Mezinárodní den seniorů

Autor

Dokud se Mezinárodní den seniorů nevryje do obecného po(d)vědomí, cítím potřebu jej stále připomínat. Den matek i Den dětí snad bude časem následován i tímto svátkem nejstarší generace. Takže i letos – první říjnový den – nezapomeňme na své starší v okolí, ať už v rodině, nebo v sousedství, v nedalekém domově důchodců. Někdy stačí málo: telefonát, úsměv, pár slov, kompliment. A nejlepším dárkem by bylo, pokud by to „málo“ bylo začátkem pro další „nemezinárodní dny“.

Když si vybavím svoji prababičku, která nám dělávala nejlepší krupicovou kaši na světě, vidím stařičkou shrbenou a vrásčitou stařenku v šátku. A to jí nebylo moc přes šedesát let. Dnešní babičky a prababičky jsou většinou jiné štramandy, které chodí pravidelně ke kadeřnici a používají (s menšími, většími či žádnými potížemi) mobilní telefon. A dědečkové stejně tak. Hrají své seniorské turnaje v tenise či kopané, kam se dopravují na kole. Společně pak chodí na koncerty a doma luští sudoku. Jistěže nejsou všichni stejní. Pracovala jsem pět let v sociální sféře se seniory, takže znám i jejich bolesti a strasti, kterých není málo.

U nás i ve světě

Slova „senior“, pocházející z latinského slova senes, senis (starý), jehož druhý stupeň je právě „senior“ = „starší“, má i další významy – jak v češtině, tak v cizích jazycích. U nás se kromě nejčastějšího pojmenování pro „starého člověka“ či „člověka v letech“ používá například ve sportu coby opak k věkovému zařazení „junior“, takže seniorem se lze stát již třeba v šestnácti letech. Ve španělštině je „seňor“ zdvořilým oslovením, v angličtině pracovní nadřízenost „senior officer“ – vyšší úředník, v USA je seniorem student nejvyšší třídy střední školy.

O seniorech u nás na webu

Protože i my v redakci považujeme seniorskou obec za důležitou a nepostradatelnou součást společnosti, jsou u nás všichni senioři nejen srdečně vítáni, ale patří jim samozřejmě i místo článkové v oddělení „V kruhu rodiny“. K přečtení je zde pro seniory i jejich blízké o různých organizacích, o dobrovolnictví, o sociálních zařízeních nebo o (ne)bezpečí. A slibujeme, že i nadále se rubrika „Senioři“ bude rozrůstat.

Svátek seniorů

Spoustu akcí je v tomto týdnu pro seniory přichystáno po celé České republice. Přeji jen, obyvatel ve věku nad 55 let je v naší zemi přes 3 miliony, což není zanedbatelné číslo. V nabídce na kulturní vyžití jsou vystoupení hudební, taneční, divadelní, popovídat si s Vámi přijdou velké osobnosti české kulturní scény. Rozhodně je z čeho vybírat a na co se těšit. Podrobné informace včetně programů najdete na: http://www.svateksenioru.cz.

Milí senioři, přejeme Vám krásný sváteční den a kéž se svátečně cítíte i ve dnech ostatních!

Jaké jsou nebo byly Vaše babičky a prababičky? Jaká jste (byla) vnoučata a pravnoučata?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na