Snad se mnou budete souhlasit, že naučit se psát je docela dřina. I s tím, že doprava ubíhající písmo, navíc psané z leva doprava je praktické hlavně pro praváky. Leváci jsou zkrátka v nevýhodě. A jak je to s psacím náčiním? Snaží se výrobci alespoň v tomto ohledu levákům pomoci? Jaký psací prostředek je pro ně nejvýhodnější? Zpracovala jsem teorii a vydala se do dvou papírnictví v našem městečku, abych poznala také praxi. Tak uvidíme.
Ocelová pera
Prvním moderním psacím prostředkem se na konci 18. století stalo ocelové pero. Protože tato pera dnes používají spíše výtvarníci pro techniku zvanou perokresba, ale běžně s ním již nepíšeme, tímto kapitolu ocelová pera uzavírám.
Kuličková tužka
Bezesporu dnes nejpoužívanější psací náčiní, které získalo přízvisko „propiska“. Princip tohoto psacího prostředku spočívá v tom, že kovový hrot je osazen volně se otáčející kuličkou o velikosti 0,3-0,9 mm. Přítlakem kulička přilne k papíru, otáčí se a z válcovitého zásobníku nabírá nestékavou barvu a vzápětí ji přenáší na papír. Díky svým výhodám, jako je snadné ovládání, minimální údržba a cenová dostupnost si získala velkou oblibu a používají ji téměř všichni žáci základních i středních škol. Ovšem každý z nás se setkal asi i s problémy. Může se stát, že barva z propisky samovolně vyteče a ušpiní co se dá, nebo na papíře dlouho nezasychá a otiskuje se nejen na protější stranu, ale i na ruce. Aby se kulička dala do pohybu musíme občas na tužku hodně tlačit, přičemž stopa je přesto přerušovaná nebo nestejnoměrně sytá a psaní je fyzicky náročné. Různé potíže nastávají i s vysouvacími mechanizmy. Vedle nejlevnějších tužek rozdávaných jako reklamní předměty existují i luxusní kousky, často v dárkových kazetách se stejně provedenými plnicími pery, o nichž bude ještě řeč.
A jak vyhovuje kuličková tužka levákům? Levák s dolním způsobem psaní musí propisku strkat a jde tak proti papíru. Musí zároveň vyvíjet velký přítlak, a tím unavuje ruku. K tomu se mohou přidružit další již zmiňované problémy – špatně pracující kulička, nevhodná barva, uvolněný hrot.
Levák s horním způsobem psaní (tzv. drápovitý úchop) jede hřbetem ruky po barvě a po celodenním psaní mívá unavenou ruku celou modrou.
Propisovací tužka se u leváků proto hodí ke psaní kratších textů, na cesty, rychlý záznam myšlenek. Pokud ale chce levoruké dítě psát právě kuličkovou tužkou, pořiďte mu tužku opravdu kvalitní, od renomovaného výrobce, byť ji bude muset hlídat.
1.papírnictví (věnoval se mi prodavač):
Hned zpočátku jsem informována, že nabízí pouze výrobky značky Centropen. Pan prodavač měl ale přehled v různých značkách a byl ochotný cokoliv speciálního objednat. Kuličkové tužky byly v cenovém rozpětí 3,-Kč až 38,-Kč. Žádné sady s plnicími pery.
2.papírnictví (věnovala se mi prodavačka):
Sortiment je větší. Cena začíná také na 3,- Kč, nejčastěji kupované jsou propisky Pilot v různých barvách za cenu cca 45,- Kč, nejdražší je kuličkové pero Parker za 450,- Kč. V sadě pouze s mechanickou tužkou 0,5 mm za 790,- Kč.
Gelová tužka
Liší se od propisovací tužky pouze kvalitou náplně, která déle zasychá a proto „gelovka“ není vhodná k dlouhodobému psaní. Jednoznačně však zpestřuje nabídku psacích potřeb určených ke zvýrazňování textu a kreslení.
V obou papírnictvích velký výběr, od samostatných tužek za cca 15,- Kč až po sady s různými efekty za 339,- Kč.
Fix
Hodí se k popisování, psaní i kreslení. V současnosti jsou fixy vyráběny v nesčetných variantách z hlediska tvaru a profilu hrotu, použitých pigmentových bází a rozpouštědel, spouštěných barev i designu.
Použije-li levák ke psaní fix se slabým hrotem, je možná zprvu nadšen z výrazné a souvislé čáry, ale brzy zjistí, že hrot po papíře dobře neklouže a že nabírá z papíru mnoho nečistot. Hrot se také sepisuje ke straně, pod zvýšeným tlakem se třepí a může po čase přestat psát úplně. Proto i fix je pro leváka spíše doplňkem pro zvýrazňování, podtrhávání, ohraničování apod.
V obou papírnictvích opět velký výběr.
Roller
Je poměrně novým vynálezem. Jedná se o psací prostředek na bázi kuličkové tužky. Hrot z oceli nebo plastu je osazen menší kuličkou a je nasazen na standardní jednorázovou náplň jako u fixy, se stékavější barvou. Pokud je kulička keramická, mluvíme o takovém rolleru jako o keramickém peru, princip je ale stejný. Psaní rollerem je snazší, nutný přítlak je menší než u tradiční kuličkové tužky, stopa je sytá a vyrovnaná. A opět zde najdeme levné plastové rollery až po celokovové s vynikajícím technickým a designovým zpracováním a tedy i s výrazně vyšší cenou.
Pro leváky je vyráběno mnoho typů rollerů, resp.jde o stranově převrácené ergonomické tvarování násadky pro osvojení si špetkovitého úchopu. Hrot je ovšem stejný v levoruké i pravoruké variantě. Učitelé na 1.stupni zaznamenali, že jemná kulička se levákům pod čelním přítlakem do rolleru vmačkává, hrot neklouže a brzdí, a to se samozřejmě projevuje na výkonu psaní.
1.papírnictví – opět pouze značka Centropen, cena do 40,- Kč. Tvarování pro leváky nebylo v nabídce.
2. papírnictví – za cenu 59,- Kč si mohu koupit přepisovatelný roller s inkoustem, který lze zneviditelnit zahřátím na 60 °C; inkoust lze zahřát například třením speciální gumou na konci rolleru; na zneviditelněné místo lze okamžitě začít znovu psát; barva se vrací zpět při teplotě kolem -15 °C; stopa 0,35 mm. Pro leváky mi byl nabídnut ROLER STABILO MOVE EASY, ergonomicky tvarovaný a se zmizikovatelným inkoustem. Součástí balení jsou dokonce 3 náplně, vždy s novým hrotem a štítek na jméno. Cena 199,- Kč.
Grafitová tužka a pastelka
Troufám si říct, že s grafitovou tužkou psal každý. Pro připomínku jen uvádím, že tuhy v tužce mohou mít různé tvrdosti a tato značení: tvrdé (hard) – 6H, 5H, 4H, 3H, 2H (č.4), střední (fine) – H(č.3), F(č.2,5), HB (č.2), B(č.1) a měkké (black, bolt) – 2B, 3B, 4B, 5B, 6B.
Ve školní praxi se nejčastěji používá střední tvrdost a to na rýsování č.3, H, na psaní č. 2, HB a kreslení č.1, B.
Levákům obvykle vyhovují na psaní tužky měkké, protože na ně nemusí tlačit a citlivě reagují na dynamiku psaní, bohužel souvislé texty jsou rozmazané, neboť si po nich jezdí rukou nebo i předloktím (u dvojstrany). Z tohoto důvodu je nutné povzbudit především malé leváky, kteří používají grafitovou tužku v počátku nácviku psaní, protože jejich momentální výsledky nebudou tak úhledné a čisté, jako u praváků. S velkou oblibou používají však leváci tužky na psaní osobních poznámek a krátkých textů, kterými se nemusí prezentovat.
Do velké rodiny tužek patří i pastelky na kreslení. Leváci je používají rádi, jejich používání není spojeno s nějakými obtížemi, protože většina pastelek zanechává stálou stopu, nestírají se a neblednou. Veďte leváky k tomu, aby začínali kreslit od pravého horního rohu kreslící čtvrtky k rohu levému. Vidí si tak na kreslení.
V obou papírnictvích nabídka tužek všech tvrdostí, různých průměrů vč. trojhranného programu.
Pastelky bych nakupovala rozhodně ve 2.papírnictví, velký výběr z pastelek kohinor, ale nabídnuty mi byly i pastelky Stabilo, ergonomicky tvarované pro leváky, cena za 6 ks pastelek 180,- Kč mi přišla dost vysoká.
Plnicí pero
Proč jsem plnicí pero nechala až na samotný závěr? Protože je to nejvhodnější psací náčiní pro leváky. A argument, že o plnicí pero se musíme starat, doplňovat inkoust a zavírat ho, aby nezaschlo, neberu. Všechny nové psací prostředky vycházejí z upřednostňování tahu před tlakem, což není pro leváka ideální. Jinak je tomu u plnicího pera.
Hrot pera je opatřen na špičce kuličkou z tvrdokovu, která velmi dobře klouže po kapičce inkoustu. Kapalina snižuje tření, na pero nemusíme tolik tlačit, stopa je navíc sytá, v šířce i délce vyrovnaná. Ruka je tím lehčí a méně se při psaní namáhá. Plnicí pero vyhovuje především levákům píšícím horním způsobem, protože si přes text nejedou hned hřbetem ruky a když ruku posunou, inkoust už je dávno suchý.
Plnicí pera můžeme rozdělit z několika hledisek. Například dle účelu, kdy jedním typem jsou pera podpisová – silná, těžká, bohatě zdobená, určená právě jen k podpisu či napsání krátkého textu a druhým typem jsou pera určená k dlouhodobému psaní, ergonomicky přizpůsobená, odolná, přiměřeně těžká, většinou z plastů nebo nerezové oceli či jiných kovů. Dalším hlediskem je cena. Z dvacetikoruny za školní plastové pero, přes tisícikoruny za pera z nabídky např.tohoto internetového obchodu http://www.luxusni-pera.cz/ se můžete dostat až k několika statisícovým či milionovým skvostům. Ale vraťme se na zem a věnujme se dalšímu hledisku a to jsou pera pro leváky.
Pro leváka s horním způsobem psaní vyberte stejné plnicí pero jako pro praváky. Dbejte ale na kvalitní hrot s navařenou kuličkou z tvrdého materiálu, nejčastěji z oceli s příměsí iridia nebo přímo z iridia (informace bývá na peru vyražena). U kvalitnějších hrotů je vyznačena i šířka stopy: XF – extra fine/velmi slabá čára, F-fine/slabá, M – medium/střední, B – bold/silná čára, EB – extra silná čára. Volte střední šířku. Pro leváky nekupujte pero s hrotem vytvarovaným lisováním z jednoho kusu plechu, ohne nožičky. Vhodné je pero s delší násadkou, na materiálu nesejde. Existují také násadky již ergonomicky tvarované pro leváky.
A pozor, vyberte kvalitní značkový inkoust ať už v lahvičce, nebo jako tzv. bombičky. Investice se vyplatí. Nezničíte si pero, neboť inkoust nezasychá a lahvička vydrží dlouho, přestože budete psát denně.
Pro leváky píšící dolním způsobem psaní jsou pak určena pera, která mají tvarovaný i hrot s mírným zbroušením na opačnou stranu nebo pera, jež mají ztužené nožičky hrotu.
A co je důležité dodržet vždy – plnicí pera si nepůjčujeme a vzájemně nevyměňujeme, neboť každý má trochu jiný sklon ruky a každý si plnicí pero „vypsal“ po svém.
Někdo by při výběru pera mohl upřednostňovat ještě jedno hledisko a to značku. K těm nej patří Parker, Waterman, Diplomat, Waldmann, Caran d´Ache, Pelikan, Delta a další.
1. papírnictví – nabídnuta mi byla klasická školní pera v ceně od cca 40,- Kč do 130,- Kč, našli jsme mezi nimi i pero s kuličkou z iridia a šířkou stopy F. Jedno pero mělo násadku ergonomicky tvarovanou pro leváky (cena 130,- Kč) a jeden typ měl tvarovaný i hrot pro leváky píšící dolním způsobem psaní (cena 38,- Kč, hrot nijak neoznačen). Inkoust jen obyčejný za 14,- Kč. Musím podotknout, že prodavač věděl o čem je řeč a znovu nabídnul sehnat cokoliv.
2. papírnictví – z klasických školních per výběr obdobný. Pera s tvarovaným hrotem nabídnuta dvě, to dražší za 60,- , kulička z iridia, stopa neoznačena. Byl zde však větší výběr per značkových, resp. jedné značky a to Parker, nejdražší s hrotem z nerezové oceli, stopa F, za 650,-Kč. Inkoust opět klasický, levný.
Co říct? „“Běžného“ spotřebitele by asi sortiment našich dvou papírnictví uspokojil dostatečně. Jako maminka leváka bych ale zřejmě přece jen propátrala obchody internetové. A jelikož jsem to při chystání tohoto článku dělala, a poněvadž jsem psavec, už asi vím, co mi přinese letos Ježíšek.
Na úplný závěr je určitě dobré zmínit, že levákům kupujeme sešity s dobře hlazeným papírem (ne však křídovým) s vyšší gramáží. Vyhněte se eko variantám (ekonomickým, ekologickým), protože papír je drsný, plný vyčnívajících vláken, která znečišťují hrot psacího náčiní a kladou odpor pohybu levákova psaní.
Přeji vám nejen šťastnou ruku při výběru psacího náčiní, ale také kvalitní obchod s širokým sortimentem a prodavače s dostatečnými odbornými znalostmi. Maminkám školáků pak přeji trpělivost a pevné nervy, neb pohled do písanky je často vyžaduje. No a školáčkům hlavně radost z psaní samotného.
Víte proč se kuličkovému peru říká také propisovací pero, neboli propiska?
Zdroj: Vodička, I. Nechte leváky drápat