Učení je hra, ne mučení

Autor

Možná jste si hned na začátku řekli: Učení o prázdninách? Absolutně ne! Ale to bylo dost možná zkreslenou představou slova učení. Jen řekněte: nevzali jste snad děti do zoo a nevyprávěli jste si o zvířatech? Nejeli jste na nějaký hrad, zámek či jiné zajímavé místo a nedozvěděli se něco nového? Nerozeznávali jste houby a stromy v lese? A nepočítáte při procházkách či projížďkách s dětmi okolostojící, jedoucí či běžící stromy, koně, patníky, červená nebo modrá auta? Důležité je umět si zajímavě hrát. Škola i učení má být hrou, jak říkal klasik. A my si například vyrazili anglicky hrát do solné jeskyně!

Jednoduchý první krok: netřeba používat slovo učení nebo opakování nebo název předmětu, to by děti školou t.č. nepovinné o prázdninách oprávněně vyděsilo. Ale můžeme mít novou hru, soutěž, prázdninovou akci. Každé dítě něco baví a toho je třeba se chytit, abyste docílili jeho pobavení, smíchu a nadšení u prázdninového nemučení, které se během dvouměsíčního volna může do programu hodit i nám, když už fantazie dochází.

S tím, že dítě se může učit nové a opakovat si již naučené znalosti, dobrovolně a bez nenávistných pohledů, mám mnohaleté zkušenosti. A to nejen se synkem, který odmala pátral a vyžadoval nové a nové informace a zajímal se o věci mimo „oblíbeně řečeno“ průměr na svůj věk. Mám zkušenosti s dětmi, které škola a učení nebaví, ale právě tohle spojení bývá občas problém. Nebaví je učení ve škole. Třeba jim právě nesedne školní styl nebo tempo nebo učitel. Doma můžete nasadit styl i tempo ušité dítěti právě na míru. Vy nejlíp víte, co ji/ho baví a zajímá. Radši bude například počítat dinosaury/princezny, než nějaké koláče nebo jablíčka (a někdo zase naopak!). Což jsem konzultovala i s nezaujatou a zároveň zkušenou paní učitelkou, kterou jsem nedávno potkala. Kladla důraz hlavně na děti s poruchami učení, kdy dvouměsíční naprosté „nic“ může mít veliké negativní důsledky na výsledky předešlé společné desetiměsíční práce učitelů, rodičů a dětí.

JAK JSME SI ANGLICKY HRÁLI V SOLNÉ JESKYNI

Tak jak, určitě to také umíte a děláte, že ano? Prostě si zajímavě hrát. S úsměvem!

Krásnou a vesele hravou druhou polovinu prázdnin!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *