Šijeme na Barbie

Autor

Moje holky milují panenky. Obě si s nimi moc rády hrají. Rozlišují je na tlusté (panenky, které byly běžné za mého mládí) a hubené (barbie). O trochu více shodně preferují barbie. I když nějaké barbinky na hraní mají, stejně jsem se jim rozhodla na vánoce obohatit jejich sbírku. Moje priorita je jasná – kvalitní hračky. Nechci, aby po mě co chvíli chtěli spravit vypadlou ručičku či nožičku. Pro holky jsou největšími klady krásné šatky a celkový vzhled.

Pěkných a zároveň kvalitních panenek je na českém trhu dostatečně, jen pohled na drobně vytištěné ceny není pro mě úplně optimistický. Rozhoduji se následovně. Na svých prioritách nehodlám slevit, protože z nekvalitní panny doma kvalitní neudělám, ale zároveň nehodlám platit závratné částky za pár kousků sešité látky a rozhoduji se, ušít panenkám garderobu ručně.

Rozhodnutí padlo a já již v říjnu kupuji dvě barbinky oblečené v úzkých krátkých šatech. Doma shledávám látky, krajky, korálky, kusy záclon, suché zipy, kloboukové gumy a dávám se do šití. Šiju pouze po večerech, kdy si mé malé slečny hoví ve svých postýlkách. Naštěstí je času dost a proto nemusím nikam spěchat a mám i čas rozmyslet si, o jaké šatky se pokusím.

Červený a komplet

Doma jsem našla červené elastické tričko, které již nikdo nenosí. Hodlám u něj využít hned několik kladů. Látka se po ustřižení nepáře a tím si ušetřím práci, nemusím obšívat okraje. Další výhodu – elastičnost – využívám k ušití trička bez ramínek. Jde to velmi jednoduše. Podle velikosti panny naměřím obdélník látky na tričko, ustřihnu a jeho zádovou stanu opatřuji suchými zipy.

Ani ze sukní nemám moc práce. Nejprve si změřím její délku. Začnu u dolního lemu trika, který bude sloužit za pas sukně. Nejprve naměřím délku zadní části sukně, která se rovná délce panenčiných nohou. Přesně v polovičce předního dílu sukně si naměřím její nejkratší část. Přední díl sukně se bude symetricky prodlužovat až do jejich bočních krajů, které jsou již stejně dlouhé jako její zadní část. Po ustřižení provlékám lemem trika (sukně) kloboukovou gumu a tím je sukně hotová. Zbývá ještě dozdobit mašličkami, eventuelně mašličkami s korálky a společenský komplet je „došit“.

Stejným způsobem je ušit i třpytivý komplet.

Svatební komplet

Po ušití společenských kompletů se pouštím do svatební varianty. Je šita identicky jako výše uvedené, jen na zdobení sukně využívám krajku. Závoj je vytvořen ze záclony, která je nařasena a ozdobená korálkem.

Svatební šaty

Zde mě zaujal bílý rukáv od nenošené hedvábné halenky. Horní část manžety jsem opatřila kloboukovou gumou v délce odpovídající velikosti hrudníku panenky a obšila. Manžeta tvoří opticky horní část šatů. Spodní část je střižena identicky jako u červeného kompletu a obšita zbytkem záclony, která mi zbyla ze závoje.

Vílí šaty

Základní šatky jsem ušila a tak mě napadlo, že udělám holčičkám radost a ušiji jim vílí šaty. Nejprve jsem přemýšlela na vyrobení křidýlek z drátku, s tím, že je obšiji látkou. Jelikož se mi do obšívání moc nechtělo, ještě chvíli jsem se rozhlížela po jiných dostupných materiálech a pak jsem dostala příjemný nápad. Padli mi do oka dva motýlci, které jsem kdysi ustřihla z kalhot, z kterých již mé slečny vyrostly. Oba motýlky jsem naškrobila bramborovým škrobem a našila na fialové šatky, které byly ušity z rukávů fialové blůzky.

Do vánoc zbýval ještě celý týden a já dostala skvělý nápad na ušití ploutve pro mořskou pannu. Hlavní úlohu měl tentokrát hrát límec od košile. Leč mě překvapilo jiné přáníčko zanechané u okna pro Ježíška a proto jsem se k ušití částí mořské panny již nedostala. Trochu mě mrzel nevyužitý nápad, ale i to se brzy mělo změnit. Stačilo k tomu balení dárků. Barbie jsem vložila do originálních krabic a zabalila do vánočního papíru. Po opatření balíčku jménem jsem si všimla, že jedna panna ztratila svůj střevíček. A tu mě napadla spojitost s Popelkou. Také ji ke štěstí stačily troje nové šaty, či chcete-li dvoje šaty + jedny svatební.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *