Šel zahradník do zahrady…v prosinci

Autor

I v prosinci je co dělat na vašich zahradách. Tedy pokud se tento měsíc neprojeví v pravé síle a nepřinese tuhý mráz a hromadu sněhu. V tomto případě nechte svou zahrádku odpočívat zimním spánkem pod bílou peřinou a doufejte, že jste vše stihli dokončit v předešlých měsících. Na koho nezapomeňte s příchodem zimy, to jsou ptáci, kteří vám v uplynulých měsících pomohli s odstraněním nejednoho škůdce. Proto se jim za jejich péči odměňte a pomozte zase vy jim přečkat zimu.

Trávník

Pokud není sníh a tráva ještě roste, občas jí posekejte. Nůž nechte nastavený navysoko. V opačném případě všechny stroje určené ke zkulturnění trávníku před uložením zkontrolujte, naolejujte a uložte. Ve sněhu nebo mrazu nechoďte po trávníku, pokud musíte, nechoďte stále stejnou cestou. Vlhký trávník udusáte, zhorší se drenáž a špatně nebo vůbec vám na prošlapaných místech poroste.

Okrasné stromy a keře

Na podzim vysazené mladé jehličnany omotejte provazem, abyste zabránili polámání větví sněhem. Přišlapujte zem u nově vysazených stromků a keřů, protože je povytahuje mráz. Méně odolné rostliny přikryjte chvojím. V bezmrazém počasí vyřezávejte u dřevin poškozené větve až ke zdravému dřevu. I v prosinci můžete odebírat dřevité řízky, které nechte zakořenit v pařeništi. Také můžete odebírat kořenové řízky například ze škumpy nebo arálií.

Růže

Pokud jste si nakoupili nové růže a nemůžete je hned kvůli mrazu vysadit, nechte je na bezmrazém místě, aby jim v kontejnerech nenamrzly kořeny. Když vám to počasí dovolí a není sníh a mráz, můžete ještě stále vysazovat prostokořenné růže a přesazovat vzrostlé růže – těm před přesazením ostříhejte výhony a po vyjmutí z půdy zastřihněte kořeny. Zkontrolujte úvazy stromkových a pnoucích růží. Přikryjte půdu u růží chvojím.

Květiny

Před příchodem mrazů a sněhu si na bezmrazé a chráněné místo nanoste květináče s cibulovinami, i všechny osázené nádoby. Ještě stále můžete za příznivého počasí vysazovat lilie. I nadále uklízejte záhony od napadaného listí a případného plevele. Zkontrolujte uskladněné trsy a hlízy listopadek a jiřin. Začněte přemýšlet nad příští sezónou a nakupte si semena, cibule a rostliny pro příští rok.

Zelenina a bylinky

Pokud jste to ještě neudělali a počasí není mrazivé a sněhové, je nejvyšší čas zrýt a zapravit hnůj do sklizených záhonů. Dokončujte výsadbu česneku. Přikryjte zeleninu a bylinky ponechané v záhoně chvojím, slámou nebo listovkou. Zkontrolujte uskladněnou zeleninu a vyhoďte nahnilé či jinak poškozené kusy.

Ovoce

Za příhodného bezvětrného počasí postříkejte ovocné stromy zimním postřikem proti škůdcům. Zkontrolujte všechny úvazy a ochranných krytům proti okusu zvěře. Všechny stromy přihnojte. Dokončujte prořezy stromů i keřů. Černé rybízy, které jste na podzim vysadili, zkraťte na 5 cm, pruty maliníků a ostružiníků cca na 30 cm. Zkontrolujte uskladněné ovoce.

Skalky a vodní plochy

Do květináčů vysejte semena skalniček a květináče nechte na mrazu, ovšem na místě chráněném před vlhkem a zapadáním sněhem. I nadále vybírejte z jezírka spadané listí. Při zamrznutí pravidelně prosekávejte díry v ledu. Vhodné je umístit do jezírka nějaký plovoucí předmět, např. kus špalku či PET láhev, který zamezí úplnému zamrznutí vodní plochy.

Pranostiky na prosinec

Když mráz na prvního prosince, vyschne nejedna studnice.
O svatém Františku Xaveru (3.12.) ledový vítr fičí od severu.
Svatá Kateřina (25.11.) prádlo máchá a Barborka (4.12.) je škrobí.
Jaké počasí na svatou Barboru (č.12.), takové bývá celý advent.
Když na Mikuláše (6.12.) prší, zima lidi hodně zkruší.
Lucie (13.12.) – noci upije, ale dne nepřidá.
Závěj svaté Albíny (16.12.) zaplavuje doliny.
O svatém Lazaru (17.12.) ucpi v sednici každou spáru.
Na Adama Evu (24.12.) čekejte oblevu.
Je-li na Štědrý večer (24.12.) nebe hvězdnaté, bude rok úrodný.
Mráz na Boží narození (25.12.) – zima se udrží bez proměny.
Když na Štěpána (26.12.) silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
Když je Barborka (4.12.) ucouraná, chodí svatý Štěpán (26.12.) po ledě.
Je-li o Silvestru (31.12.) v noci vítr a ráno jasno, bude dobrého vína pořídku.

Průměrné teploty v prosinci

Dlouhodobý teplotní průměr je – 0,1 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 45 mm

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *