Šel zahradník do zahrady…v listopadu

Autor

Listopad je ukolébavkou pro naše zahrady. Musíme všemu, co nás doteď těšilo a přinášelo potěšení pro oči i naše žaludky, přichystat dobrý a vydatný spánek, abychom se mohli zase popásat (v každém smyslu toho slova 😉 ) zase po procitnutí zahrady. Tak tedy nasadit gumáky, vybavit se hráběmi, rýči a nůžkami a jdeme čechrat peřiny.

Trávník

Dokončujte vysévání nových trávníků, stejně jako pokládání drnů. Drnování můžete sice provádět i v zimních měsících, pokud jsou teplé, ale dopředu počasí nikdy neodhadnete. Nachystejte si půdu pro jarní výsev. Zryjte ji a nechte hroudy ležet, aby přešly mrazem. Pokud ještě stále roste tráva, sekejte ji i nadále na vysoko. Vyhrabávejte listí z nových i starších trávníků.

Okrasné stromy a keře

Pevně ušlápněte zem u nově vysazených keřů a stromků, které povytáhl mráz. Okolo choulostivých nově vysazených keřů udělejte z pytloviny nebo pevné fólie ochranné bariéry proti větru. Vysazujte prostokořenné stromky a keře, tj. takové, které nemají kořeny obalené zeminou, jako je např. habr, javor nebo jehličnany. Vysazujte vřesovce a živé ploty. Semena z keřů a pnoucích rostlin vysejte do květináčků a nechte v chladném pařeništi.

Růže

Ještě stále je můžete vysazovat, pokud to počasí dovoluje. Nachystejte si směs kompostu a kostní moučky a dejte jí do výsadbové jámy. Než růže vysadíte, vystříhejte jim postranní výhony a zastřihněte oschlé kořeny. Pnoucí růže vysazujte cca 30 cm od plotu či zdi a hlavní výhony vyvažte do tvaru vějíře. Vyvažte také stromkové růže ke kůlům. Starší mnohokvěté a velkokvěté růže zkracujte po odkvětu přibližně o polovinu.

Květiny

Dokončujte výsadbu otužilých trvalek, hyacintů a tulipánů. Zkontrolujte si, zda uskladněné trsy listopadek a hlízy jiřin či mečíků nehnijí, takové vyhoďte, aby neuhnívaly i další. Vyčistěte květinové záhony, zem zryjte a hroudy nechte přejít mrazem. Choulostivé rostliny překryjte chvojím, slámou nebo vrstvou listí, hlavně nezapomeňte na ochranu kořenů. Přeneste do skleníků nebo bezmrazých míst rostliny v nádobách, které jsou náchylné na mráz.

Zelenina a bylinky

Vysaďte si ven česnek a pod ochranné kryty salát, boby a ranný hrách. Od artyčoků oddělte odnože, které nechte v květináčích přezimovat v pařeništi. Trsy reveně určené k rychlení vyryjte a dejte také do pařeniště nebo skleníku. Uklízejte i nadále zeleninové záhony. Zeleninu, která zůstane přes zimu v zemi, překryjte slámou, abyste jí chránili před mrazem. Do rytých záhonů přidávejte hnůj nebo kompost a hroudy nechte ležet přes zimu a přejít mrazem. Kontrolujte uskladněnou zeleninu a vyhoďte nahnilé kusy.

Ovoce

Pokud je příhodné počasí, vysaďte ovocné stromky a keře. Jámu si připravte těsně před výsadbou a zapracujte do půdy dostatek kompostu nebo hnoje. Před výsadbou zatlučte kůl, ke kterému mladý stromek přichytíte. Nezapomeňte kmeny stromků ochránit před okusem zvěří pletivem. Neořezávejte před zimou peckoviny. Vzrostlým rybízům ulevte vyřezáním starých větví. Dokončujte prořezávání maliníků a ostružiníků. Angreštům zkraťte hlavní výhony cca o polovinu a postranní ponechte 5 – 8 cm dlouhé.

Skalky a vodní plochy

Skalku očistěte od napadaného listí. V místech mezi trsy rostlin zem opatrně zryjte a přisypte štěrk či navysoko borku. Cibuloviny, které se prodírají na podzim, potřebují mít světlo, proto zkontrolujte, zda jim nepřekáží listy ostatních skalniček. Jezírko zbavujte pravidelně od napadaného listí. Protrhávejte i nadále okysličovací rostliny a koncem měsíce přestaňte krmit ryby.

Pranostiky na listopad

Nepřijde-li sníh na Vše svaté (1.11.) v noci, přijde o svatém Martině (11.11.) se vší mocí.
Když na Dušičky (2.11.) jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.
Kůra z buku na Karla Boromejského (4.11.) uťatá, když suchá, malou, když mokrá, velkou zimu znamená.
Na Bohumíra (8.11.) příroda k spánku se ubírá.
Na svatého Teodora (9.11.) sedlák ještě pilně orá.
Na svatého Martina (11.11.) bývá dobrá peřina.
Svatý Martin (11.11.) na bílém koni jezdí.
Na svatého Otomara (16.11.) neuvidíš komára.
Svatá Alžběta (19.11.) se sněhem přilétá.
Když je na Obětování Panny Marie (21.11.) noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.
Svatá Cecilie (22.11.) hroudy v poli sněhem kryje.
Kateřina (25.11.) na ledě, Vánoce na blátě.
Na Saturnina (29.11.) skučí meluzína.
Na svatého Ondřeje (30.11.) ještě se zem ohřeje.

Průměrné teploty v říjnu

Dlouhodobý teplotní průměr je 6,2 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 46 mm

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na