Šel zahradník do zahrady…v únoru

Autor

Karel Čapek napsal: „…vězte, že únor je doba nebezpečná, která zahradníka ohrožuje holomrazy, sluncem, vlhkem, suchem a větry; tento nejkratší měsíc, tento záprtek mezi měsíci, tento měsíc nedonošený, přestupný a vůbec nesolidní, vyniká nad všechny ostatní svými potměšilými záludy; mějte se před ním na pozoru. Ve dne loudí na keřích pupence a v noci je spálí; jednou rukou nám lahodí a druhou nám luská pod nosem…“

Nikdo by únor nepopsal výstižněji než tento náš velký literát. Chápu, že každého zahradníka už svědí dlaně a nervózní jsou už i jeho hrábě, rýče a motyky, ale jeden hezký den, ještě jaro nedělá. V tomto měsíci je opravdu víc než kdy jindy důležité sledování počasí, ale jedno je jisté – únor je novým startem. Měsícem, kdy pomalu přešlapujeme na startovní čáře nové sezóny, abychom mohli vyběhnout vstříc našim pomalu se probouzejícím záhonkům.

Trávník

Nezapomínejte na to, že po zasněženém nebo zmrzlém trávníku se nechodí, a pokud už musíte, volte alespoň pokaždé jinou trasu. Chůzí po mokrém trávníku ho totiž poškodíte, udusáte a zhoršíte jeho odvodňování. Když sleze sníh a poleví mrazy, zaměřte se na ozdravení straších zatravněných ploch. Provzdušněte trávník buď rycími vidlemi nebo kultivátorem. Pokud se chcete zbavit škůdců v trávníku, je dobré ptákům sypat zob přímo na něj, s vámi nachystaným pohoštěním vyzobou i nezvané návštěvníky.

Pokud máte v trávníku hodně mechu, je lepší se s ním smířit, protože vám v období sucha bude zadržovat vodu. Nikdy nevyhrabávejte živý mech, rozšíříte tím jeho výtrusy. Pokud vám mech přesto vadí, zaměřte se na jeho příčinu. Mechu se daří převážně ve špatně propustné půdě, což zlepšíte výše zmíněným provzdušněním. Také si všiměte, kde všude máte stinná místa, v nichž se mechu také vede, a rozmyslete si, zda by se dala nějakým způsobem zminimalizovat.

Okrasné stromy a keře

Opět si projděte všechny dřeviny, které jste na podzim nově vysadili a přišlápněte jim půdu, mráz je povytahuje. U pnoucích rostlin vystříhejte všechny slabé výhony. Ke konci měsíce můžete ostříhat opadavý živý plot, ovšem jen v případě, že už nemrzne. Chystejte si místa pro jarní výsadbu stálezelených dřevin, které si už můžete vyrazit koupit. Volte ty, které jsou pěstovány v kontejnerech.

Růže

I nově vysazené růže mohl mráz povytáhnout, proto i u nich přišlápněte půdu. Chystejte si místa pro novou jarní výsadbu. I růže si kupte v kontejnerech, abyste je mohli udržovat do doby než je budete moct dát ven. Pokud je nemrazivý únor, můžete prořezat starší keře. Odřežte cca třetinu starého dřeva, povzbudíte tak růst nových silných výhonů. Prořezejte i pnoucí růže, které vytvářejí opakovaně kvetoucí výhony.

Květiny

Nachystejte si půdu pro jarní výsadbu a výsev. Zryjte záhon rycími vidlemi a v případě, že jste na podzim nepoužili hnůj, zapravte do půdy kostní moučku nebo kompost. Kolem trsů, které máte v záhonech, pohažte granule proti slimákům, vlhké počasí koncem zimy je opět vytáhne na vaše zahrady. Jakmile nastane teplejší počasí bez mrazů, vysazujte ven lilie a cibuloviny, které vám doma v květináčích již odkvetly.

Vysévejte do výsevních misek pod sklo méně odolné letničky, udržujte jim teplotu 18 – 20°C a zajistěte jim dostatek světla, abyste získali zdravé semenáčky. Pokud je natolik teplo, že vám vyrazí v létě kvetoucí plaménky, hluboko je seřízněte. Dokončujte plánování a nákup pro jerní výsadbu a výsev.Nezapomeňte zkontrolovat uskladněné trsy listopadek a hlízy jiřin, napadené ihned vyhoďte.

Zelenina a bylinky

Nachystejte si zeleninové a bylinkové záhony. Půdu zryjte rycími vidlemi a zapravte do ní kompost. V místech, kde plánujete ranné výsevy, přikryjte takto nachystanou půdu polyetylenovou fólií, abyste jí prohřáli. Nechte na světlém a bezmrazém místě naklíčit ranné brambory. Koncem měsíce, vysazujte šalotku. Do pařeniště vysejte mrkev, celer, salát a sazečku. Pod ochranné kryty vysejte červenou řepu, boby a špenát. Pokud není chladno, můžete pod ochranné kryty vysít i pastiňák a ranný hrách. Trsy máty rozdělte a vysaďte do dobře připravené, úrodné půdy.

Ovoce

Pokud počasí dovolí, můžete ještě stále vysazovat ovocné stromy. Kolem nově vysazených stromů dosypte mulč. Všem ovocným stromům přidejte do půdy herbicid. Pokud se začnou nalévat pupeny peckovin, ošstřete je přípravkem proti kadeřavosti listů. Seřízněte maliníky – v létě plodící cca na 25 cm, ty, které plodí až na podzim, seřízněte u země. Pro rannou sklizeň, přikryjte ochrannými kryty jahodníky.

Skalky a vodní plochy

I u skalniček, které mohly být povytažené mrazem, přitlačujte půdu. Pro zlepšení drenáže a ochranu proti plevelům dosypávejte mezi skalničky štěrk. Vysejte si skalničky do výsevních misek a umístěte je do pařeniště, pokud jste vysévali prvosenky, nechte je na suchém místě přejít mrazem. Skleníky a pařeniště nezapomeňte pravidelně větrat, abyste zabránili vzniku chorob. V teplejším počasí vytrhávejte rychle rostoucí plevel a chraňte skalničky před útoky slimáků.

V mrazu i nadále dávejte pozor, aby vám úplně nezamrzla jezírka a ostatní vodní plochy. Jakmile se oteplí, začněte krmit ryby. Vodu zbavte nepořádku, který sem navál přes zimu.

Pranostiky na únor

Je-li o Hromnicích (2.2.) studeno, přijde brzy jaro.
Na svatého Blažeje (3.2.) slunce ještě nehřeje.
Svatá Veronika (4.2.) seká ledy z rybníka.
Svatá Agáta (5.2.) bývá na sníh bohatá.
Na svatou Dorotu (6.2.) odmeť sníh od plotu.
Svatá Apolena (9.2.) v mlhu je často zahalena.
Na svatého Valentýna (14.2.) zamrzne i kolo mlýna.
O svatém Petru (22.2.) nastolení je-li mráz, po 40 dní mu konec není.
Svatý Matěj (24.2.) ledy láme, nemá-li jich, nadělá je.

Průměrné teploty v únoru

Dlouhodobý teplotní průměr je -0,3 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 36 mm

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na