Nouzový stav? Nebojte. Zvládneme!

Autor

Během pár dnů se nám všem život otočil vzhůru nohama. Denně se na nás valí nové a nové zprávy, nové pokyny, opatření, doporučení. Děti jsou už týden doma a u nás se k nim nyní přidáváme kompletně i my rodiče. Situace není zdaleka tak veselá, jak by se mohla jevit ještě třeba před několika dny. Je-li to možné, mají rodiče pracovat v režimu home office, leč s dětmi doma, je to práce značně stresující.

Ony samy jsou bombardováni prací ze školy, na kterou je nezbytné dohlížet. Zkusíme-li samostatnou práci, písmenka se sypou z řádku a stávají se menšími a menšími až jsou nejmenší na celém světě.

Hlavně klid a nezvyšovat hlas….už tak je u nás křiku víc než dost. Děti dříve rády zavřené doma u TV či mobilu se nyní po týdnu stávají otrávenými a zbožným přáním se stává, rezignující věta: „Pojďte ven“. Ve zlaté kleci hold nechceme žít. Nedá se svítit a zavádíme i doma nová pravidla, vytvořili jsme si domácí rozvrh a jedeme podle pravidel, neboť jen řád udrží všechny při smyslech.

Jak ale vyplnit společně strávený volný čas? Vše co děláme spolu, nás stmeluje i obohacuje a děti se mi pod rukama stávají samostatnější a samostatnější. Společně vaříme, uklízíme, učíme se, šijeme roušky a hrajeme si. A právě s těmi nejzajímavějšími hrami, které nám nyní prošly pod rukama, bych vás ráda seznámila. My si pár her směnili s kamarády a tak nehrajeme stále to stejné a je to opravdu zábava.

Jako top nejlepší hodnotíme hru Jedním slovem.

Hra až pro 3-7 hráčů, kteří tvoří jeden tým. Vyberou 13 hracích karet, které odloží lícem dolů doprostřed stolu a snaží se díky vhodně zvoleným indiciím uhodnout 13 slov. Hráč na tahu otočí jednu kartu, na které je napsáno 5 slov, zvolí si náhodné číslo, kterým vybere jedno slovo, které mu spoluhráči popíší na tabulku jedním slovem tak, aby mu co nejvíce napověděli, zároveň ale nepoužili kořen slova a odhadli i slova ostatních hráčů, tak aby se neopakovala a hráči na tahu dovedla do zdárného cíle.

Dám-li příklad, spoluhráč otočí kartu a zvolí si číslo, pod kterým se skrývá slovo divadlo. Ostatní smí na své cedulky napsat třeba: herci, opona, hlediště, jeviště, aplaus…cokoli co je napadne, otočí kartičky hádači a teď se ukáže, kam ho indicie dovedou. Ne vždy se zadaří, ale to je vlastně na šikovnosti vás. Myslím, že nemusíte mít hru nutně doma. Stačí psát nápovědy na papír a napsat si pár svých karet se slovíčky. Zaručujeme, že se opravdu skvěle pobavíte.

BrainBox

Je celkem známá hra. Kde jde o to vybrat si jednu kartu, na kterou se smíte během času, který vymezují přesýpací hodiny dívat a snažit se si ji vrýt do paměti. Poté kartu otočíte hodíte si kostkou a číslo, které padne vám urči otázku na druhé straně karty. Zodpovíte-li správně, karta vám zůstává, vyhrává hráč s nejvyšším počtem získaných karet.

5 sekund

Jak je pekelně krátká doba 5 sekund zjistíte v této hře. Během této doby musíte zodpovědět otázku z jedné náhodně vybrané kartičky. Neodpovíte-li, nabízí se otázka soupeřovi, odpoví-li správně, posune se svou figurkou o políčko blíže k cíli. Kdopak dokáže zvítězit. Otázky nejsou až tak záludné jen ten čas je proklatě krátký. Dokážete během 5 sekund vyjmenovat třeba 3 slavné Kateřiny?

Continuo

Hru můžete hrát i sami, ale mnohem zábavnější je když je vás více. Z balíčku si berete po jedné kartě, kterou se snažíte umístit tak, abyste si mohli zapsat co nejvíce bodů. Jinými slovy tvoříte jednobarevné hady a za každý článek hada máte jeden bod. Počítá se celková délka jednotlivých hadů ne jen ta vaše přidaná.

Zajímavá hra je i Motanice

Té existují nepřeberné varianty. My si zrovna půjčili angličtinu, kterou procvičíte hravou formou. Vyberete si jednu kartu z balíčku. Začínají lehké a postupně se obtížnost zvyšuje. Vložíme provázek do zářezu „start“ a táhneme provázek k obrázku ve spodní řadě, který podle nás odpovídá anglickému výrazu. Tyto slova spojíme tkaničkou, opět obtočíme k vrchním slovům a hledáme spojení i druhého slova a takto postupujeme, až máme všechny slova spárovaná. To zda jsme postupovali správě, zjistíme po otočení karty, kde je znázorněno, jak měla být tkanička vedena.

Zkuste si podobné hry zahrát třeba po domácku a uvidíte, že se pobavíte a že dobu nezbytnou k trávení hlavně v domácím prostředí ve zdraví přečkáme.

Buďme hlavně všichni ohleduplní a mějme se rádi
Lenka

2 comments

  1. My máme vnoučata ještě malá, s nimi se ještě válíme po zemi. Ale nabídka se mi líbí, určitě bych v budoucnu o koupi uvažovala.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *