Můj devátý měsíc

Autor

Tak už jsem tady dvakrát devět měsíců. Těch prvních devět jsem toho moc neviděla, zato jsem pěkně rychle narůstala. Teď zase tolik nenarůstám, ale zato vidím spoustu zajímavého. A slyším a cítím a ochutnávám… Jo a ještě píšu ze stejného domova, ale obklopena spoustou krabic.

Lékaři a zdraví

U paní doktorky byl jenom Pusinkovač, když prý měl horečku skoro čtyřicítku, naštěstí se dal brzy zase do kupy. Jenom jsme byli odděleni, tak jsme se chvilku méně užili. To jsem pak hejkala, když jsem ho konečně viděla! Mamka pořád řeší, jestli mi dát náušničky, nebo ne. To prý taky budou dělat zdravotníci. Uvidíme.

Pohyb

Pohyb, můj milovaný pohyb. Když už jsem stála a lezla, říkám si, co dál. Vrátit se ze stoje bezbolestně na zadek nebo kolena jsem se naučila. A nejen to. Povedlo se mi pár dalších extra buřtů. Na začátku měsíce jsem se začala procházet podél postýlky, pak podél gauče, a pak už podél všeho, co bylo po ruce. A na konci měsíce jsem objevila, že když se ve stoje pustím, tak nespadnu, ale zůstanu stát! Je to trochu vratké, takže se musím soustředit a držet balanc, ale několik vteřin to fakt jde! Jinak jak zaslechnu hudbu, tak se rozvlním, ať jsem v jakékoliv pozici. Volný pohyb mám už i ve vaně, koupu se jenom na takovém protiskluzáku, takže si to můžu štrádovat, kudy chci.

Jídlo

Dostala jsem první mlsku! Kukuřičná křupka je super! Krásně se žvejká a ani nevadí, že pořád ještě nemám zub. Taky senzačně lepí, takže je s tím docela sranda. Řadím to někam mezi jídlo a hračku, protože je to fakt zábava. Z jídla jsem si ještě všimla, že někdy není ze skleničky. A zaslechla jsem cosi o mamčině prstu a mixéru, takže asi nějaký nový jídelní experiment. Dobrý to bylo. Občas si při jídle i zatleskám a to se mamka vždycky lekne. Až jí někdy lžička vyletí. Nejradši bych ji chytla a sama se nakrmila. Někdy dělám pokus, ale většinou dost marný. Určité samostatnosti jsem dosáhla i díky používání cucáku, který už umím sama obsluhovat. Bezpečně zatím jen vleže, ale i to je posun.

Komunikace

Doteď ze mě byli jenom nadšeni, ale život se mění, a tak i já slýchám negativní reakce na moje konání. Přitom nedělám nic hrozného, no posuďte sami: trhání knih, okousávání novin, škubání kytek, tahání za kabely, olizování bačkor, mačkání knoflíčků na televizi. No, co je na tom?! Občas tedy zaslechnu nové hlášky typu: „Ty ty ty“ nebo „Ne ne ne“. Asi chtějí ozvěnu, tak to opakuju. A vida, vzájemná komunikace je nastolena. Vyjadřuji se i citově – dávám pusu (otevřenou, což je prý rozkošné) a taky umím prskat na ruku nebo na tvář, jako to dělá mně Pusinkovač na bříško. To je zvuk! Ještě jsem se naučila loučit máváním, což mě baví, jak každý obdivuje a mává taky jak divý. Komunikuju i jiným dotykem – rukou, hlavně Pusinkovače buď poplácávám, nebo mu dělám „malej malej“, což mi přijde trochu na hlavu, když je přece „velkej, velkej“. Ale je fajn, že mě seznámil s míčem. To mě baví si hrát samostatně i s ním. Jen mi to ještě nejezdí tam, kam bych chtěla. Natrénuju to!

Sníh a zima

Poznala jsem to na stále přibývajících vrstvách oblečení. Také jsem dostala do kočárku nejprve normální, a potom i teplejší pytel. A pytel se nevejde do kočárku klasického, takže mi ho mamka přestavěla na sporťák. Zatím je mi to celkem fuk a klidně i ležím a venku spím. Ven nás taky mamka maže krémem a to je užívačka, to se mi dost líbí. Asi budu jako velká chodit na kosmetiku či masáže a nechám se takto oblažovat. Venku pak je nějak víc zima a zahlédla jsem nejprve vločky sněhu, a pak obří kopice sněhu. Prý je to studený, ale to ještě nevím, já byla vždycky zavrtaná v teploučku.

Je mi devět měsíců

Je toho spousta ke vnímání, tak spím už jen dvakrát denně, abych o něco nepřišla. Mám za sebou prvního Mikuláše, ani jsem ho neviděla, jen mi nechal několik balíčků s dárky. Pusinkovač mi o tom vyprávěl a pochopila jsem, že s těmi čerty asi není o co stát. On prý byl celkem statečný, ale já že bych se jich moc bála. A mluví se pořád o Ježíškovi. Tak třeba uvidím toho. Jsem zvědavá, co se do příště zase naučím a dozvím!

Krásné svátky, každá oslava je fajn!
Vaše Růženka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *