Ubrousky pro sváteční chvíle

Autor

Blíží se vánoční čas. Není mnoho dní v roce, kdy si přejeme, aby naše tabule vypadala slavnostněji, aby jsme si sváteční chvíle hezky užili. Nákupní centra se předhánějí v nabídce vánočně laděného zboží. Když jsem včera procházela obchůdky a hledala tip na dárek pro maminku, prošla mi rukama spousta dekorací na stůl. Maminka je totiž ještě ze staré školy. Potrpí si na pěkné prostírání. Zdobit ho musí kytička, vyšívaný ubrousek a karafa s vodou k pití.

Já jsem se „nepomamila“. Bohužel. Se třemi dětmi se můj jídelní stůl občas změní na ponk, výtvarnou dílnu nebo na zahradnický koutek. Nehodlám vydávat zbytečně peníze za nákladné dekorace, i když, přiznám se, některé z nich jsou nádherné. Sváteční stůl se snažím s dětmi nazdobit jednoduchým způsobem tak, aby se mohly zapojit i ony. Hezky prostřít můžeme i s pomocí zajímavě složených ubrousků. Použít se dají papírové i ty látkové. Malou inspiraci si dovolím předložit i vám.

Tipy na skládání

Lístek

Ubrousek rozložíme a položíme ho tak, aby jedna špička směřovala k nám. Postupně, zhruba po dvou centimetrech skládáme harmoniku.

Složený ubrousek přesně uprostřed přeložíme a vnější špičky přiložíme k sobě.

Přizdobíme čerstvým květem, perličkou nebo drobnou broží.

Smoking

Rozložený ubrousek položíme špičkou k sobě. Uprostřed přeložíme směrem dolů. Horní hranu, budoucí šálový límec, ohrneme asi dva centimetry směrem dozadu.

Postranní špičky ohneme dopředu a špičky založíme dozadu tak, aby vznikl tvar připomínající smoking.

 

Nakonec založíme dozadu i spodní díl. Zdobit můžeme mašličkou nebo motýlkem.

Leknín

Kdo v dětství skládal papírovou skládanku – nebe, peklo, ráj, bude mít malou výhodu. Čtyři rohy rozloženého ubrousku přeložíme ke středu. Špičky se musí setkávat přesně.

Otočíme a postup ještě jednou zopakujeme.

Ubrousek znova otočíme a rohy složíme do středu.

Špičky opatrně prsty povytáhneme, přidržujeme střed skládanky.

Zdobit můžeme květinou, lískovými oříšky nebo pěknou šiškou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *