Můj aktivní odpočinek – vánoční hvězdy

Autor

Možná se mi někteří budete smát, nebo si klepat na čelo, po tom, až vám řeknu, co mě v posledních měsících nejvíce baví. Ale musím začít pěkně po pořádku.

Možná už někteří víte, že ráda tvořím takové všelijaké věcičky z drátů a z korálků. Někdy před Vánocemi jsem viděla na internetu vánoční ozdoby vyrobené tímto způsobem. Zvonečky a hvězdy. Ty mě tak uchvátily, že jsem je hned při první příležitosti zkoušela udělat. A musím se pochlubit, že se mi docela povedly. Zvonky jsem vyrobila asi jen tři, ale hvězd bylo více, a dost mě to chytlo. Některé jsem použila jako drobný vánoční dárek. Taková maličkost, a jakou udělala radost!

Moje první…

Každý rok se u nás zkraje prosince konají vánoční trhy. Na poslední této akci jsme i my, já a moje dcera, poprvé prodávaly svoje výrobky. Já jsem prodala několik stromečků štěstí a i jiné drátované dekorace: odrátované skleničky, tučňáka, rybku, košíček s kytičkam, a dcera několik párů náušnic, brože a čelenky, ozdobené květinkami kanzaschi. Překvapil mě ale zájem o vánoční hvězdy. Prodaly se téměř všechny. Měla jsem radost, že se líbily, a to mě nastartovalo k výrobě dalších, stejných i nových tvarů.

A pak po Vánocích jsme vyjeli na nákupy do Opavy. Tam jsem v obchodě úplně náhodou narazila na knihu, která obsahuje návody na výrobu těchto hvězd. Z těch barevných kombinací, nápadů a inspirací mi šla hlava kolem. Stála jsem jako přikovaná a pořád jsem v ní listovala. Nemohla jsem se odtrhnout. Zároveň jsem si říkala: „Je už po Vánocích. Nebudeš utrácet!“ Moje druhé Já tvrdilo: „Třeba už ji pak neseženeš!“ Byl to těžký vnitřní boj. Bylo mi jasné, že tolik postupů není možné si zapamatovat. Proto jsem si ji nakonec koupila. A dobře jsem udělala. Často v ní listuji a hledám tvar, který jsem ještě nedělala, nebo naopak už osvědčený vyrobím v jiné barevné kombinaci.

Na kostře ze silnějšího drátu I

Miluji tuto činnost, kdy si k tomu večer sednu. Někdy udělám dvě, tři, jindy třeba jen jednu složitější. A pak se kochám, když se mi podaří z toho materiálu, který mám k dispozici, něco fakt pěkného vytvořit. Je to pro mě uklidňující forma odpočinku. Napadá vás, že do Vánoc je ještě času! Ale aspoň můžu korálky postupně nakupovat a vybírat si, a na některé si i počkat, až zkrátka budou. Hotové výrobky nezaberou moc místa, mám je uložené v krabicích od bonboniér. A u nás se říká: „Nežere to.“

Na kostře ze silnějšího drátu II

Kdyby někdo z vás měl zájem to taky zkusit, není nutné žádné velké vybavení. Štípací kleštičky můžete v nouzi nahradit i staršími nůžkami, pokud nebude vadit, že se asi ztupí. Samozřejmě budete potřebovat drát, slabší i silnější, (vždy jen tak silný, aby na něj šly navléct korálky) a korálky větší i menší v různých barvách. Někdy jsou třeba i ketlovací kleště (s kulatými čelistmi). Ty se potřebují, pokud navlékáme na drátěnou kostru ze silnějšího drátu, na ukončení jednotlivých paprsků. Hvězdy můžete ladit do jedné barvy, třeba v různých odstínech, nebo si udělat různobarevné, jak kdo chce.

A pokud to hned napoprvé nebude ono, zkuste to znovu, časem se to poddá. Někdy, až když je hotová, vidíte, že jste mohli použít třeba korálky jiné barvy a mohla být ještě hezčí, pestřejší. Tak tu hezčí vyrobíme napodruhé. V knize je hodně hvězd osmicípých, ale já raději dělám šesticípé. Vždyť i příroda si to tak zařídila a i taková sněhová vločka krystalizuje v šesterečné soustavě.

Jestli Vás to zaujalo, a necháte se zlákat, jako já, napište. Ráda ofotím a pošlu podrobnější postup.

Podle knihy

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *