Šel zahradník do zahrady… v červenci

Autor

Hurá léto, hurá prázdniny, hurá červenec. Při pohledu na červencové zahrady se vám bude tajit dech. Kvete spousta květin a keřů, takže je opravdu čím oku lahodit. Červenec je našim nejteplejším a nejsušším měsícem v roce. Z toho jasně vyplývá, že zvlášť v tomto období je hodně důležité neopomenout zalívání. Pokud odjíždíte na dovolenou, nezapomeňte si domluvit někoho, kdo tuto činnost bude vykonávat za vás a to nejen na zahradě, ale i na balkónech a v bytě.

Trávník

V období velkého sucha nikdy nesekejte trávníky na nízko nebo začnou reznout a žloutnout. Ušlapané trávníky provzdušňujte rycími vidlemi nejméně do hloubky 7,5 cm. Po provzdušnění trávník prohnojte a zalijte. Pozor však na hnojiva, která obsahují hodně dusíku. V suchém počasí si trávu tímto hnojivem spálíte.

Okrasné stromy a keře

Odstraňujte odkvetlé květy, aby nebraly sílu rostlině. Po odvětu prořezejte keře jasmínů a pustorylů. Také nezapomeňte prořezat živé ploty z habru a hlohu. Odebírejte řízky s patkou z ibišků, kalin a brslenů. Stejně tak odeberte polovyzrálé řízky z komule, trojpuků, kamélií japonských, hlošiny, popínavého zimolezu, hlohyně a skalníků. Všechny tyto řízky nechte zakořenit v pařeništi. Vistárii namnožte hřížením (viz. červnový díl).

Řízkování je způsob rozmnožování, kdy se odebere část rostliny, která vytvoří klon původní rostliny. Takto odebrané části potom necháme na místě, kde je teplo, vlhko a světlo zakořenit. Proto řízky odebírejte vždy jen ze zdravé rostliny, která není napadená žádnými škůdci nebo chorobami. Listovými (řapíkatými) řízky množíme především pokojové rostliny. Nožem odřízneme list a řapík pak vložíme do vody nebo řízkovacího substrátu. Dřevité řízky, kterými se rozmnožují keře, jehličnany a vřesovce získáte tak, že odříznete část dřevitého stonku (větve), odstraníte listy, rozřežte na cca 30cm dlouhé řízky a vložte do řízkovacího substrátu. Kořenovými řízky množíme hlavně vytrvalé byliny, keře a stromy. Odřízněte mladé kořeny, omyjte je a vložte celé do vlhkého písčitého květinového substrátu. Řízky s patkou (viz. červnový díl).

Živé ploty průběžně plejte, abyste je udrželi čisté. Zkontrolujte, zda nejsou napadené škůdci a v případě potřeby postříkejte. Pnoucí rostliny vyvyžte a zaštípejte jim růstové vrcholy, abyste získali bohatší vzhled. Pokud jste naroubovali pěnišníky, odstraňte jim výmladky.

Růže

I nadále vysazujte kontejnerové růže. Stejně jako u všech ostatních jim dopřávejte dostatek zálivky, aby nevyschly. Všechny rostliny přihnojujte hnojivem na růže a také stříkejte postřiky proti mšicím, rzi, padlí a černé skvrnitosti. Pnoucím růžím vyvyžte nové výhony. Odkvetlé květy odstraňte a to až u listových pupenů (pupeny, ve kterých se tvoří pouze listy) a odstraňujte výmladky. Pokud se o růže dobře staráte, právě v této době se vám vaše péče bohatě vrátí v podobě úžasných květů.

Květiny

Vysaďte ven cibuloviny, které kvetou na podzim, např. podzimní šafrán či lužanku. Vysévejte hvozdík a chejr vonný. Vyrejte miniaturní a středně velké kosatece, nejprve je rozdělte a jejich nejlepší části opět zasaďte, přičemž jim zklraťte o půlku listy. Začněte pomalu uvažovat nad objednáním jarních cibulovin. Odstraňujte všechny odkvetlá květenství. U jiřin vylámejte postranní poupata. Řebříčky, vlčí boby, kakosty, stračky a šalvěj seřízněte až u země. Vyvažte všechny vysoké rostliny. U všech květin hubte případné škůdce.

Zelenina a bylinky

Dokončujte výsadbu pozdního zelí, póru, nachové brokolice, a růžičkové kapusty, stejně jako výsev kopru, listové petžele a kerblíku. Dále vysévejte hrách, mangold, zelenou brokolici, pozdní ředkve, ředkvičky, a čekanku. U rajčat vyštípejte postranní výhony, vynechte jen keříčkové odrůdy. Postříkejte je, stejně jako brambory, které budete později uskladňovat, proti plísni bramborové. Už budete moci začít sklízet skleníkové okurky a rajčata. Koncem měsíce skliďte cibuli sazečku a pokračujte ve sklízení bylinek určených na sušení.

Ovoce

Pokud máte ovocné stromy obsypané ovocem, podepřete jim větve, aby se nezlomily. Pokud už máte po malinách, ostříhejte je. Udělejte jabloním a hrušním letní řez, postříkejte jabloně proti obaleči jabloňovému. Pupeny na venkovní révě, které tam nechcete, vylomte. Nové šlahouny zastřihněte na délku maximálně 60 cm. Jestliže už jste sklidili poslední jahody, ostříhejte je. Rostliny starší než tři roky úplně odstraňte.

Skalky a vodní plochy

Když odkvetou alpinky, vyryjte je, rozdělte a znovu zasaďte. Pokud nebudete chtít semena ze skalniček, odstraňujte jejich odkvetlé květy. Nezapomeňte zalévat zvláště nově vysazené skalničky.

Odstraňte přebytečné listy z leknínů a protrhávejte okysličovací rostliny. Pokud se ve vodních plochách objeví sinice a řasy, pořiďte si filtraci, která vaše jezírko této nechtěné „okrasy“ zbaví. Můžete také snížit hodnotu Ph ve vodě pomocí již hotových přípravků nebo prostě ponořením pytle s rašelinou.

Pranostiky na červenec

Prší-li na den Panny Marie navštívení (2.7.), po čtyřicet dní bez deště není.
Déšť na Prokopa (4.7.) – zmokne každá kopa.
Jaká povětrnost na Sedm bratří (10.7.), taková po sedm týdnů patří.
Svatá Markéta (13.7.) hodila srp do žita.
Na svatého Eliáše (20.7.) dopoledne léto, odpoledne podzim; na svatého Jakuba (25.7.) dopoledne léto, odpoledne zima.
V den Maří Magdalény (22.7.) rádo poprchává, neboť svého Pána oplakává.
Když prší o Apolináři (23.7.), dlouho se z lesů paří.
Kolik mračen na Jakuba (25.7.), tolik v zimě sněha.
Jak teplý svatý Jakub (25.7.), tak studené Vánoce.
Svatá Anna (26.7.) – chladna zrána.
Zvětšují-li na svatou Annu (25.7.) mravenci své hromady, lze očekávati tuhou zimu.
Od svatého Ignáca (31.7.) – léto sa obráca.

Průměrné počasí v červenci

Dlouhodobý teplotní průměr je 19,6 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 89 mm

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *