Minikurz hvězd – díl 7.: Tyčinkové hvězdy

Autor

Oslovuji Vás, milé kreativní tvořilky, opět po roce. Jestli budete mít zájem, můžeme společně pokračovat v minikurzu hvězd. Doufám, že jste se těšily aspoň tak, jako já. Tímto vítám Vás, které se mi podařilo přesvědčit už loni, aby to zkusily, a postupem času této droze propadly, tak i další, nové členy našeho kurzu. Jen Vás, nováčky, musím předem varovat, že je tato činnost návyková, a nebezpečná, hlavně pro Vaše peněženky.

Zdá se Vám, že je to ještě dlouho do Vánoc? No, tak to ani náhodou. Zanedlouho nám změní čas na zimní, a dlouhé večery můžete využít k výrobě vánočních ozdob. Je třeba si shromáždit potřebný materiál, a věřte, že to někdy trvá, než seženete ty správné korálky. Na začátek začneme s něčím lehkým. Bude to jen nenáročná rozcvička. Vybrala jsem tentokrát takovou obyčejnou hvězdičku, ale v jednoduchosti je krása. V tomto díle budou hlavní roli hrát korálkové tyčinky. Nejsou zrovna levné, ale i v dalších lekcích je budeme používat, takže kdo to chce zkusit, sežeňte si je. Hvězdy z nich vyrobené mají svoje kouzlo. Ty tyčinky si pořádně porovnáme, a vybereme si z balení pokud možno úplně stejné. Bývají tam totiž klidně o milimetr delší nebo i kratší, a to by pokazilo vzhled celého našeho snažení.

Co si připravíme:
mističky na korálky
tenký pevný drát
štípací kleštičky
korálkové tyčinky
kulaté korálky
podlouhlé korálky

Ustřihneme si drát asi tak 1 metr dlouhý – záleží na délce tyčinek, které máte k dispozici. Nejdřív navlékáme střídavě 1 kulatý, 1 podlouhlý korálek, až jich máme 6. Toto spojíme do kroužku. A to tak, že drát provlečeme ještě jednou prvně navlečeným korálkem.

Necháme si jeden konec krátký, na ten už nic přidávat nebudeme, jen ho nakonec omotáme a ustřihneme. Zatím ho však necháme tak. Teď budeme navlékat na dlouhý konec drátu: 1 tyčinku, 1 malý kulatý korálek, zase 1 kulatý korálek, může být stejný nebo ještě menší, než předchozí, a teď tím kapku větším zpátky.

Pořádně utáhneme, ať nám nevznikají mezery. Navlečeme 1 tyčinku a pak drát provlečeme kulatým korálkem na kroužku, ale ne tím prvním volným, až dalším.

Pokračujeme stále stejně, až nám vzniknou 3 cípy hvězdy. Teď však provlečeme konec drátu 1 kulatým korálkem, 1 podlouhlým, a i dalším kulatým. Drát vytáhneme vzadu.

A navlékáme úplně stejně pořád dál, až máme šesticípou hvězdičku. Ale pozor! Protože se tyčinky kříží, a abychom to měli pravidelné, je třeba se nesplést. Drát přes korálek vytáhneme zezadu, navlečeme tyčinku, ty dva malé korálky, zase tyčinku a konec drátu prostrčíme přes korálek zepředu, ale vytáhneme ho zase vzadu. Uděláme tak zbývající 3 cípy. Nakonec dílko utáhneme, konce drátu omotáme mezi korálky na středovém kroužku a ustřihneme.

Nakonec barevná inspirace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *