Minikurz hvězd – díl 12.: Královské hvězdy

Autor

Pro letošní první lekci jsem si vybrala aspoň pro mne „královnu“ vánočních hvězd. Jejím základem je drátěná kostra ze silnějšího drátu. Ta se dostane někde i koupit, ale v mém okolí ji bohužel nejde sehnat. Tak nezbývá nic, než si ji vyrobit. Může být 6-cípá nebo 8-cípá. Já osobně dávám přednost 6-cípé, ale postup je jinak úplně stejný.

Ustřihneme si 3 dráty na 6-cípou, nebo 4 na 8-cípou. Dráty by měly být dlouhé asi 15 nebo 16 cm. (To se odvíjí od toho, jak velkou hvězdu chceme vyrobit.) Teď je potřeba uprostřed je nějakým způsobem spojit. Dají se možná sletovat, ale pro mne je nejjednodušší je stáhnout dohromady tenkým drátkem. Párkrát omotat kolem dokola a když už trochu drží pohromadě, tak proplétáme drát jednou kolem cípu zepředu, podruhé zezadu, podobně, jak se pletou košíky. Objedeme 2x kolem dokola, pak se vrátíme, a tam, kde to bylo zepředu, tak zezadu a naopak. Ukončíme tak, že tenký drát omotáme asi 3x okolo cípu. Kdo chce, může jej ustřihnout, ať se mu tam tem konec zbytečně nemotá při navlékání. Já si jej tam nechávám, bude se mi nakonec hodit.

Ještě připomínám, že ten drát na paprsky musí být jen tak silný, aby na něj šly navléct korálky, co chceme používat. Musí být pevný, ale myslete na to, že konce cípů budeme ukončovat očky, tak zase pozor, abychom je zvládli vytvarovat. A na ta očka budeme potřebovat ketlovací kleště. To jsou kleště s kulatými čelistmi. Já používám drát měděný, ale není to úplně ono, mohl by být pevnější. Mám i silnější měděný drát, ale na ten už zas nejdou navléct korálky.

Korálky můžeme použít raději trochu větší, ne úplně drobné, avšak jaké chceme. Jen jich musíme mít od každého druhu tolik, kolik bude mít naše hvězda cípů. Tzn. buď 6 nebo 8. Jaké barvy zvolíte, je úplně jedno. Buď děláme laděné do jedné nebo dvou barev, anebo pestrobarevné, jak to má kdo rád. Máme tedy vymyšlenou kombinaci korálků. Začneme navlékat. To dokážou i děti ve školce – viz Růženka Trzkovic. Ale my budeme navlékat pravidelně, ne jak nám to přijde pod ruku. Navlečeme celý jeden cíp, a uděláme na konci očko, aby se nám to zase nevyvléklo.

Teď navlékáme protilehlý cíp, a to úplně stejně. Taky ho ukončíme očkem. Pozor, mezi korálky nenecháváme žádné mezery.

Tak uděláme postupně všechny.

Teď už by děti ve školce měly hotovo. Ale my si vezmeme korálkové tyčinky , zvolíme si, kde jimi hvězdu propojíme, a jedem. Vezmeme tenký drátek a párkrát ho omotáme na paprsku mezi korálky. Navlečeme korálkovou tyčinku a uděláme špičku z 1 většího korálku nebo kroužku ze 4 malých korálků. Navlečeme další tyčinku a omotáme na vedlejším cípu mezi korálky ve stejném místě. Pokračujeme kolem dokola pořád stejně , až se dostaneme do výchozího bodu. V tom místě párkrát omotáme a konec ustřihneme.

Takhle ji můžeme vylepšit i v několika patrech nad sebou.

Nebo trochu rafinovaně, jako tuhle. Ta jediná mi po trzích zbyla. Všechny ostatní, vyrobené tímto způsobem, se prodaly.

Jsou i jiné možnosti. Kdo nemá tyčinky, může použít drobné korálky. I to vypadá moc hezky.

Nakonec zakryjeme střed z obou stran, aby nebyl vidět drátěný spoj. Teď se mi bude hodit ten konec drátu, co jsem na začátku neustřihla. Na něj navleču skleněnou nebo plastovou placku (nevím, jak to nazvat). A pomocí drátku zafixuju. Ale je možné do toho místa i něco nalepit, to už nechám na Vás.

Využití: Tato hvězda bývá větších rozměrů, takže na stromeček bych ji asi nedala. Ale hodí se skvěle na svátečně prostřený stůl, na vánoční svícen, na vázu s rozkvetlou Barborkou nebo s pozlacenými větvičkami. Pěkně se bude vyjímat v okně zavěšená na vlasci. Nebo na zdi. Klidně jich můžeme umístit pod sebe několik, třeba podle velikosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *