolujte, jestli všechny korálky drží. Klidně ho i obraťte, ať jsou všechny korálky pořádně přidělány. Pokud ne, přilepte je. Na jaře dozdobte pírky nebo drobnými kvítky.

Puntíkaté vajíčko

Materiál: Samotvrdnoucí hmota, vykrajovátko vajíčko, sada vykrajovátek kolečka, akrylové barvy, podložka, štětec.

Postup: Nejprve z hmoty vykrojíme tvar vajíčka. Vezmeme si malé kruhové vykrajovátko a použijeme ho na hmotu jako tiskátko – nechceme ji prokrojit, jen obtisknout kolečko. Vajíčko necháme do druhého dne vyschnout – poznáte to tak, že hmota bude bílá, nikoliv šedivá. Na paletu si vymáčkneme trošku barvy z několika tub. Doporučujeme akrylovou barvu, ale poslouží i tempery. Pomocí štětce vymalujeme obtisklá kolečka a necháme hodinu zaschnout.

Stojánek na vajíčko

Materiál: Dřevěné korálky 8 mm – 22 ks (1 balení), dřevěné korálky 25 mm – 10 ks (2 balení), drátek 0,6 mm, kombinované kleště.

Postup: Kleštěmi si ucvakneme cca 30 cm drátku, na který postupně navlečeme všechny 25mm korálky. Konce drátků pevně spojíme vzájemným zakroucením, přebývající drátek ucvakneme a pomocí kleští ohneme co nejblíže korálkům. Vezmeme si 20 cm drátku a přeložíme ho v půli. Navlékneme jeden 0,8mm korálek a posuneme ho co nejblíže přehnutí. Dál navlékáme na každý konec drátku korálky zvlášť a konce poté opět spojíme zakroucením. Takto vzniklá ouška připevníme přehnutím drátku přes drátek, na kterém jsou navlečeny velké korálky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *