Vůně i chuť levandule

Autor

Už je to dávno, co jsem odjela za poznáním na jih Francie, doslova se nechala učarovat kouzlem tamní krajiny a poprvé na vlastní oči uviděla a ucítila ty fialové lány, které se mi pokaždé vybaví když i u nás zavoní léto.

Vrátit se k dalekým poznávacím výletům nyní se svými malými, věčně ukňouranými J dětmi nyní nemohu, ale připomenout si vůni Francie toužím každým rokem. A díky bohu nejsem sama, komu vůně levandule učarovala a snaží se ji propašovat i k nám. Ve velkém se nyní objevuje už i v městských parcích, náměstích, zkrášluje okolí cyklostezek i rodinných domků. Všimli jste si?

A právě nyní je období její sklizně. Opravdu neslouží jen k potěše oka a svou vůní nás nemusí mámit jen pár týdnů. Pěstuje se třeba na výrobu levandulového oleje, mýdla, sirupu. Já pravidelně oplétám levandulové paličky do šatníku a letos jsem poprvé zkoušela levandulové sušenky.

Levandulové paličky

Zkuste to také, voňavé paličky jsou parádní dekorace, vhodná i jako malý dárek. K její výrobě postačí jen několik kvítků levandule i se stonkem. Vždy lichý počet, já na ty své použila 17. Stonky k sobě pevně svážeme hned pod květy a všechny stonky pozohýbáme právě přes květy. Když pracujeme hned po utrhnutí, levandule se neláme. A pak už jen cik cak jako když oplétáme košík, oplétáme i levandulové stonky saténovou stužkou, nejlépe ve fialové barvě. Ale fantazii se meze nekladou.

Mám vyzkoušeno, že na jednu paličku spotřebuji 2,5 metru stužky. Nebojíme se utahovat, protože levandule seschne, a stužka by byla příliš na volno. Až paličku opleteme a zůstanou nám jen stonky, omotáme stužku kolem stonků a zavážeme na mašličku. Když si paličku uložíte do šatníku, nejen že odpudíte případné moly, ale šatník si tak příjemně provoníte.

A jak na levandulové sušenky?

Stačí jen:
Hladká mouka (nejlépe špaldová) 250 g
Třtinový cukr 60 g
Másla 120 g
Vajíčko 1 ks
Levandulové květy sušené 3 lžičky
Špetka soli

Vypracujeme těsto, necháme odpočinout a vyválíme. Vykrájíme tvary, jaké se nám zlíbí, a upečeme na 180 stupňů asi 10 min.

Mým dětem to připomíná linecké cukroví, chtěly cukroví potřít ještě marmeládou, ale dříve než stačily natřít, zmizelo samo.

Krásné provoněné léto všem
Lenka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *