Podzimní čarování

Autor

Každé roční období je něčím výjimečné, ale podzimní čas bych nazvala žněmi pro tvořivé ruce. Tolik krásných a rozmanitých přírodnin vhodných k tvoření podle mne nabízí pouze podzim. A někdy stačí opravdu málo. Ať už jde o materiál nebo schopnosti tvůrce.

Růžičky z javorových listů jsou toho důkazem. Nejen že je zvládne vyrobit i naprostý antitalent na ruční práce, ale k jejich zhotovení vám postačí pouhé tři věci: javorové listy, provázek (režná nit, bavlnka,…) a nůžky.

Listy

K výrobě růžiček jsou nejvhodnější pěkně vybarvené, čerstvě spadané listy ( v nouzi ale můžete trhat i ze stromu). Pusťte se do práce ještě týž den, maximálně druhý den, ale listy uchovejte navlhčené v igelitové tašce v chladnu. Listy jsou různé tuhosti, lesku, s některými se pracuje hezky, jiné třeba praskají. Však to rychle při práci poznáte.

Na jednu růžičku spotřebujete cca 5 -7 listů. Aby byla kytice pěkná, musí být uvázána alespoň ze sedmi růžiček. Doporučuji nasbírat opravdu velké množství listů, neboť jak jednou začnete, nebude chtít přestat.

Snažte se najít tak tři velikosti listů. Není to však podmínkou, ale lépe se pak pracuje.

A jdeme na to. Vyberte si jeden z menších listů a přeložte ho na půl, řekla bych rub k rubu, lícem nahoru. Nebojte se, nepraskne.

Od kraje list rolujte do roličky.

Asi od poloviny rolovaného listu začněte vytvářet jemné řasení, sklady, varhánky (jako u látky), zkrátka aby list pomalu nabýval podobu růžičky. Jednou rukou řasíte, druhou pevně držíte.

Vezměte druhý list, může být již o trochu větší, a volnou rukou opět list přeložte a založte (přehněte) malinko zubatý růžek listu (aby netrčel, ale bude-li trčet, nic se nestane).

Přiložte (napojte) jej k již hotovému středu růžičky (stopkou dolu a vně) a okolo něj opět jednou rukou jemně řasíte, druhou pevně přidržujete.

Stejně překládáme, zakládáme růžky, přikládáme a tvarujeme další listy až do optimální velikosti růžičky. Nakonec používáme ty největší listy. Naschvál jsem zde použila barevně odlišné listy, aby byl postup jasně vidět, vy to samozřejmě takto barevné mít nemusíte. Ale co si budeme povídat, časem stejně listy získají jakousi jednotnou barvu.

Důležité je stále poskládaný květ držet pevně v jedné ruce, takže se dříve či později objeví v prstech křeč, to vás ale jistě neodradí.

No a jdeme do finále. Vytvořenou růžičku omotáte pevně provázkem, zavážete na uzel a odstřihnete stopky do požadované délky.

Hotové dílo. Náklady 0,- Kč a to jistě stojí za vyzkoušení.

Nakonec svážete do kytice a dozdobíte dle vaší fantazie a potřeby. Můžete i přelakovat bezbarvým lakem.

Růžičky jsou také velmi pěkné v různých vazbách a věnečcích, teď hlavně „dušičkových“.

Nebude-li něco jasné, ráda dovysvětlím.

Těším se na vaše výtvory, určitě se pochlubte.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na