Prázdniny jako nejlepší škola

Autor

Prázdniny jsou vedle Vánoc pro děti nejlepším obdobím v roce, pro rodiče jsou však noční můrou. Ta jim přidává vrásky nejprve tím, jak rozplánovat dovolenou, kam umístit děti, jak je zabavit. A poté tím, jak „nevyskočit“ ze školního tempa učení.

Pokud vám kromě vrásek přibývají i šediny právě z toho, že prázdniny se chýlí ke konci a vy se s dětmi dosud vůbec neučili, nezoufejte. Volné letní měsíce si školáci zaslouží. A hlavně: děti se právě v červenci a v srpnu naučí tím zvídavým způsobem tolik, kolik leckdy nepochytí za celé pololetí.

Návštěva zoologické zahrady. Zde si děti zpětně vybaví, co jim paní učitelka vyprávěla o zebrách a žirafách. Starší školáci si možná vzpomenou, jak se jim učitel biologie snažil vysvětlit, že není opice jako opice. Uvidí paviány, gorily, šimpanze. Na hradech a zámcích. Nejen že si rozšíří vědomosti z historie naší země, ale především fantazie při poslechu pověstí a zajímavých událostí dosáhne obřích rozměrů. Muzea. Nezáleží na tom, jestli navštívili muzeum technické, s vláčky, nebo třeba muzeum zemědělské. Každé vypovídá o tom, jak to bylo dříve. A každé dítko si najde v interiéru exponát, od kterého neodtrhne zrak ani tehdy, když už musíte postoupit dále.

Cesta do zahraničí. Orientace v mapě, poznávání odlišných kultur, lidí, zvyků i jazyka je pro každé dítě výukou k nezaplacení. Procházka lesem. Obyčejné sbírání hub, pozorování mravenců, určování rostlin a poznávání stromů dá dítěti spoustu přírodovědných poznatků. Čas, který jste jim věnovali právě na výletech, na něž nemáte v průběhu roku mnoho času, to byl čas prázdninové školy.

Kolo, brusle, bazén. Možná se letošní prázdniny naučilo vaše dítě jezdit na kole, na bruslích, konečně se nebojí potápět. Třeba si vyzkoušelo jízdu na koni. Ani ta nejlépe myšlená exkurze ve školním roce nedá dětem to, co získají přes prázdniny s vámi či příbuznými. A nejvíce si odpočinula dětská duše, která se netrápila chystáním aktovky, psaním úkolů, strachem z písemky.

Pokud vaši ratolest nečeká opravná zkouška, nechte školní učebnice ještě schované. Nechte děti ještě bezstarostně pobíhat s kamarády. Ve školním roce si pohyb neužijí tolik, co právě nyní. A kamarádské vztahy z prázdnin mají svoje kouzlo. Jsou zcela odlišné, než ty ze školních lavic. Pokud se přece jen budete budit ze spaní, že škola volá, tak začněte shánět školní pomůcky, nové přezůvky. Maximálně pomalu přelaďujte pomalu denní režim – včasné usínání a brzké vstávání.

Co bylo podle vás pro vaše dítě během letošního léta nejlepší prázdninovou školou?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *