Den otců – slavit nebo neslavit?

Autor

Jste slavící nebo neslavící typ? Já sama za sebe musím přiznat, že patřím k typicky slavícím jedincům. Miluji oslavy všeho druhu, vyhledávám je a nutím okolí slavit, slavit a slavit 🙂 Slavíme všechny naše rodinné svátky a narozeniny, Vánoce i Velikonoce, nestavím se ani proti Halloweenu, to sice s koledou po sousedech nechodíme, ale doma svítíme dýněmi různých velikostí ostošest. Domáhám se kytičky na Valentýna, Mezinárodní den žen, Den matek, Den dětí…myslím, že je úplně jedno v co věříte a co slavíte nebo oslavujete, důležité je, že se na ten den těšíte a že si jej zpříjemníte. A proč tedy nepřevzít některé ze svátků za své vlastní.

Jedním takovým svátkem, který u nás není tak oslavovaný je třeba Den otců. A že ho máme skoro za dveřmi. Den otců se v latinskoamerických zemích slaví sice na sv. Josefa 19.3., ale tak jako Den matek připadne na druhou květnovou neděli, Den otců se ve většině zemí slaví třetí neděli v červnu.

Oslavování táty zavedla Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla dát hold svému ovdovělému otci Williamovi Smartovi. Ten pečoval o ni a další čtyři sourozence. První oslavování otců zaznamenal stát Washington v USA 19. června 1910. V tento datum se narodil otec Doddové. Popularita této tradice začala rychle vzkvétat a v roce 1966 prezident Lyndon Johnson stvrdil oficiálně na třetí červnovou neděli Den otců. V České republice nemá velkou tradici, ale přisuzuje se neoficiálně také ke třetí neděli v červnu. Liga otevřených mužů (LOM) zavedla v roce 2007 akci, která svátek podporuje. Nese jméno Tátafest a koná se v mnoha českých městech.Zda se koná i blízko vás zjistíte snadno na www.tatafest.cz a nejen to. Jsou zde i zajímavé články a dokonce i kurzy pro tatínky.

Já sama jsem něco o Dni otců už sice zaslechla, ale nevěnovala jsem mu moc velkou pozornost. Nikdy se u nás pravda na něj nedrželo a stále ho ještě nemáme takzvaně pod kůží. Ale když jsem náhodně narazila na stránky tatafestu, začetla se a zjistila, že se koná i blízko nás, určitě si ho nenecháme ujít. Každý den sice máme možnost projevit svou lásku a náklonnost ke komu ji cítíme, ale ruku na srdce, opravdu toho využíváme? A zase na druhou stranu, slyšet každý den projevy náklonnosti už budí podezření..:-), takže je perfektní, že existuje den, kdy můžeme oslavovat tatínky za jejich lásku, trpělivost a odhodlání sdílet s námi každodenní radosti i starosti. Zkrátka za jejich tolik potřebnou blízkost. A je myslím úplně jedno jestli jim lupneme pusu na tvář a zahrajeme si doma člobrdo, nebo půjdeme na oběd do restaurace, do kina nebo hrát bowling. Důležité je, že jim dáme najevo, že je máme rádi a stojíme o čas strávený s nimi. Určitě nám ho nevěnují jen jeden den v roce, tak proč ten jeden den v roce nevěnujeme my jim? Myslím, že se tatínkové snaží a starají o své ratolesti mnohem víc než kdy dřív, už je vídáme v dětských centrech, na hřištích a pískovištích. Ba co víc, jsem mile překvapena, když se i přebalovací pult najde nejen na dámské toaletě ale právě i na té pánské. To vše prostě jen mluví za to, že muži se umí a chtějí postarat…jen když mají příležitost. Proto vás ponoukám , zakroužkujte si datum v kalendáři a překvapte tatínka, uvidíte, že bude potěšen a den zpříjemníte nejen jemu ale i sobě a celé rodině.

Zkrátka ať už na festivale, doma nebo s baťůžkem na zádech, přeji Vám všem, ať si tu třetí neděli v tomto měsíci užijete plnými doušky. Nechť páni tvorstva pocítí, že jsou milováni a budou nás stále milovat.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na