Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Tak praví asi nejznámější česká koleda.
Osobně neznám nikoho, kdo by na Velikonoce rozdával nebarvená vajíčka. Podle mých zkušeností lidé na Velikonoce nejčastěji darují sladkosti, nejvíce asi čokoládová vajíčka a obarvené vajíčka slepičí vařená natvrdo. Dětem, obzvláště těm menším se nejvíce zavděčíte sladkostmi a maminky se po Velikonocích předhánějí v lahůdkách vytvořených z natvrdo uvařených vajec. Ani ti, co rádi tvoří, nemusí být po pomlázce smutní, z barevných skořápek lze vytvořit jednoduchou barevnou mozaiku. My jsme s dětmi tvořily barevné motýlky, ale fantazii se meze nekladou, můžete tímto způsobem vytvořit, nač si jen vzpomenete. Například kytičky, ptáčky, pávy i jiná zvířátka, barevné domky, sluníčko s mráčky …
Potřeby:
Barevné vaječné skořápky
Papír
Nůžky
Lepidlo
Postup:
Nejprve je třeba si namalovat (obkreslit či vytisknout) motýlka s papíru, kterého vystřihneme.
Barevné skořápky rozdrtíme na menší kousky a lepíme na vystřiženého motýlka. Menší skořápky vypadají efektněji, ale záleží hlavně na dětech, jak veliké části skořápek se jim podaří nalepit.
Pokračujeme, až je celý motýlek pokryt skořápkami. Po zaschnutí lepidla na jedné straně křidélek pokračujeme i na straně rubové. Oboustranný motýlek může totiž při jarní výzdobě ukazovat světu svá křídla ze všech stran.
Po dokončení motýlka zbývá pouze vymyslet, kam ho umístíme. Možná na kytičku narcisů? Mimochodem tyto jsou ručně vytvořeny z krepového papíru.
Či na květy tulipánů? Ty zase vytvořily mé holčičky ze čtvercového barevného papíru pouhým přeložením jeho krajů směrem nahoru.
Nebo chce složit svá křidélka na věneček z proutků? Dá se velmi snadno smotat z čerstvých březových proutků.